Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Çavuş Ross her gelişinde bana Coca-Cola, viski falan getiriyordu. Ama benim amacım “ingilizce” öğrenmekti!

Çavuş Ross her gelişinde bana Coca-Cola, viski falan getiriyordu. Ama benim amacım “ingilizce” öğrenmekti!

SAKIP SABANCI anlatıyor : 1950’li yıllarda ilk defa Avrupa’ya gittiğimde, bir turist gibi etrafı gezmekten çok keyif aldım. Ancak seyahatim boyunca, yabancı lisan bilmemenin zorluklarını çektim ve yabancı lisan öğrenmeye karar verdim. O yıllarda Adana’da İncirlik yöresinde bir hava alanı inşa edildi. Amerikan Hava Kuvvetlerine ait uçaklar burada üs kurdu. Amerikalı askerler geldi. Onların Adana’ya gelmesi şehrin hayatını değiştirdi. Amerikalı askerler, askeri satış mağazaları PX’lerden kaçak çıkardıkları yiyecek içecek maddelerini, giyim eşyalarını, buzdolaplarını, kullanılmış arabalarını satıyorlardı. Bir çok kimse Amerikalılar ile dost olmak için İngilizce öğreniyordu.

1952-1953 yılları Ross isimli bir çavuş ile tanıştım. Amerikan üssünde yangın söndürme bölümünde görevliymiş. Onu evime çağırdım, dostluğumuzu ilerlettim. Her gelişinde bana “Coca-Cola”, viski falan getiriyordu! Ama benim amacım İngilizce öğrenmekti. İnadım ve ısrarım ile ve Ross’un yardımıyla İngilizce’yi söktüm.

Seyahatler, iş fırsatları derken İngilizce konuşma yeteneğim gelişti. Sonraki yıllarda, oğlumun tedavisi için uzun süre kaldığımız New York’ta, tanıdıkların tavsiyesi üzerine Berlitz lisan okuluna gittim.

“Bu okulda 14 günde insana, pekmeze batırıp çıkarır gibi, lisan öğretirler” demişlerdi. Ben ancak 6 veya 7 defa birer saat devam edebildim ama İngilizce’mi ilerletmek için bugün bile çaba sarfederim.

İngilizce öğrenmemin gerek iş hayatımda, gerekse özel hayatımda bana çok faydaları oldu. Yabancı ortaklarımızla yaptığımız görüşmelerde ya da yabancı basın ile yaptığım röportajlarda fikirlerimi rahatlıkla ifade etmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Çağı yakalamak, rekabet koşullarına uyum sağlamak ve gelişmek için, günümüzde yabancı lisan bilmek şart. Hatta bir değil iki, belki de üç lisan bilmek gerekli.

Eğitim ve öğrenimin limiti olmaz, ben hala öğreniyorum. Kendimi geliştirmek ve yeni birşeyler öğrenmek için çabalıyorum. Çünkü en büyük rekabetin eğitimde olduğuna gönülden inanıyorum.

Tüm gençlere mutlaka lisan öğrenmelerini ve bu konuya önemle eğilmelerini öneririm.”

Sakıp Sabancı / Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

KAYNAK: YABANCI DİL ÖĞRENME YOLLARI (2.BASKI) / ECE VAHAPOĞLU / ALFA YAYINLARI

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.