Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Dil öğrenmenin de püf noktaları var

Dil öğrenmenin de püf noktaları var

Yabancı dil öğrenmek gerçekten zor mu? Yurtdışında daha mı iyi öğrenilir? Eğitim Bilim Dergisi dil öğrenmenin püf noktalarına ayırdı. YABANCI dil öğrenmek için mutlaka kursa gitmenin ya da büyük miktarda para harcamanın gerekmediğini belirten İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Okulu Bölüm Başkanı Şeyda Ozil, “Kurslara devam eden öğrencilerin mutlaka devamını getirmesi gerekiyor. Yabancı dilin öğrenilmesi için en uygun yaş 10 ya da 11 yaşları” dedi. 

Yabancı dil öğreniminin püf noktaları şöyle sıralandı:

– Her şeyi hemen öğrenmeye çalışmayın. Açık ve gerçekçi hedefler seçin ve öğrenme hızınızı belirleyin.
– Hata yapmaktan korkmayın. Düzenli olarak hataları azaltabilirsiniz.
– Öğrendiklerinizi tekrar edin ve gelişiminizi düzenli olarak izleyin.
– Ne kadar çok dinlerseniz o kadar iyi konuşursunuz. Okumak ise daha iyi yazmaya yardımcı olur.
– Öğrendiğiniz dilin doğal olarak kullanıldığı metinleri okuyun ve dinleyin.
– Yapabildiğiniz kadar konuşma pratiği yapın.
– E-posta, kart, mektup yazarak yazı ile iletişim kurma fırsatı bulmaya çalışın.

Yazan : Sibel Kahraman/MİLLİYET

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. Bilal Karaaytu

  Evet ingilizce ogrenmede gramer ıse tekrar konusma ıse ozellıkle pratık cok onemli birer husus !

 2. Merhaba,
  ben türkce disinda 3 yabanci dil ögreniyorum. birine agirlik verdimi digeri kötülesiyor. sürekli karmasiklar oluyor. bir tavsiyeniz var mi?

 3. Merhaba, ben de türkçe dışında 3 yabancı dil öğreniyorum ama bazen birinde bi kelimeyi unutuyorum diğer dildeki karşılığı aklıma geliyo.bazen kafam çok karışıyor.varsa bana da bi tavsiye?:)

 4. öğrendiğiniz dile aşık olmanız gerekir.lehçemiz farklı sevgilere biraz yabancı,tavsiyem herseferde bir insanı sevin.ben bir çok yol araştıdım diille ilgili gramer kelime ezberi en son önemli olan ilk görüşte aşk sonra nişan sonra düğün sonra sevgilinizinizin kelimeleri grameri huyu size yapışır.

 5. Istediginiz dile once asik olun ondan sonra anlar siniz

 6. oncelikle sagolun bu site cok basarili ben fransizca ogrenmek istiyorum okulada gittim fakat bi turlu kafam almadi her konuda basariliyim dil konusu beni bozdu sozluk aldim pratik yaptim yinede bugun ogredigimi yarin unuttum kafam zehir gibi calisiyo fransizca cokmu zor yoksa problem nerde bu isin en basit yolu ne

 7. kemal kardeş problem kafanda

 8. yha ben fransadayim su anda ozel ders aliyrumm gercekten ise yariyoo cok sey biliyoruum daha yeniyim fransada ama insanlarla cok iii muhabbet kuruyormmm yanlis yapmaktnn korkmuyrmm cook arastirrma yapnn arkiler fransada yasamak zooor ne ddiiim yinede mercii boucoup abientot

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.