Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yabancı Dil Bilgisi
  3. Ücretsiz ingilizce öğrenme kaynakları

Ücretsiz ingilizce öğrenme kaynakları

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
14 2

Eğer hiç ingilizce bilgin yoksa o zaman sıfırdan kendi kendine öğrenmek gerçekten zor olacaktır. Fakat artık tüm liselerde ingilizce dersleri var ve bu da demek oluyor ki çok temel de olsa gramer yapısı ve temel kelime haznesi aslında herkesin öğrenimine açık. Yine de o tren kaçtıysa, temel (beginner) seviyede ingilizce öğrenmek için bir dil kursuna başlamak son derece faydalı olacaktır. Dil öğrenmek insanın doğuştan gelen yeteneklerinden birisidir. Hiç birimize özel olarak Türkçe’yi öğreten olmadı ama hepimiz gayet güzel konuşabiliyoruz.

Yani dil öğrenmek için en gerekli şey ne beceridir ne de zeka. En önemli şey öğrenebileceğine olan inancındır. Eğer ingilizce öğrenmek senin için bir gereklilik halini aldıysa, kendi ulaşmak istediğin bir amaç için öğrenmeye çalışıyorsan o zaman yaklaşık 3-4 ay gibi bir sürede orta-üst seviyeye kadar hızlıca gelebilirsin. Eğer tam olarak neden öğrenmek istediğini bilmiyorsan, şimdi öğreneyim sonra lazım olur, bir kenarda dursun diyorsan o zaman işin daha zor.

Bu inanç şu anda içinde olmayabilir ama daha önce anlattığım şu yöntemi kullanarak gerekli motivasyonu sağlayabilirsin.

İnternet ve İngilizce

İngilizce öğrenmeye mutlaka bir öğretmen yardımıyla başlanılmasını savunuyorum. Fakat temel seviyeden sonrası için istersen kendi kendine de ilerleyebilirsin.

Son yazıdan beri sizler için biraz araştırma yaptım. İnternette hem türkçe hem de ingilizce bir çok ücretsiz kaynak var. Bunlardan en faydalı bulduklarım şunlar:

British Council Online

Giriş sayfasının Türkçe olması güzel fakat bağlantılarına tıklayınca açılan tüm sayfalar ingilizce. Sitede hiç reklam olmaması da başka bir artı.

Bu sitenin özellikle oyunlar kısmını çok beğendim. Bir çok değişik oyunlar hem gramer hem de kelime haznesi üzerine çalışabilirsin.

BBC Learning English

Hem öğrenciler hem de öğretmenler için binlerce kaynağın bulunduğu oldukça derli toplu bir site hazırlamış BBC. Tabi ki reklam yok. Kısa testler ile kendini sınayabilir yada biraz daha profesyonel kısımlara göz atabilirsin. Buradaki kişisel favorim ise Flatmates serisi oldu.

ingilizce öğrenme

4 ev arkadaşının maceralarını anlatan çok kısa parçalardan oluşan bir öğrenme serisi. Alt seviyeden üste doğru çıkan bir yapı kurulmuş. Önce o günün konusunu dinlerken bir taraftan da metni takip ediyorsun. Daha sonra metinde geçen gramer ve kelimeler üzerinde duruluyor, sonrasında o konularla ilgili bir kaç sınav çözebiliyorsun. Bu yazıyı yazarken, Flatmates’in 185′inci bölümü çıkmış. Yani bugün başlasan seni epeyce meşgul edecek kadar malzeme birikmiş. Tüm içerik indirebilir olarak hazırlanmış. İstersen toplu olarak indirip daha sonra da çalışabilirsin.

Türkçe Siteler

Google’da ingilizce diye aratınca çıkan sitelere bir girip baktım ve kişisel yorumlarım şu şekilde:

ingilizce.com : ücretsiz içerik yok

ingilizce.tk : parça parça bir çok konu hakkında ücretsiz bilgi var. Konuların bütünsellik taşımaması ve ÇOK fazla reklam olması siteyi çok çekici kılmıyor.

ezgi.com : Bu site hazırlanmaya başlanmış sonra da yarım kalmış gibi duruyor. Pek bir şey yok, zaman kaybetme.

bedavaingilizce.com : Yine bir çok konuda bilgi bulabileceğin bir site. Malesef bütünsellik adına pek uğraşılmamış ve yine reklam çorbasına dönmüş. Mesela okuma parçaları var fakat parçayı okuduktan sonra ilgili kelimeler veya bir quiz veya tamamlayıcı başka öğeler yok. Beğendiğim bir kısmı şurası oldu, ingilizceni geliştirir mi bilmem ama karaoke seviyorsan bir bak derim.

ingilizcedersanesi.com: Seviyeye göre gramer konularının ayrılmış olması güzel. Reklam burada da var ama en azından biraz deaha derli toplu yerleştirilmiş, gözü çok fazla yormuyor. Sitenin giriş sayfasında şimdiye kadar yerli dizilerde, kanallarda çıkmış ingilizce konulu komik videolar var. Bazıları gerçekten hoşuma gitti. İngilizceni geliştirmez ama biraz tebessüm ettireceği kesin.

Son olarak da bu adresten ingilizce konu anlatım videolarına ulaşabilirsin. Anlatımlar fena değil fakat türkçe anlatım daha az kullanılsa daha etkili olabilirdi.

Burada açıklamaya çalıştığım kaynaklar hakkında yorumlarını ve bildiğin başka kaynaklar varsa onları da burada görmekten mutluluk duyacağız.

Kaynak : Beyaz Tavşan

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar