Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yabancı Dil Bilgisi
  3. Yetmiş yaşından sonra fransızca öğrenilir mi? Öğrenilir-miş…

Yetmiş yaşından sonra fransızca öğrenilir mi? Öğrenilir-miş…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
61 3

Yabancı dil öğrenimi konusunda en yaygın mazeretlerden biri de İngilizce’nin veya yabancı dil öğrenmenin zor olduğudur. Aslında bu geçerli bir mazeret değildir. Sorun genellikle konuyla ilgili belli bir hayalin olmaması ve kişinin konuya odaklanmaması veya odaklanamamasıdır.

Uzun bir zaman önce gazetelerde gördüğüm bir haberi sizinle paylaşmak istiyorum. Haber, yabancı dil öğrenmek konusunda engel olarak söylenen bazı mazeretleri geçersiz kılan bir örnek olarak ilgimi çekti.

Yaşlı bir bayan 70 yaşından sonra Fransızca öğrendi ve herkesin dikkatini çekti. Fakat bu bayanı teşvik eden bir hayali vardı. O da bir gün Eiffel Kulesinde, bir Fransızla Fransızca sohbet edebilmekti. Bu azimli bayan, Türklere İngilizce’den daha karmaşık gelen Fransızcayı öğrendi.

Karabük’te, 70 yaşından sonra Fransızca öğrenen emekli sınıf öğretmeni 83 yaşındaki Cavide Cömert’i, Fransa Büyükelçiliği Fransa’ya davet etti. Cömert’in ortaokul sıralarında öğrendiği Fransızcayı, yoğun meslek hayatında ilerletemediği, ancak emekli olduktan uzun bir süre sonra Fransızcasını kitaplardan geliştirdiği haberleri, Turkish Daily News Gazetesi’nde ve CNN Türk’de yer aldı.

Bunun üzerine Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, Cömert’i telefonla arayarak teşekkür etti ve Fransa’ya davet etti. Teşekkür ve davet telefonu ile çok duygulandığını belirten Cömert, ‘Rahatsızım, ancak sağlığım el verirse gitmeyi düşünürüm. Bana Fransızca kitaplar göndereceklerini söylediler. Bu kitapları okuyup, dilimi daha da geliştireceğim. En büyük hayalim Fransa’ya gidip, Eyfel Kulesi’nde Fransız bir madamla sohbet etmek’ dedi.
Herkesin hayalleri vardır. Dilerim hepimizde bu hayalleri gerçeklerştirebilecek imkân ve cesarete kavuşabiliriz.
Kaynak : hürriyet.com 

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar