Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Yabancı dil konuşmak bunamayı erteliyor

Yabancı dil konuşmak bunamayı erteliyor

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, bunama eğiliminde olan kişiler arasında birden fazla dil konuşanlar, tek bir dil konuşanlara göre beş seneye kadar daha fazla müddetlik bir gecikmeyle bunama merhalesine giriyor. Araştırma kapsamında bilim insanları bunama meselesi yaşayan 650 hastayla görüştü. Araştırmada vasküler bunama, Alzheimer hastalığı, frontotemporal (beynin ön bölümünün temporal, başka bir deyişle alt kısımla birleştiği bölge) bunama gibi hastalıkların iki veya daha fazla dil konuşanlarda daha geç başladığı belirlendi.

Mevzubahis araştırma, İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi ve Hindistan’daki Nizam Tıp Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirildi.

Bu, bugüne kadar ansızın fazla yabancı dil konuşmanın bunamaya tesiriyle alakalı yapılmış en geniş kapsamı geniş araştırma.

yabanci-dil-konusmak

Araştırmacılara göre değişik diller kapsamında değişik sesler, sözcükler, kavramlar, dilbilgisi yapıları kullanmak natürel bir beyin eğitimi manasına geliyor.

Uzmanlara göre ikinci bir yabancı dilin, yapay olarak hazırlanan beyin jimnastiği programlarından çok daha etkin olmasın muhtemel. Peki ikinci bir yabancı dili nasıl öğreniriz? Bununla ilgili bir çok yazımız var. Mutlaka göz atınız..

Edinburgh Üniversitesi’nden Thomas Bak, araştırmayla ortaya çıkan belirtilerin çift dilliliğin bunama üzerine mevcut tüm ilaçlardan daha fazla tesirli olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Kaynak : BBC UK

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.