Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Dil Okulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Dil Okulu seçerken nelere dikkat edilmeli?

“Bir dil bir insan, iki dil iki insan” demişler. Sizlerde yeni bir lisan öğrenmek istiyorsanız ne yapmalısınız? Herkesin karakteri, ilgi alanları, maddi yeterlilikleri ve -yurtdışında eğitim görecekse- ülkenin sunduğu şartlar farklı olacağına göre nasıl karar vermeli?

Dil okulu seçme kişinin karakterine, hobilerine, ilgi alanlarına, maddi yeterliliğine ve ülkelerin sunduğu şartlara göre değişiklik gösterecektir.

Öncelikle size uygun ülkeyi, şehri ve programı bulmadan evvel:

Yetkili kurumlar tarafından akredite mi?

Dil öğrenmek için ne kadar zaman ayırabilirim?

Haftada kaç ders içeren bir programa katılacağım?

Gideceğiniz zaman konusunda karar verdiniz mi?

Özel okul mu yoksa üniversite bünyesindeki dil okullarını mı tercih etmeliyim?

Okulun eğitim ücreti ne olacak?

Okulun sunduğu konaklama seçenekleri neler ve ücreti ne kadar?

Okulun bulunduğu bölgenin yaşam masraflarıma etkisi nedir?

Çalışma izni veren ülkeler hangileri?

gibi soruları yanıtlamanız gerekecektir.

ÖZEL DİL OKULLARI

Bu okullar şehrin genellikle tam merkezinde kendi binalarında yada üniversitelerle anlaşmalı olarak programlarını yürütmektedirler. En büyük avantajları kişiye olan ilginin fazla oluşu, tüm sosyal imkanlara çok kolay zamanda ulaşmanız ve fiyatlarının üniversiteye bağlı dil programlarına göre biraz daha uygun oluşudur. Ancak okullar kampus halinde olmadığından okulun içinde sınırlı sayıda derslik ve laboratuar vardır. Bu tip okullarda spor aktiviteleri ve imkanları bulunamayacaktır. Ancak üniversitelerle anlaşmalı olarak çalışan özel kurslar, öğrencilerin hem o üniversitenin tüm imkanlarından yararlanmalarını sağlayacağı gibi hem de üniversitenin özgün eğitim programına geçme olanağı da sağlayabilir.

ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDEKİ DİL OKULLARI

Üniversite/kolejlerin ayrı bir departmanı olarak, dil eğitim programları öğrencilere verilmektedir. Üniversite bünyesini tercih eden öğrenciler geniş yelpazede dil eğitimi seçenekleri bulabilirler. En büyük avantajı üniversite ortamında dil eğitimini alırken kampüs olanaklarından da tüm dil öğrencilerinin faydalanabilmesidir. Ancak özellikle Amerika”da kampüslerin bir çoğu şehirden uzak yerlerde veya banliyölerde olduğundan ulaşım problemi çekilebilir. Üniversite ortamında dil öğrenmek öğrencilere kampüs ortamını yakından görmesi, sosyal ve spor etkinliklerinden faydalanabilmesi ve gideceğiniz ülkenin ana dilini konuşan öğrencilerle tanışarak dil pratiğini geliştirebilmesi ve alınan kurs sonrasında üniversitenin özgün eğitimine geçilebilinmesi üniversitelere bağlı dil programlarını tercih etmenizdeki en önemli faktörler olabilir.

Kaynak : www.milliyet.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.
blank blank blank blank blank

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.