Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Rusça öğrenmek zor mu?

Rusça öğrenmek zor mu?

Hem evet hem hayır. İngilizce ile kıyaslanınca, Rusça başlangıçta size çok zor gelebilir, ama bir defa Rusça alfabeyi ve temel gramer kurallarını öğrenirseniz Rusça öğrenmek zevkli bir hale gelmektedir.

Rusça dili, Doğu Slav Dilleri grubuna aittir Ukraynaca gibi. Diğer Slav dilleri olan Lehçe, Çekçe, Sırpça ve Bulgarca ile aynı proto-Slav dilinden türemiştir.

Rusça, Türkçe´ye hem çok benzer hem de hiç benzemez. Rusça´da her kelimenin 10 farklı çekimi var dersek abartmış olmayız. Örneğin, рука (el) kelimesi – руку, руки, рукой, руках, руками, рукам, рук, руке, vb. gibi cümledeki yerine göre çekime uğrar. Rusça dilinin en zor bölümü vurgudur. Bir kelimenin vurgusu çekimine göre yer değiştirir. Örneğin, руки kelimesi ismin -in halinde çekilmiş ise, vurgu sondadır (rukii). Bu kelime aynı zamanda Rusça рука kelimesinin çoğuludur (eller). Bu durumda vurgu baştadır (ruuki).

Rusça Öğrenme konusunda başarılı olabilmeniz için 2 altın kural var:

1. Rusça Temel Dilbilgisi kurallarını çok iyi öğrenmelisiniz. Özellikle, Rusça Dilbilgisinde Padej adı verilen isimlerin çekim hallerini bir ´amatör dilbilimci´ seviyesinde öğrenmeniz ve pratikte kullanabilmeniz gerekmektedir. Bu kuralları öğrenmezseniz, Rusça konuşamazsınız. Maalesef, Rusça, İngilizce gibi kolay ezberlenen bir dil değildir.

2. Rusça Kursu seçiminde çok dikkatli olmalısınız. Rusça, en iyi bir Rustan öğrenilmez çünkü bir Rus her ne kadar çat pat Türkçe konuşmayı öğrenmiş olsa da Türkçe ve Rusça gramer kurallarını bilmez. Kulaktan dolma Rusça öğrenmek Rusça bilmek değildir. Herkes 1 saat içinde 10 Rusça kelimeyi çok güzel ezberleyebilir. Rusya´da yaşayan bir Türk, bir yıl içinde 300-400 kelime ile kafa göz yararak konuşabilir. Maalesef Rusça öğrenmek bu kadar kolay değildir. Bu yüzden, gideceğiniz Rusça Kursu size Rusça´yı gerçekten öğretebilmelidir. Rusça eğitmen hem Türkçe hem de Rusça dillerini çok iyi bilmelidir ve bu işin üst düzeyde eğitimini almış olmalıdır.

Rusça öğrenme serüveninizde ayrıca şu noktaları göz önünde tutmanızda fayda vardır:

1. Kendi kendine Rusça öğrenen birisi şimdiye kadar görülmemiştir.

Piyasada satılan hiçbir Rusça Dilbilgisi kitabına ve diğer eğitim materyallerine çalışarak Rusça öğrenemezsiniz! Rusça Dilbilgisi Kitapları, bir Rusça Kursuna devam ederken kullanılabilecek destek materyalleridir ancak. Çünkü Rusça Eğitim Kitapları, size tek başına neyi nasıl öğrenmeniz gerektiğini, konunun püf noktalarını ve Rusça dilbilgisinin inceliklerini öğretemez.

2. Rusça öğrenmek sizi korkutmasın. Rusça öğrenmek sizi korkutursa, bilinçaltınız Rusça öğrenmenize engel olacaktır. Yaptığınız işi sevmelisiniz. Yani Rusça´yı sevmelisiniz. İngilizce Philology kelimesinden gelen Filoloji, yani Dilbilim kelimesinin açılımı şöyledir: philo sevmek, logy ise mantık, araştırma, inceleme ve bilim demektir. Yani Dilbilim – mantığı, araştırmayı, incelemeyi ve bilimi sevmek demektir. Bu yüzden, Rusça öğrenme niyetinizde kesinlikle başarılı olmak istiyorsanız, size işinin ehli bir Rusça dilbilimci ile çalışmanızı öneriyorum.

 

Kaynak : Ruscaonline

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

103 yorum

 1. Arkadas rusca ogrenmek istiyorum zor mu alfabetini biliyorum ama dili bilmiyorum

 2. 1 yıl rusya’da kaldım. gerçekten zor bir dil. yarım yamalak biliyorum. bu yıl kendimi geliştirmeyi planlıyorum.
  saygılar.

 3. Merhaba zor değil ama kendi kendine öğrenilmeyecek dil yok ,, sadece telaffuz kaybınız olur ,ki ing.yi bile kim ame ya da bre şeklinde konusuyor ki ,,, sadece ve sadece gördüğünüz kelimeyi dinleyin ve söyleyin ,,, mutlaka !

 4. Hangi yabanci dil olursa olsun iyi bir okula gidiyorsaniz 6 ay icinde o dili iyi ögrene bilirsiniz yeterki azimli olun.

 5. Bence grameride bilmek lazım ama kelime ezberlemek daha önemli kelime bilirseniz cat pat ölmiecek kadar konuşursynuz,bn12 yaşındayım kursa gidiyorum bana gramer degil kelimelerin yazılışını ezberlemek zor geldi kelime bilsen çok eğlenceli olabilir.rusça kelimelerin yazılışını nasıl öğrenebilirim?

 6. Ben paü’de makine müh. okuyorum ve okulu bitirince rusyaya gitmek istiyorum.. tabi ki bunun için rusçayı öğrenmem lazım.. denizlide veya izmir’de rusçayı güzelce öğreten bi kurs var mı bildiğiniz?? şimdiden teşekkürler..

 7. Yıldız teknikte okuyan moğol ve kırgız arkadaşlarım var..kendi aralarında deli gibi rusça konuşuyorlardı..meraktan ben de rusça öğrenmeye koyuldumiialfavesini çoktan çözdüm kelimeleri de rahatlıkla ve telafuzuyla okuyabiliyorum..işin püf noktası şu padej denen kasıntı konu ..

 8. yahu selam arkadaşlar ben fransızca ve İngilizce biliyom İtalyancayıda anlıyom ve az çok konuşuyom(italyanlarla azcık zaman geçirdim) Kirili kendim öğrendim tabi gerçekten biliyomuyum onu bilmem ama karşıma çıkınca okuyom(tabi pek bişey anlamıyom) Rusça zor mu kolay mı karar veremedim ama öğrenmeyi düşünüyom üniverstiye gidince full 4 yıl üniversite boyunca kursa gider ve yazın rusyaya 1 ay falan gidersem bide ünivesiteden sonra 1 yıl falan orda kalırsam yani yaklaşık olarak rusça dolu 5 yıl geçirirsem adam akıllı hakikaten düzgün Rusça öğrenirmiyim????

 9. arkdaslar sunu hc bi zaman unutmayın herhangi bi dili ne kursa giderek ne okuyarak nede baska bişe yaparak ögrenblrsnz ögrenmenzn tek yolu konusmak pratik yapmak ama sürekli konusmak ben 21 yasımdayım yaklasık 4 senedir alanyada calsıorum suan ana dilim gibide dieblrm o derece rusca biliorum hc bi seklde kursa gitmedm ve birinden yardım almadım işim geregi sürekli dialog halinde oldugum icin cok güzel konusyorum ve sunu unutmayın rusca zor bi dil degil yeterki kolay bir ögrenm yolu blun pratik yapın

 10. Birkaç ay sonra moskovada yaşacağım ama rusça adına ne biliyorsun diye sorsalar. Sadece Privet o kadar neyse ki , ingilizce var o da olmasaydı ne yapardım.. Bu rusları ve dinlllerini çözene kadar ingilizcecyi şakıyacağız anlaşıldı. ( yalnız bir arkadaş ingilizce yetebiliyor çoğu yerde diyor bu dil öğrenme hevesini köreltebilir sanki. )

 11. yahu su zor diyenler vs.ne sacma insanlar truzim bolgesinde calisisan cocuklar 3-4-5 ayda ogreniyolar elinde kelime ezberleye kelime ezberleye sanki o bilenler bildigi butun kelimeyi grameri ayni gun icerisinde konusyor.ulan en fazla 400 kelime konusuyorsun geldim yaptim ettim yapamadim vs.bide milletin hevesini kiriyosun ben 3 ay calisitim ruscaya sadece simdi rahat rahat konusuyorum ufak tefek hata oluyor oda olsun.arkadaslar ilk 1 ay fln ogrenemiyomusunuz gibi geliyor ama sonra birden farkediyorsunuzki gelisme var sadece bol bol kelime ezberleyin ben tam 1000 tane kelime ezberledim bazen chat yapiyorum rus kiz ark.konusuyorum yalniz diger arkadaslar gibi nedense 1000 kelimenin hepsini kullanamiyorum en fazla 200.sadece 3 ay zamaninizi ayirin.bu arada kursun faydasi olur ama ogrenen kurssuzda ogreniyor benim gibi.

 12. mustafa ark.3 ayda guzel kelime ezberlemisin ben 5 ayda 900 kelime ezberleye bildim ama seniin gibi kendim ogrendim hotelde calisirken vs.sadece zaman ayirip milletin bakmak lazim..

 13. hakkı demirbilek

  merhaba arkadaşlar.ben tır şoförüyüm ukrayna ve rusyaya çalışıyorum.her ayın 25 günü burda geçiyor.size şunları tavsiye edebilirim.kursta rusca eğitim alıpta rusyaya gelirseniz öğrendiğiniz ruscanın sıfır olduğuna inanırsınız .yani pratik çok farklı.moskovadaki konuşulan rusca mesela bizim istanbul şivesi dediğimiz konuşma şekli gibi .istanbulda yaşayanla denizlideki bir olmadığı gibi mesela.tavsiyem rusca öğrenirken bol bol ruscaya çevrilmiş filmler var onlara bakın.hitap şekillerine dikkat çekin.enteresan bir dil ama zevkli yani.çokta kaptırırsanız türkçeniz bozulur:) mesela bir rus ingilizce teşekkür edemez thank you yerine (tsenk you)der.bir rusa bunu akşama kadar anlatsan s harfi orada yok diye o gene tsenk you diyecektir:)))))

 14. selam herkeze ben murat 4 aydır kazakistandayım burada cogunluk rusca konusuyo ben sadece reklamları ve kitaplardan destek alarak ruslarla konusmaya calısarak 1 ayda alfabeyi 4 ayda derdımı anlatak kadar ogrendım ama ogrenmek için istekliyim içinde ogrenmek heves varsa kesınlıkle ogrenırsınız herkeze basarılar dılerım…

 15. Slm arkadaşlar..Ben Kiril alfabesini az çok tek başıma öğrendim. Rusça öğrenmeye çok merakım var. Sürekli Rus şarkılar dinliyorum( Özellikle Marina Maksimova).. Rusça öğrenmek için kursa gitmeye hazırlanıyorum. Rusça bana da zor bir dil gibi göründü ama eminim ve kendime güvenim var. Ben bu dili öğreneceğim.(Öğrenmesi zor diyen arkadaşların inadına).. Saygılar

 16. Arkadaşlar ben 16 yaşındayım.Lise öğrencisiyim babamın tavsiyesi ile bu dile merak sarmaya başladım.Ama benim anlayamadığım bu kiril alfabesi ile rus alfabesi farklımıdır ? ve Rusçayı sökmüş birisinden rica etsem bu dili öğrenmeyi nasıl başardığını anlatırsa ( çalışma prensibini) sevinirim [Mücahit Akay]

 17. krıl alfabesi ile rus.a alfabe aynıdır.Rusa ögrenmek istiyorsanız kesinlikle çok çalişmalısınız.Tabiki iyi bir kaynak gerekli kaynak almadan önce bayagı araştırın çünkü piyasada çok kaynak var buda kafa karıştırıyor

 18. kendi kendine rusca yı tam olarak ögrenemessiniz konuşmanızdan sokakda veya kendi başınıza ögrendiğiniz hemen belli olur ben bu dili rusya da üniversitede ögrendim ve orada da ögretmenlik yaptım ama hala çalışıyorum

 19. selam arkadaşlar.
  tüm yorumları okudum herkes bilgisi dahilinde yardımcı olmaya çalışmış.. ben sizden bir dil kursu tavsiyesi istiyorum rusça için
  teşekkür ederim..

 20. bence rusça zor bir dil değil ben rusçayı 3 ayda çözdüm gerekli olan tek şey istekli olmak

 21. sabina bayramzade

  merhaba. ruscayi orenen herkese basarilar. isteyen icin rusca kolay bir dildir. Azerbaycan uzun sure Rusyaya bagimli kaldigindan ruscayi anlamak bize kolay.1993 yilindan bize turk uydusu geldiyinden turkceyide anliyoruz.isteyen her bir dili oyrenir.zor diye bir sey yok.

 22. Kendi kendime rusca öğrendim arkadaşlar ve kimseyle konusmadan aldım elime önce alfabeyi öğrendim bu 1 saatimi aldı sonra kelime öğrendim 20-30 derken şu anda 1500 kelime biliyorum sonra gramer çalıştım ve oldu bu iş işte bu kadar bence öğrenin çok zevkli bir dil ve azim gerektirir kurs filan hikaye içinizden gelmiyorsa kursada gitseniz başaramazsınız

  • Aynen öyle.Bende kendi kendime bayağı bir ilerlettim ve daha iyisi olacak inş.insanlari korkutuyorlar.Rusları ve rusçayı sevdikten sonra dillerini de öğreniyorsunuz.

 23. Sadece turistlerle konuşmak için öğrenmeye çalışacağım :D

 24. arkadaslar ben yurt dısındakı kurslardan bırıne gtmek ıstıyorum odessa yada moskova ama bıraz arastırdım kurslarda ıngılızce egıtım verılıyormus genelde, turkce bılen hocalardan ders almak daha mantıklı gelıyor bana turkce egıtım veren kurslar var mı ? Sımdıden tesekkurler.

 25. Merhabalar, yorumlardan istifade ettim. hakkı demirbilek’in yazısı güzeldi. Bir noktaya açıklık getirmek gerek, Thank you peltek S ile telaffuz edilir zaten. Esas T sesi okunmaz thank’te. Mesela fransızlar “senk yu” dediklerinde ingilizler anlar, peltek olmasa da doğru telaffuza yakındır, ama bizim “tenk yu” biraz zor anlaşılır. Yani bizim yanlış telaffuz sadece hoş görülmektedir :) Sanırım ruslar doğru teşekkür ediyorlar ingilizcede.

 26. Merhabalar, yaklaşık bir ay sonra moskova da bir üniversitede rusça hazırlık sınıfına başlıyorum.10 ay gibi bir sürede öğrenebilir miyim çok çalışıp acaba ?

 27. 5 dil biliyorum rusçayıda öğrendim çok zor ama gayretli olursanız neden olmasın…

 28. Mutlaka bir arkadas edinin Rusca öğrenmek icin Ben ise su anda içlerinde yaşıyor ve çalışıyorum, hergun 3-5 telaffuzu ile birlikte kelime katıyorsun dinledikce öğreniyorsun, merak ettiginiz kullanmak istediğiniz temel kelimeleri de onceden araştırıp günlük hayatta kullanın yaşayarak tabiki daha çabuk öğreniyorsun, icinde bulunduğun ve yaşadığın günlük gereksinimler sizin öğrenmenizi hızlandırıyor. Bu ne, nedir diye sorabiliyorum her alanda bu da onemli, merak varsa çözülemeyecek dil yok arkadaslar, Survivor tamam ama daha hızlı ve akıcı konuşma icin dil dile değmeden dil öğrenilmiyor…!

 29. evet rusca ogrenmek bende istiyorum bunun icin elimden geleni yapacagim Allahin izniyle de basaracagim insallah… tum rusca ve baska dilleri ogrenen arkadaslara basarilar dilerim Allahu teala yar ve yardimcimiz olsun.amin

 30. can ahmet ada

  Privet :) Tüm yorumları okudum benim gibi okuyan herkes çok korkmuştur 1 adım geri atmıştır :) ama ben öyle yapmadım araştırdım tam 200 sayfa çıktı aldım hem kiril alfabesi hem gramel hemde kelimeler var hepsini ezberledim iyice tam 3 haftada ezberledim hepsini öğrendim … Şuan bir rus ile konuşabiliyorum rahatlıkla.. ama haftaya rusça kursuna başliyacağım tek sorunum yazamıyorum :D

 31. Kolay degil kesinlikle ama azim varsa herseyi öğrenirsiniz ama kimse kendini kandırmasın tek internetten falan öğrenemezsiniz, öğrendiğini sananlar yanılır. Can Ahmet arkadasım 3 haftada iyi öğrendiğini iddia ediyorsan einstein olman lazım . Bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dilin anavatanında o ülkenin vatandaşiyla öğrenen kisinin azmine bağlı olarak 1-2 sene yaşamaktir.

 32. Önce alexander rybak strela amura şarkısını dinlerken rusça dikkatimi çekti çok güzel bir tınısı var sonra biraz araştırdım hazırlık ingilizce okuyorum fakültede de almanca öğretecekler ama ben biraz dişimi sıkıp rusça da öğrenmek istiyorum hukukla birlikte zor olabilir ama herkese katılıyorum gerçekten istenince zor diye birşey yok sadece azim gerekiyor kimse zor diye okuyup da hevesini kırmasın çalışmak zor gelen de boşuna ben çok ğraştım olmadı demesin olmadıysa eğer istemediğinizden olmuyordur

 33. Merhaba ben Kırgızistan Celalabad üniversitesinde Türk dili ve edebiyatı okuyorum. 1. sınıfım 2. sınıfa rusyada üniversite de devam etmek istiyorum ne gibi şartlar gerekiyor? teşekkürler.

 34. Merhaba ben kırgızistandayım kırgızcayı özbekçeyi öğrendim rusçanın da yarısını 2 ay içerisinde öğrendim öğrenmek istedikten sonra inanın zor olanlar kolaylaşıyor yeter ki insan istesin amacına ulaşsın…

 35. ben internetten rusça eğitim seti sipariş ettim setin içinde 40 saatlik 10 dvd ve sozluk mevcut. kendı kendıme ruscayı ogrenme olanıklı olurmu. yorumlarınızı beklıyorum…

 36. merhaba arkadaslar bende ruscayi oyrenmek istiyorum ama beceremiyorum basarisiz olacagimi saniyorum kac aya kac yila oyrene bilirim kendi kendime kursa gidemiyorum sadece evde alfabeyi gunluk sozlerin hepsini cogunu biliyorum ama hala cumle sekline salib konusamiyorum bazi kelimeler cok uzun ve kolay diyil konusmak istiyorum bu dili internetden rusca oyretmenleri dinliyorum hala bi tik yok yardimci olurmusunuz

 37. Öncelikle merhaba. Ben merak ettiğim rusça öğrenmeye başladım ve şu an bu dili çok seviyorum. Orta derecede rusça konuşuyorum; ancak, rusça çalışmayı bir yandan da uğraşı olarak görüp keyif alıyorum. Bana kalırsa öncelikle “zor, uğraştırıcı vb.” yorumlarda bulunanları bir kenara atmak ve merak edip başlamak gerekir. İlk başlarda kursa gitmeniz veya profesyonel yardım almanız avantajlı olur. Doğrularla öğrenmeye başlarsınız ve daha sonra kendiniz daha rahat geliştirirsiniz. Kiril alfabesi çok zor değildir. Sadece ilk öğrendiğimizde kendi alfabemizle karşılaştırdığımız için uyumsuzluk olduğunu düşünür ve zor deriz. Harflere bu yüzden biraz daha simgesel bakmak uygun olabilir.
  Alfabeyi öğrendikten sonra ‘padej’ adı verilen durum(hal) ekleri öğrenilmelidir. Bu padejlerin içinde çekimleri de öğreniriz. Filim çekimleri ve zaman kavramları ve tabiki buna göre yapılan çekimleri de eklediğimizde orta seviyede rusça bildiğimizi rahatça söyleyebiliriz. Bir de vurgular önemli var tabi bunlar da pratk ve dinlemeyle geliştirilebilir. Tabiki her dilde olduğu gibi bunda da kelime dağarcığınızı artırma, dinleme çalışmaları ve pratik yapma gibi çalışmalarla kendinizi geliştirebilirsiniz.
  Ayrıca, bazı yorumlarda isimlerin dişil,eril ve orta cins kavramlarının işi karıştırdığı yazılmış. Bu durum sadece rusça için geçerli değil ki, almanca, ispanyolca gibi dillerde de bu durum sözkonusu ama kimse bunlar için bu kadar zor demiyor.
  Bir de size bir kitap tavsiye etmek isterim. Ben güzel bir yardımcı kitap olduğunu düşünüyorum. Aksi düşünceye sahip olanlar da tabiki çıkabilir. Serinin ilk 3 kitabı orta seviye için yeterli olur. Her kitapta kulağınızı geliştirecek cd-rom’lar mevcuttur. Faydalı olabilir.
  http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=100909&sa=147406274
  Saygılarımla. İlgilenen arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

 38. Caney bey teşekkür ederim kitap için..

  Zor diyenlere çok aldırmayın onlar ya öğretmen yada edebiyat okuyan kişilerdir, yani aşırı derine iniyorlar çok titiz davranıyorlar tam hakim olmak istiyorlar, Antalyada gayet yeterli Rusça konuşan, okuyan, yazan birini biliyor bile kabul etmiyorlar, o yüzden onların kıstaslarına bakarsanız işin içinden çıkamazsınız…örneğin şöyle der ben 10 yıldır ingiltere’de yaşadım genede biliyorum diyemem :) işte bunlar takıntılı tipler aslında çok iyi biliyor dikkate almayın onların kıstasları farklı…
  Türkçe edebiyat öğretmenlerine göre hiçbirimiz Türkçe bilmiyoruz mesela :)

 39. Merhabalar.
  Rusyada egitim almak istiyorum. Fakat sizlerinde dedigi gibi cok iyi bir egitmen gerekiyor. Bu nasil sagliyacagimi bilmiyorum. Aklima takilan sorular:
  -hangi sehrinde ogrenmeliyim
  -hangi sirketle gitmeliyim
  -yurtdami evdemi kalmaliyim
  -3 aymi 6 aymi
  Bunlar deneyimlerinizi paylasirsaniz sevinirim. Teşekkürler.

 40. ben kendı kendıme rusca oğrendım sızın bu dedıklerınıze katılmıyorum yeter kı azim olsun gerısı boş

  • Size katılıyorum arkadaşım kendi kendine öğrendi Bı rustan dan iyi rusça konuşabiliyor. bunu Rusun kendisi söyledi.Bu kadar dilbilgisi kurallarını nasıl öğrendiğini kendisinin bile bunları bilmediğini söyleyerek adeta şaşırdı.İnsan istedikten sonra herşeyi yapar.

 41. rusca öqrenmek coooook qüzeL

 42. Bu hizmeti Skype üzerinden yapan bile var. Rusça skype ile de öğreniliyor.

  Çok yararlı bilgiler olmuş.

  Teşekkürler.

 43. Merhaba arkadaslar ben bir web sitesi kullanarak brezilyali arkadas
  edindim ve portekizcede buyuk gelisim gosterdim belki sizde ogrenmek istediginiz
  dili ana dili olarak konusan kisilerle arkadaslik edip pratik yaparak yabanci
  dilinizi gelistirme imkani bulabilirsiniz.Tavsiye etmemdeki etkenlerden biride
  turk yapimi olmasidir.

 44. Ben Rusça’yı biliyorum benim için öğrenmek zor olmadı. Kuzenim Rus’du. Kuzenim ile birlikte ben 6 ay kaldım. Gerçekten zor bir dil değil. Kursa gitmek yerine Rusya’ya birkaç ay kalın emin olun öğreneceksiniz.

  не сложно
  Вы верите, что успех

 45. Herkese merhabalar. Arkadaşlar, ben Rusum, dilimi öğrenmek istemeniz beni çok duygulandırdı ve sevindirdi. Öğrenmeyi başaranlara valla bravo diyorum, çünkü gerçekten Rusçanın zor bir dil olduğunu anlıyorum. Biz de burda okullarda üniversitelerde falan Rusçayı öğreniyoruz ama yine de bazı insanlar hayatı boyunca gramer bilgisi bilmiyor bir de bir sürü hata yaparak yazıyorlar. Herkese başarılar dilerim, bence isteğiniz olsun gerisi kolay, ne kadar zor olursa olsun hedefinize yavaş yavaş ulaşırsınız.

 46. İri neredesiniz. Nasıl irtibat kurabiliriz

 47. Yazıda diyorki kendi kendine risçaogrenen bugüne kadar görülmemiş.Simdi bişey doç ağır gelecek.Sen çevrende insan görmemişsin.İngilizxeyi ama dili gibi konuşan bir arkadasim var.Ruçayı da dilbilgisi kurallarıyla birlikte yine ana dili gibi küçük bir kitaptan kendi kendine öğrendi. ve bir rustan daha iyi Rusça kinusabildigini ve bu kadar dilbilgisi bilgisini nnasil öğrendigini Rusun kendisi söyledi ve hayret etti.Yani insanları korkutmayın.Rusçada kendi kendine öğrenilebilir bunu öğrendim ben ve bayağı bir ilerlettim bende. o arkadaşım sayesinde O beni guduledi ve bana ilham.kaynagı oldu.insan istedikten sonra yapmayacağı tek şey ölümü engellemektir.Digerleri tırı vırı.

 48. Rusça öğrenmek zor mu kolay mı diye de hemen ikinci bir soru geliyor aklınıza. Rusça öğrenmek üzerine uzun yıllar uğraşmış, biraz yurt dışı görmüş, İngilizce öğrenme artık bir dünya zorunluluğu haline gelmişken Rusça dilinin ayırt edici hale gelmiş olmasının farkını uzun süredir yaşıyorum.

  Aslında yabancı dil öğrenme metotlarıyla rusça öğrenme metotları farklılaşmıyor.

  Rusça öğrenmek zor mu sorusunun cevabı kesinlikle hayır. Evet alfabesi açısından zorlayıcı yanları var. Yalnız üzerine biraz düştüğünüzde işin içinden kolaylıkla çıkabiliyorsunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.