Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Ezber ve İngilizce

Ezber ve İngilizce

Sizden zaten kimse bir şeyler ezberlemenizi istemeye­cektir. Bunu isteyenler de hata etmiş olurlar. Ezber bir dil­de yapılabilecek en son öğrenme tekniğidir. Fakat maale­sef hâlâ ezbere dayalı eğitim teknikleri kullanılmaktadır. Dilde ezber olmaz derler bu işi bilenler. Olmaz! Çünkü ez­ber kullanılamaz. Ezberlersiniz ve motor gibi çevirip, çevi­rip durursunuz. Tarih dersinde bunu yapabilirsiniz ya da diğer sözel derslerde, matematikte formülleri ezberlersiniz ama dil de ezber olmaz. Öğrenmeye bakın. Dili ders ola­rak görmeyin. Yaşayın. Yani ezberinizin kuvvetli olmama­sı burada sorun değil. Zeki olmak bile dil de yeterli değil. Zeka ile de çok fazla alakası olduğu söylenemez. Öğren­meye bakın. Aslında bu bir sanattır bazıları için. Yeteneği olanlar bunu anlarlar. Tıpkı resim çizmek ya da yazmak kadar sanattır. Bir yerde dil de yetenek ister.

İngilizce artık bitti ne zaman diyeceğim?

Maalesef bu konuda boşuna iştahlanmayın. Çünkü da­ha önce de belirttiğim gibi, öğrenme süreci bu dile başla­dığınız ilk günden başlar ve hayat boyu devam eder. Öğ­renme bir zaman birilerinin rehberliğinde devam eder. Da­ha sonra artık bildiklerinizi geliştirmek sizin ellerinizdedir. İşte tamam burada bitti şimdi noktayı koyuyorum diye­mezsiniz. Aktif destek (öğretmen ihtiyacı) tamamen gra­mere hakim olduktan sonra kesilebilir. Fakat unutmayın ki gramere tamamen hakim olmalısınız. Gerisi artık size kal­mış bu süre içersinde zaten kelime arşiviniz de genişlemiş olacaktır.

ingilizce öğrenmek

Muhtemelen yabancılarla diyaloga girebilirsiniz. Sorulu cevaplı tabi! Seri konuşmalar için henüz erken. Ama en azından orta seviyeye gelene kadar aktif desteği yani öğretmen desteğini kesmemeye çalışın. Hangi seviye­ye geldiğinize tabi ki siz karar vermeyeceksiniz. Bunu öğ­retmeniniz ya da rehberiniz belirler. Sonra kendinize gü­veniyorsanız yalnız devam edersiniz. Ama unutmayın son nokta hiçbir zaman yoktur. Gerisi ve ötesi vardır. İlgilenir­seniz öğrenmeye devam, koparsanız unutma süreci başla­mış olur. Sanırım bunu istemezsiniz.

Kaynak : Roket İngilizce

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.