Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yabancı Dil Bilgisi
  3. İngilizce zor bir dil mi?

İngilizce zor bir dil mi?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
34 6

Aslında rahatlıkla size hemen şu cevabı verebilirim. Hayır. Zor değil. Aslında hiçbir dil zor değildir. Ya da ge­nel olarak söylersek hiçbir şey zor değildir. İngilizce eğer zorsa onu kesin biz zorlaştırmışızdır. Şartlar zorlaştırmıştır. Belki İngilizce diğer dillere göre daha zormuş bir zaman­lar ama üzerinde o kadar çok çalışılmış ki, bugün artık zor demek çok zor. Diğer hiçbir dille kimse bu kadar uğraş­mamış. Bunun nedeni başta söylediğim gibi başlı başına bu dilin ticari bir sektör oluşu. Bu da tabi uluslararası bir dil olarak kabul görmesinden kaynaklanıyor. Bilgi çağının dilinin İngilizce olmasından, bilim dilinin İngilizce olmasından kaynaklanıyor. Bunlara ek olarak çok sayıda insanın bu dili öğrenmek zorunda kalmış olmasından ya da is­temiş olmasından kaynaklanıyor.

Dediğim gibi zor değil. Fakat bir defa başlarız terk ederiz. Sonra bir daha. Sonra bir daha. Başlarız ama sadece başlarız. Hiç ingilizce öğrenmek zor muçalışmayız. Kursa gidip her şeyin biteceğini sanırız. Elma ağzıma düş deriz. Sonra beş yıl geçer hâ­lâ dil öğrenemediğimizi hissederiz. Sonra dil öğrenmekten vazgeçeriz. İnanın bana size böyle birçok örnek gösterebi­lirim. Hatta bu satırları okuyan tanıdıklarım kendilerini bi­lirler. Öğrencilerimle sabit. Her türden öğrencim oldu. Her yaştan. Her eğitim seviyesinden. Şunu fark ettim; öğrenmeyi gerçekten isteyenler istediklerini aldılar. Hatta içlerinde beni şaşırtanlar, kısa zamanda çok iyi ilerleme kaydedenler oldu. Spor olsun diye kursa gelenler gördüm, aktivite olsun diye ya da başka amaçlarla onlar hâlâ gidiyorlar.

Umarım bir gün öğrenirler. Her zaman şunu söylemi­şimdir. Haftada altı veya dokuz ya da daha fazla bu kadar aktif çalışma saatiyle yani öğretmenle birlikte çalışarak bu dili öğrenemezsiniz, öğrenmek istiyorsanız çalışmalısınız. Bugün hemen bu akşam eve gider gitmez bu konulara göz atmalısınız. Bizler sadece öğretiriz. Öğrenmek sizin işiniz demişimdir. Ama nedense bazıları ısrarla anlamak istemez. Siz onlardan olmayın. Başarı size bağlı. Çevirisini yaptığım bir kitapta şöyle bir cümle vardı: Bir fili nasıl yersiniz? Cevap ise şu: Onu parçalara ayırırsınız sonra, lokma lokma yutarsınız.

Dil budur işte, bütünüyle alamazsınız, zamanı kısaltamazsınız, yoğunlaştıramazsınız, hazmetmeniz için zaman gereklidir, öğrenmeniz için sabır ve istikrar gereklidir.

Kaynak : Roket İngilizce

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar