Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yabancı Dil Bilgisi
  3. İngilizce ne biliyorsanız kullanın ingilizce pratik yapın!

İngilizce ne biliyorsanız kullanın ingilizce pratik yapın!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
38 1

Teorik olarak bilginin edinilmesi için dilde belirli zamana ihtiyaç vardır. Temel düzeyde gramer bilgisi edinimi hakkıyla çalışılmış, 4 aya yayılmış, aktif 120 saat pasif 24 saat x4 ay demektir. Bu süre içerisinde artık temel düzeyde bilgi edinilmiş olur. Ortalama 750 kelime öğrenilir. Ve bu kartopu yapmak için yeterlidir. Kartopunu öğrenmekte olduğumuz dil olarak düşünebiliriz. Artık onu kullanmanın zamanı gelmiştir. Yani sizin deyiminizle çal pat konuşma hadisesi başlamıştır. Konuşma kabiliyetinizi geliştirmenin tam sırasıdır. İngilizce biliyorum diyebilirsiniz. Bu süreçten sonra her konuştuğunuzda daha önceden teorik olarak edindiğiniz bilgiyi harekete geçirmeye çalışacaksınız. Ve bu kartopu misali yuvarlandıkça büyüyecek­tir. Bu yuvarlanma elbette ki yaşadığınız sürece devam edecek ve dil bu şekilde gelişimini sürdürecektir.

Çevrenizde dili bildiğini ama kullanamadığını söyle­yenlere tanık olmuşsunuzdur. Hele bazıları vardır ki bilgi küpü olmuşlardır. Her şeyi bilirler fakat dili kullanamazlar. Bu temel olarak ingilizce pratik ile ilgilidir. Yani bilgiyi her yönüyle tam olarak kullanabilmek için her yönde kullanmaya me­yilli olmak gerekir. Yalnızca okursak, hep okuduğumuzu anlarız, oysaki konuşabilmek için bol bol konuşmaya ça­lışmak, anlayabilmek için bol bol dinleme çalışmaları yapmanız gerekir. Kasetler dinlemeniz, sinemaya gitmeniz gerekir. İmkanınız varsa, dil sahipleriyle iletişime geçmelisi­niz. Bu anlamda ingilizce pratik çok önemlidir. Tabi patlamayı en iyi yapabileceğiniz yer dilin konu­şulduğu yere gitmektir. Bildiklerinizi kullanmaya başladık­ça bu dilin ne kadar eğlenceli olduğunu siz de keşfedecek­siniz. 1500 kelimeyi tam anlamıyla kullanabilmek dilde bü­yük marifettir. Konuşurken rahatlıkla her yönüyle bu kelimeleri aktif olarak kullanabilmek, her aksanda her ortamda konuşulduğunda bu 1500 kelimeyi anlayabilmek gerçekten büyük bir marifettir.

ingilizce pratik

Bunun için daha önce de belirttiğim gibi yalnızca kuru kuruya 1500 kelime ezberlemek yetmez. Bu kelimeleri her durumda görmeniz, okumanız, duymanız gerekir. Her anlamda ingilizce pratik önemlidir. Bunun içindir ki belirli bir dönemden sonra bilgilerinizi tam olarak harekete geçirmeye çalışın. Tarla sürekli ekilmez, arada bir hasat lazım değil mi?

kendinigelistir.com yazısıdır.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar