Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / İngilizce yazma ile ilgili bilmeniz gerekenler

İngilizce yazma ile ilgili bilmeniz gerekenler

İngilizce metin yazmak aslında başlı başına bir prob­lemdir. Çünkü maalesef kelimeler Türkçe’deki gibi yazıldı­ğı gibi okunmaz. Yani harfleri tek tek okuyup sonra birleş­tirip o kelimeyi okuyamayız. Okuma konusunda kesin bir kural yoktur. Anlayacağınız İngilizce’de her bir kelime sa­dece sembol. Bir kelimenin nasıl yazılacağını bilmemiz için daha önce onu görmüş hatta birkaç defa yazmış olma­mız gerekir. Herhangi bir kelimeyi ağızdan çıktığı gibi harflere dö­küp kelimeyi yazamayız. Örneğin, kuş resmi çizmemiz için daha önce bir kuş görmemiz’ gerekir yoksa biz kuş dedik­leri zaman kuşu çizemeyiz. Telaffuzda da aynı şey geçerli­dir. Daha önce duymadığımız bir kelimeyi yazılışına baka­rak okuyamayız. Birinden mutlaka duymamız gerekir

Bu yalnızca bize has değil. İngiliz de Amerikalı da buna muh­taç o yüzden sürekli birbirlerinin soy isimlerini, isimlerini daha önce duymadılarsa hep yanlış söylerler, ciddi bir eği­timleri yoksa oturup mektup bile yazamazlar. Çünkü ağızdan çıkacak her kelimeyi direkt olarak kağıda yazamazlar. Bir resim gerekir anlayacağınız. Resim demekle kastım da­ha önceden bu kelimenin yazılışını görmüş olmaları, öğrenmiş olmaları gerekir. Bu da zor. Herkes için zor. Bu yüzden yazma konusunda herkes pek de iyi sayılmaz. Belirli bir noktaya kadar yazabilirler, sonrasını dil sahipleri bile bilmez.

ingilizce yazma

Eskiden beri ingilizce yazma ve ingilizce öğrenme biraz ilgi gerektir. Ama artık teknoloji gelişti. Bilgisayarlar önce dil sahiplerini rahatlattı şimdi de sizleri rahatlatacak. Artık hemen hemen her bilgisayar programı ya da her yazılım, yazdıklarımızı otomatik olarak denetliyor ve kelimenin yazılışının doğru olup olmadığı konusunda bizi haberdar ediyor yet­miyor, o kelimenin alternatifleri ile beraber bize doğrusu­nu öneriyor. Mesela Microsoft yazılım şirketinin bir ürünü olan Word yazılımının bütün sürümlerinde bu özellik mev­cut. Artık ingilizce yazma konusunda endişelenmenize gerek yok ve ingilizce yazma için sık olarak güncel kullanımda olan kelimelerin yazılışlarını öğrenmeniz şart. Bunun için boş bir kağıda kelimeleri öğ­rendikçe yazmaya başlarsanız iyi edersiniz. Ya da zaman­la bunu öğrenirsiniz. Yine de siz sık kullanılan kelimeleri ufak ufak yazmaya başlasanız iyi olur. Başarılar!

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.