Oruno © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. manşet
  3. Daha hızlı “ingilizce öğrenmek” için 10 yol!

Daha hızlı “ingilizce öğrenmek” için 10 yol!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 8 dk okuma süresi
4 1
daha hızlı ingilizce öğrenmek

Birçok kişinin isteklerinden birisi hızlı ingilizce öğrenme olduğunu biliyoruz. 750.000 kelime ve en usta öğrencileri bile zorlayacak yazılım kurallarıyla İngilizce, her ne kadar ulaşılabilir ve öğrenmesi kolay bir dil olarak bilinse de, öğrenmesi zaman zaman imkansız gelebiliyor. Ama ben bunun imkansız olmadığını kanıtlamak için buradayım. Tabii doğru stratejiyi kullandığın sürece hızlı İngilizce öğrenmek zor değil!

Nasıl daha hızlı ingilizce öğrenilebilir ile ilgili bir araya getirdiğimiz bu 10 tavsiyeyi uygulayarak sende bu dilde uzmanlaşabilirsin.

1. HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN BULABİLDİĞİN HER ŞEYİ OKU

Klasik edebiyat, kitapların arka kapakları, gazete, internet siteleri, e-mailler, sosyal medyadaki haber akışı, yiyecek kutuları: Eğer İngilizceyse oku! Neden mi? Çünkü bu metinler zaten bildiğin sözcükler haricinde kelime hazineni geliştirmene yardımcı olacak. O sözcükleri farklı metinlerde görmek seni sözcüğün kullanımıyla ilgili bilgilendirecek ve daha hızlı ilerleme kaydetmende yardımcı olacaktır. Ayrıca, yeni sözcükler kullanmak kelime hazineni geliştirmen açısından çok önemli; özellikle İngilizce gibi çok kelimeye sahip olan bir dil için! Ama bu iş okumakla bitmiyor- bunun dışında yapman gereken şeylerden biri de…

2. YENİ SÖZCÜKLERİ NOT ET

Bu tavsiyenin klasik olmasının bir nedeni gerçekten de işe yarıyor olması! Bazen bazı kelimeler veya söylemler o kadar hoşumuza gider ki, asla unutmayacağımızı düşünürüz. Ama emin ol ki bazen hatırlatmaya ihtiyaç olabiliyor. Yeni sözcükleri not etmeyi bir alışkanlık haline getirmek için yanında güzel bir defter taşıyabilir veya Evernote gibi uygulamalardan faydalanabilirsin. Her yeni bir sözcük veya deyim duyduğunda, konuşmanın içeriğini ve kelimenin ne anlamda kullanıldığını not et; böylece daha sonra notlarının üzerinden geçerken “Bu kelime/sözcük ne demekti/ne anlamda kullanılmıştı?” demezsin.

3. GERÇEK İNSANLARLA KONUŞ

Dil iletişim kurmak için değil de nedir? Tabii, sosyal medya ve Whatsapp gibi uygulamalar saolsun, artık ağzımızı açmadan iletişim kurma konusunda uzmanlaştık! Unutma ki yabancı dil konuşmak, okumak veya yazmaktan çok daha akılda kalıcı. Birçok kişinin “İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum” dediğini sen de duymuşsundur! İngilizce öğrenmeye çalışan birçok kişi diyalog kurmayı gözünde büyüterek büyük bir fobi haline getiriyor. Lütfen sen de bunu yapma! Bunun yerine, anadili İngilizce olan birini bulup onunla biraz sohbet edebilir, bir kursa yazılabilir veya online İngilizce eğitimi alabilirsin.

4. İNGİLİZCE PODCAST VEYA YOUTUBE KANALLARINA ABONE OL

Komediyi, politikayı veya yemek yapmayı sever misin? Her ilgi alanına uygun konu bulunan İngilizce podcast veya Youtube kanalı bulmak artık hiç de zor değil. Birkaç tanesine abone ol ve yolculuk yaparken izle/dinle. İlk zamanlarda bazı yerli aksanları anlamakta zorluk çekebilirsin, ancak kısa zamanda duyduklarını anlamaya başlayacaksındır (ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşan kişilerden bir sürü yeni kelime öğreneceksin).

5. YURTDIŞINA ÇIK

Dili konuşulduğu yerde, o kültürün içinde yaşayarak öğrenmekten iyi bir yol var mı? İngilizcenin dünyanın en yaygın dili olduğu bilinen bir gerçek, dolayısıyla bu dili öğrenmek istediğin şehri kişisel tercihlerine göre seçebilirsin. Seçenekler arasında Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Amerika, Kanada, Malta ve Güney Afrika’yı bulabilirsin. Yurtdışına çıktığında sürekli İngilizce’ye maruz kalacağından duyduğun kelimeler aklında yer edecek ve İngilizceyi hızlıca öğrenebileceksin.

daha hızlı ingilizce öğrenmek

6. İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN ARKADAŞLARINDAN FAYDALAN

Sosyal medyada İngilizce paylaşım yapan arkadaşların var mı? O paylaşımlara bakmadan geçme: onları gözden geçir ve günde bir veya ikisini okumaya çalış. Bu paylaşımlar haber, dergi makalesi, video, konuşmalar, blog yazıları, şarkı veya herhangi başka bir şey olabilir: İngilizceyse ve senin ilgi alanına giriyorsa işine yarayacaktır.

7. ÇOK FAZLA SORU SOR

Merak, kediyi öldürür derler. Ama merak aynı zamanda bir dil öğrencisine akıcı olmayı da öğretir. İngilizce öğrenme süreci boyunca kafanda yığınla soru işareti oluşacak. Bu soru işaretlerini ortadan kaldır! Eğer İngilizce dersi görüyorsan bununla ilgili öğretmeninden yardım isteyebilirsin. Eğer İngilizceyi tek başına öğreniyorsan sorularının cevabını bloglarda, web sitelerinde, İngilizce öğrenen başka insanlarla iletişime geçerek veya forumlarda bulabilirsin. Bunu yaptığına pişman olmayacaksın.

8. BİR YILDIZI ÖRNEK AL

Öğrenme sürecini, sevdiğin bir oyuncu veya müzisyeni seçerek renklendir. Şimdi, internete girip seçtiğin yıldızın verdiği röportajları aç ve onları izle. Önce bir kez bahsedilenleri anlamak için izle, ikinci kez de kullanılan ifadeleri ve sözcükleri not et. Bu röportajda duyacağın deyimler, espriler, hikayeler, anekdotlar kelime hazinene ekleyebileceğin materyaller sunacak. Ayrıca bunu severek yapacağın için İngilizce öğrenirken aynı zamanda eğleneceksin.

9. GERÇEKTEN İHTİYACIN OLAN ŞEYLERLE BAŞLA

Eğer kendine bu dili niye öğrenmek istediğine dair nedenleri (neden ingilizce öğrenmek) devamlı olarak hatırlatırsan, İngilizceyi daha çabuk öğrenirsin. Öğrenci değişim programına mı katılıyorsun? O zaman okuduğun alanla ilgili sözcüklere yoğunlaş. Uluslararası konferansın mı var? Diğer katılımcılarla konuşma başlatmak için cümlelerin üzerinden geç. Eğitimine bir sene ara verip yurtdışına mı çıkacaksın? Bu durumda turizm ile ilgili sözcüklere yoğunlaşmalısın. Birden bire İngilizceye dair her şeyi öğrenmeyi düşünerek bu işe girişiyorsan bunun sonu iyi olmayabilir, çünkü kafan karışarak kendini fazla yormuş olacaksın da bu yüzden….

10. MORALİNİ BOZMA

Çabalarının karşılığını alamadığını veya yeterince ilerleme görmediğini hissettiğinde- zaman zaman hepimiz bu hislere kapılırız- “ben bunu başaramayacağım” veya “asla İngilizceyi çözemeyeceğimdeme. Hatta bu cümleleri kendine yasakla! Bu negatiflik sadece senin ilerlemelerini görmeni engelleyecek ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşma hedefine ulaşamayacağını düşünmene neden olacaktır. Bunun yerine, kendine “İngilizce öğreniyorum ve her gün ilerleme kaydediyorum,” “Her zaman kolay olmasa da buna değiyor,” “6 ay öncekinden kat kat iyiyim” ve benzer cümleler kurarak büyük resmi görmeye çalış.

Kaynak : EF Uluslararası Dil Merkezleri

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar