Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / 7 Adımda Kendi Kendine Dil Öğrenme

7 Adımda Kendi Kendine Dil Öğrenme

Bu yazıyı benim gibi dil kursuna gitmeyi sevmeyip kendi kendine dil öğrenmeye çalışanlar için yazıyorum! Benim gibi birçok dil öğrenmeye kendini adamış ama nereden başlayacağını bilmeyen birçok arkadaş vardır. Eminim.. Kendimi bildim bileli İngilizce dersleri görüyorum. Hepimiz öyleyiz. İlkokuldan beri güya ders alıyoruz ama hala 2 kelimeyi bir araya getiremiyoruz. Kendimce bir şeyler yaptım bu ara ve gerçekten de işe yaradığını gördüm. Umarım sizinde işiniz yarar.

1- Öncelikle Dil Sertifikası bana şart diyorsanız
Busuu.com gibi bir site var. Çokta güzel var. Ben 3 aylık 80 tl ye üye olmuştum. Bugün itibari ile üyeliğim sona erdi. Sertifika almak için üye olmanız şart. Ama üye olmadan da öğrenebilirsiniz.

2- Rosetta Stone gibi bir ilah var! Fransızca için mükemmel bir nimet! Speaking bolca var ve telafuzunuzun düzgün olmasını sağlıyor. Bilgisayara indirmek için ücretli fakaf app store’dan indirip bir bölümünü ücretsiz kullanabiliyorsunuz

3- Livemocha. Bu da dil öğrenmek için mükemmel ve beleş olanlarından. Şiddetli önerim.

dil-ogrenmek

4- Reader at Work kitapları. Canlarım, ciğerlerim benim. Ben ilk 2.sini aldım çünkü basit ingilizce adeta öldürüyor beni. Ve Erasmus sınavlarında da bunlardan soru çıkıyor test ettim, onaylıyorum! ODTÜ yayınlarının kendi kendine ingilizce öğrenmemiz için basit metinlerden oluşuyor. Sonrasında soruları cevaplıyorsun. T, F’lar var.

5- Çocuk Hikayeleri okuyun. Eğer dil zor geliyorsa en güzel çocuk hikayelerinden başlamak. Fransızca hocamız bize lonveb.com da ki hikayelerden ödev veriyor. Hem de eğlenceli :D Bu arada Fransızcayı Türkçe üzerinden çalışmayın. İngilizce üzerinden öğrenmek daha kolay. (Başlangıçta olsam da bunu anladım.)

6- Bildiğiniz bir şey hakkında öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili videolar izleyin. Örneğin ben sosyoloji okuyorum ve gördüğüm dersleri bir de Yale Üniversitesinin sosyoloji videolarından izliyorum. Hem tekrar hem de dilde ki yeni kelimeler olarak dönüyor size. Bütün bölümlerin dersleri var.

7- O dilde arkadaş edinin.

Bu yöntemlerle dil öğrenebilirsiniz fakat iş hayatınızda veya diğer özel işlerinizde profesyonel desteğe ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü tercümeleriniz akıcı ve anlamlarını en doğru şekilde karşılamalı ki sizin düşündüklerinizi karşıya doğru şekilde yansıtabilesiniz. Burada imdadınıza Fransızca Profesyonel Çeviri İçin Protranslate.net sitesi yetişecek. Çevirilerinizi en uygun fiyattan en iyi kaliteye sizlere sunan uzman kadroları ile hemen yanınızda. Ayrıca Protranslate.net sitesi bir çok farklı dilde sizlerin yanında.

Yazar : Bengili Sular

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.