Anasayfa / Yabancı Dil Bilgisi / Yabancı dil öğrenmek için 16 temel ilke!

Yabancı dil öğrenmek için 16 temel ilke!

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Ve kendi kendinizi geliştirmeniz ancak azimle olur. Gitmenin mümkün olduğu bir ülkenin dilini öğrenmenin en iyi yolunun orada yaşamak olduğunu unutmayın. Böyle bir imkanınız bulunmasa bile, aşağıdaki kuralları uygulayarak bir dile vasat da olsa vakıf olabilirsiniz.

Öğrendiğiniz dilin konuşulduğu bir ülkeye gitmek istiyorsunuz ve bunun da o dili öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu olduğunu biliyorsunuz. Fakat yeni bir ülkeye adım atmak ilk etapta garip gelebilir. Şöyle ki, yeni bir çevre, kültür ve dile alışmak zaman alacaktır. Ayrıca farklı bir zaman diliminde olmaktan da etkilenebilirsiniz. Ancak rahat olun ve yeni ortamınızı algılamaya çalışın.

1- Yanlış yapın(!): Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın… Her zaman doğru konuşmak durumunda değilsiniz. İnsanlar ne dediğinizi anlayabiliyorlarsa yanlış yapmanız en azından ilk başta önemli değildir. Yabancı bir ülkede yaşıyor olmanız, bir gramer testi değildir.

2- Anlamadıysanız sorun: Başkaları konuşurken, her kelimeyi yakalamak zorunda değilsiniz. Ana fikri anlamak genellikle yeterlidir. Fakat anlamadığınız noktanın önemli olduğunu düşünüyorsanız SORUN! Bu konuda bazı kullanışlı kelimeler: İngilizce için Pardon me? Excuse me, what did you say? Could you speak more slowly please? Did you say that… I didn´´t catch that… Could you repeat that, please? What was that? I´´m sorry I didn´´t hear you. Sorry, what does “………….” mean? (Fakat şunları kullanmayın: Are you speaking English? Please open your mouth when you speak! Give me a break!) Almanca için ise (Entschuldigung, wie bitte? Entschuldigung, was haben Sie gesagt?, Würden Sie bitte langsamer sprechen? yada Bitte, sprechen Sie langsam!, Haben sie gesagt das…, Können Sie das wiederholen bitte? Was war das? Entschuldigung, was bedeutet das? gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

3- Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınıza sokun: İnsanlar kendilerine ilginç gelen şeyler hakkında konuşmayı severler. Sizin ilgi alanlarınız nelerdir? Bu konular hakkında bulabildiğiniz kadar kelime öğrenmeye çalışın. Çevrenizdeki insanlara da nelerle ilgilendiklerini sorun. Bu büyüleyici bir yöntemdir ve daima yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olur. Böylelikle başkalarını daha iyi anlamaya başladığınızı görürsünüz. İlgi alanları, bir bahçeye yağan bereketli yağmurlar gibidir. Dil becerileriniz hakkında konuşmak, daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bazı kullanışlı kelimeler: İngilizce için What are you interested in? My favourite hobby is … I really like …..ing… For many years I have…. What I like about…..is … What are your hobbies? Almanca için…

4- Konuşun ve Dinleyin: Her zaman hakkında konuşulacak bir şeyler vardır. Etrafınıza bakının. Size garip ya da farklı gelen bir şeyler varsa hemen konuşmaya dalın. Bu arkadaşlığınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanları dinleyin, ancak kelimelerin telaffuzunu ve dilin ritmini yakalamak için dinleyin. Bildiğinizi mutlaka kullanın. Pek çok dilde kelimeler birbirinden türetilmiştir. Bu durumda kelimenin anlamını, konunun içindeki anlamından çıkarmaya çalışın. Ülkenin yerli vatandaşlarıyla konuşurken, konuşmayı sürdürmeye çalışın. Karşınızdakinin söylediğini anlamadığınızda paniğe kapılmayın. Ana fikri anlamaya çalışın ve konuşmayı sürdürün. Hala anlamakta zorlanıyorsanız cümleyi tekrarlamasını isteyin. Konuşmaya devam ederseniz, konuşmanın süreci içerisinde konu daha anlaşılır hale gelecektir. Dilinizi geliştirmek ve yeni kelimeler öğrenmek için iyi bir yöntemdir bu, ancak dikkat: Hani derler ya, “duyduğun her şey inanma, kendi söylediklerinin de yarısına inan”…

5- Sorun, soru sorun: Merakımızı gidermenin daha iyi bir yolu da yok zaten. Sorular konuşmaya başlamanıza yardımcı olduğu gibi konuşmayı sürdürmenize de yardımcı olacaklardır.

6- Kullanıma dikkat edin: Kullanım kelimesi genellikle insanların nasıl konuştuklarını izlemektir. Bazen kullanım çok da eğlenceli bir hale dönüşebilir. İnsanların konuşma biçimleri, kelimeleri sizin söylediğinizden farklı telaffuz etmeleri size garip gelebilir. Kullanım en basit şekliyle dilin genellikle ve doğal olarak nasıl kullanıldığını ifade eder.

7- Bir not defteri taşıyın: Yanınızda daima bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir kelime duyar ya da okursanız hemen not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın. Yeni deyimler öğrenin. Çoğu birer deyim dili olan yabancı dilleri çalışmanın en eğlenceli yanlarından birisi de deyimleri öğrenmektir. Bu deyimleri defterinize yazın. Öğrendiklerinizi konuşmalarınıza uygularsanız daha çabuk hatırlar ve konuşursunuz.

8- Bir şeyler okuyun: Başka bir dili öğrenmenin en iyi üç yolu: Okumak, okumak ve okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi hali hazırda bildiklerimizi de uygulamış oluruz. Sonraları bu kelimeleri kullanmak, duyduğumuzda anlamak daha da kolaylaşacaktır. Gazeteler, dergiler, tabelalar, reklamlar, otobüslerin üzerindeki şeritler ve daha ne bulursanız okuyun.

9- Herkesin bir ikinci yabancı dil öğrenebileceğini unutmayın, gerçekçi ve sabırlı olun, dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini akıldan çıkarmayın.

10- Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültürü de öğrenmektir: Kültürel kurallara karşı rahat olun. Yeni bir dil öğrenirken o kültürün size katı gelebilecek kural ve alışkanlıklarına karşı da duyarlı olun. Öğrenmek için konuşmanız gerekir. Sınıfta ya da sınıf dışında soru sormaktan çekinmeyin.

11- Sorumluluk alın: Kendi dil öğrenim sürecinizden kendiniz sorumlusunuz. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin, kursun ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak “en iyi öğretmenin yine kendiniz” olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

12- Öğrenme şeklinizi organize edin: Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sözlük ve iyi kurs materyalleri kullanın.

13- Sınıf arkadaşlarınızdan da öğrenmeye çalışın: Aynı sınıftaki diğer öğrencilerin sizinle aynı seviyede olması onlardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

14- Hatalarınızdan öğrenmeye çalışın: Hata yapmaktan korkmayın, herkes hata yapabilir. Eğer soru sorarsanız hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz. Kullandığınız cümleyi daha değişik bir söyleme şekli var mı gibi…

15- Öğrendiğiniz dilde düşünmeye çalışın: Örneğin bir otobüste giderken nereye gittiğinizi, nerede olduğunuzu, kendinize o dilde tarif edin. Böylece hiçbir şey söylemeden içinizden dil pratiği yapmış olursunuz.

16- Son olarak dil öğrenirken eğlenin: Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler yapın. Sonra yaptığınız cümleyi günlük bir konuşma esnasında deneyin, bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir…
Kaynak : DilOkulu.Com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

42 yorum

 1. Sirf dili degerlendirirsek, iyiki yabanci bir ülkede yasiyorum diyebilirim… Anadilim türkce, ama almancamda anadilim gibi…

  En güzelide, ikisinide düzgün konusuyorum :) Almancayi bilip, türkcesi zayif olan coooooook… :) Tüh tüh tüh masallah bana :)

  Tesekkürler Özgür’cüm, güzel bilgiler ;) Ama ben ne yaparsam yapayim :) ingilizce bi derecede, fransizcayi hic sevemedim yaaa :)

 2. Ne kadar dil biliyorum desen de karşı tarafa ne kadar ve ne ölçüde verebildiğin önemlidir. Konuşmadığın sürece bildiğin şeyler sana ancak hamallık yapar.
  Saygılar…

 3. Hayatta belki en çok dil öğrenmek istiyorum ama çevresindeki insanlar öğrenimin süresini etkiliyor.Kendi isteğin bir yerde tıkanıyor, kalıyor…Yani anlatmak istediğim sadece istemek yetmiyor…

 4. hayatta en çok öğrenmek istediğim şeydir dil..ama bunu tek başıma nasıl başarabileceğimi bilemiyorum.işitme duyumu kaybettim.bilindik sözcükle özürlüyüm.özel kurs ta almam imkansız.kanal aracılığyla yardımcı olabilecek arkadaş olursa çok sevinirim.içinizden ne işine yarayacak diye düşünen olabilir.haklısınız hiç bir işime…bu sadece bendeki öğrenme tutkusu…………..

 5. öncelikle herkese slm
  bügüne kadar okuduğum en detaylı yazı
  sizin sayenizde galiba bi çok şey öğrendim
  inşallah en kısa zamanda bu taktikleri uygalayıp
  ing öğrenirim bende sadece biraz çekingenlik var
  onu nasıl aşabilirim bilmiyorum tabi bu benden kaynaklanıyor ama olsun ben yinede umutluyum inşallah başarırım herşey için tşk ed. kendinize iyi bakın byeeee :)

 6. ben ingilizce ögrenmek çok istedim ama internet aracılıgı ile yapamıyorum kurslarda bi yere kadar yardımcı oluyor birebir konuşmadıktan sonra unutuluyor ama pes etmiyorum :)yakın zamanda diyemem ama bi ara umuyorum ki ögrenicem:)

 7. fransada akrabalarim var o yuzden fransizca ogrenmek zorundayim, ogrenmeye calisiyorum fakat basaramiyorum. aksan problemim var. ne yapmami onerirsiniz. bu steye mesaj birakin, modaci olmak istiyorum, bu yuzden fransizca ogrenmeliyim. lutfen yardimci olun gormemezlikten gelmeyim mesajlarinizi bekliyorum…

 8. fransada akrabalarim var o yuzden fransizca ogrenmek zorundayim ogrenmeye calisiyorum fakat basaramiyorum aksan problemim var ne yapmami onerirsiniz bu steye mesaj birakin modaci olmak istiyorum bu yuzden fransizca ogrenmeliyim lutfen yardimci olun gormemezlikten gelmeyim mesajlarinizi bekliyorum ve ben daha 12 yasindayim

 9. yanlis yapalimda, hoca kötü not veriyor :S

 10. Please open your mouth when you speak??? :oooo :S:S:S:S

 11. Bende dil ögrenmek istyiorum. Sadece ingilizce biliyorum. Fransızca, italyanca ve almanca öğrenmek istiyorum fakat kaba oldukları için dilim pek dönmüyor.

  Bununla ilgili bir çalışma var mı?

 12. @sevgili turk,

  dil öğrenmenin çeşitli zorlukları var elbet. ancak uğraşını verdiğin şey aşılacak en basit sorunlardan biri. biraz üstüne gitmek, bol bol “dinleme çalışması” yapmak ve hal-i hazırda öğrenmek istediğin yabancı dile ait bir kurs grubu varsa mutlaka değerlendir.

  kendine mazeret yaratarak, olayı bir tarafa atma.

  saygılar.

 13. Selam arkadaslar bu dil örenmek kadar zour bisey yok ben dusunuyor dum asla ingiliz ce yi orenemem diye yilarca antalyada calistim kursa gitim ama orenemedim istek yoktu bikere fazla sonunda orendin mi desen yok orenmedim ama ingilizceden daha cok zor bir dili konusa biliyorum suanda isvece tasin dim 1 senede konusa bildim nasil konustuumu anlayamadim surekli isvec kanalari izliyorum cunku turk kanalari yoktu kizlar la cahat yapiyor dum bildigim kadariyla konbusuyor dum bir gun disarda bir kizla tanis tim disari ciktik gezdik bir baktim konusa biliyorum ve onu da anlaya biliyorum hic calismadim ders kendi kendime tv den chat yaparak orendim bence bu super bir taktik örenmek istediginiz dili hergun bir filim izleyin interneten 2 saat lik film 1 senede anlarsin bri cok seyi veya hepsini oda insanin zekasina kalmis bisey ben benim zekam hic iyi deyil ama konusa biliyorum suanda cok mutluyum ama keske isvec yerine rusca yada almanca orenseydim turkye ye donersem bir gun belki isime yarar di :d:d neyse herkese bol sanslar allaha emanet olun :d

 14. Ben hong kong agitmeyi ve ingilizce ögrenmeyi hayatta herşeyden çok istiyorum çünkü yabancı yere gidip yabancı şeyler yapmak istiyorum çünkü yabancı yerleri çoooook seviyorum okulda ögreniyoruz ama bnm aklıma pek fazla girmiyor bnde özel ders almaya karar verdim ögrenip yabancı yerlere gidecem

 15. Nebahat bende senin gibi bir yerlere gitmeyi düşünüyorum.bu eylemi birbirimize yardım ederek gercekleştirebileceğimize inanıyorum.2008 yazında estonyanın talin kentine gittim orada sati diye bir kızla tanıştım rusyanın perm kentide üniversite okuyor.yabancı bir yerlere gitmek istiyorsan.yabancı yerlerden arkadas edinmeni tavsiye ediyorum.estonyada ne yazıkki istemediğim bir dil konuşuluyordu estonca.satin almak istediğimiz şeyin fiyatini biliyor gibi yapip para üstü hesabi yapiyorduk.fikirlerin devami üzerine msn:kilitdirilis@hot.bekliyorum

 16. How are you? in english at the embassy language school i’m in class with seven stundents they’re all form different countries japan brazil switzerland germany and ıtly onr teacher

  ‘s ok

 17. Ispanyolca ve italyanca biliyorum ispanya da yaşıyorum dil öğrenmek kolay büyük ve güzel bir sözlük alın gramer çalışın ve pekiştirin.

 18. Elif v. okadar kendi reklamini yapmissinki,verilen bilgiler onemini yitirmis,insan bu kadar kendi begenmis olur,yaptigin yorumla verilen bilgiler arasinda hic bir paralel bir bag yok,buda iq seviyeni gosteriyor,demekki hersey dil bilmek degilmissss

 19. Merhaba arkadaşlar ben ingilizce öğrenmeye daha bu gün basladım bana yardımcı olursanız sevinirim bildiginiz kendinize özgü yöntemleriniz varsa bana yardımcı olmanızı istiyorum lütfen yorum yazın

 20. mehmet gerçek

  Mrb arkadaşlar,
  ben bu işin öncüsuyum diyebilrim 15 ten 25 kadar yabancı dil çalıştım. unutkanlığım var .onun için öğrenmek benim çok zor bundan dolayı imkansızı kıracak kadar mücadele verdim yabancı dil öğrenmenin en kısa yolu çifte standart uygulamak çifte standart,ı yaygınlaştırıp kitap haline getirmek
  mesela çifte standart kelimeler veriyorum. top,mine,seven,oben,silver,ten,aba,ip,son,bay,gibi kelimeler hem türkçe hem ingilizce dir.buna çifte standart kelimeler diyoruz. bunlar hem fransızca hem turkçe kelimeler 6500 tanedir hem ingilizce hem turkçe kelimeler 2500 tanedir. hem rusça hem ingilizce hem turkçe kelimeler 2400 tanedir 100 adet kelime tum dünyada aynıdır bunlar petrol,bomba,taxi,sineme,film,televizyon,radıo,piyano,kot,bluz,banka,otomobil gibi kelimeler bütün dünya dillerinde aynıdır yada karşılığı vardır. veya anlaşılırdır.bunlar çifte standart kelimeler diyoruz.
  işte bunlar çıkarılıp ilim haline getirilirse dil öğrenmek çok kolay olacaktır artık ingilizce 1 000 000 kelime ile dünya dili haline gelmiştir bütün diller ingilizce ile uyumlu çifte standart geliştirmek zorundadır böylece kolay öğrenmek mümkün olur biz bunu yetkililere açıkladık ama eşşek kafalı politikacılar eşşek kafalı medya eşşek kafalı hep başka yöne çektiler bir teknik kelime olan çifte standart kelimesini affedersiniz götlerine soktular yazık ne alaka …
  yabancı dil öğrenmek yabancı çocuk dili öğrenmekle başlar kolay basit gerekli tek kelimelik cümle ifade eden kelimeler formullerle kolay öğrenilir yani buna (tekecüm) diyelim.yani tek kelimelik cümle demektir. yani formul demektir. 175 adet bilimsel formül vardır.
  her formülü açıklamak için yarım sayfa izahat lazım düşünebiliyormusunuz yarım sayfa izahatı bir tek kelime ile anlatıyorsunuz. harika bir şey işte. bu çifte standart mucizesine girmektedir.20.yuzyuılın uleması olarak insanlara yol gösteriyoruz. binlerce kitap okudum hiç yararlı bir şey görmedim. kimse bir şey bilmiyor gibi geliyor bana herkes atıp tutuyor.
  binlerce roman yazılıyor.
  ingilizce çok önemli olduğu halde hiç kimse doğru durust ingilizce bilmiyor bilen belli değil okullarda bok püsürük modası geçmiş anlaşılmaz tek kullanılımlık ifade tarzı ve öğretimi anlatılıyor halbuki bir şey öğrenmek için defalarca tekrar edilmesi gerekir. 20 yuzyılın şifreleri hakkında bir kitap okudum kimse bu çözemedim biz çözdük bu şifreli yazı kitabında bir nesneyi anlayabilmek ve öğretebilmek için nasıl yol izlenmesi gerektiğinin sırrı vardı bu kitapta bu sırrı biz çözdük bir ulema olarak kitabın ismini hatirlayamiyorum. 14.yy. yazılmış kimse çözememiş işte öğretim sistemi buna göre düzenlenirse ingilizceyi öğremek çok kolay olur
  örnek veriyorum bir kelime en az 60 defa tekrarlanırsa insan öğrenebilirmiş .yani çok tekrar
  lazım kelimelerin nasıl tekrarlanacağı formul halinde belirtilmiş. tıpki kilometre cihazında olduğu gibi
  numarator misali gibi fono yayınları en kullanılan 1000 kelimeyi seçip çıkarmış işte en çok kullanılan 10–100–1000–2000–3000–4000-kelime ayrı ayrı seçilip endekslenir analiz edilir belli bir sıraya göre nasreddin hocanın fıkraları gibi çocukca anlatımla sık sık tekrarlanır şiir haline getirilirse
  dil öğrenmenin en kolay yoludur.bunu kim yapacak hangi dilin müfredatında vardır. dil öğrenmek için en 200 kişilik sınıfta 6 kişilik değişik öğretmenlerin bir biri ardınca konuşmaları karşılıklı her türlü test seminer konferans fıkra gibi tiyatro yapmaları sonucunda öğrenebilir kanısındayız. şimdiki dünyada tek bir hoca bu iş olmaz. en az 6 hoca olacak karşılıklı anlaşılır çocukça tarzda tekrarlı bir şekilde tiyatro oynar halde öğrenim gereklidir diyoruz. buna ek olarak dvd cd flash animasyon filmleri internet bağlantılı tercüme yi katarsanız
  bbc nin haber kanalını kopyalayıp basitleştirip tekrar tekrar verirseniz ancak bu şekilde olur diyoruz. şimdi bunları okullarda üniversitelerde filolojilerde kıyaslayın ne kadar geri kalmışız
  anlayın

 21. Bu ders, 9 yıldır dersini gördük hep aynı yerlerdeyiz hiç de bişey ögrenemedik …
  napmak lazım bizlere akıl degil bize bilgi lazım ..

 22. Ben nurdan fransaya geleli 5 ay oldu daha birsey bilmiyorum istek ne kadar cok sa basari okadar yuksek olur.ben ogrenmek icin ugrasiyorum istiyorum herkese once istemek onemli diye belirtirim…

 23. Arkadaslar yaklasik 2 aydir amerikadayim.
  dogrusunu soylemem gerekirse turkiyedeyken, gerek ogretmenlerden gerek kultur farkliligindan dolayi ingilizceyi sevemedim.su an lise sondayim ve okuluma gore seviyemi yeterli bulmuyorum.amerikada 2 ay bulunmama ragmen burdan cok fazla sey ogrendim.baska bir dil bilmenin sagladigi faydalari burada cok iyi gozlemledim.burada farkettigim diger bir sey de bilmeden ogrenme kavraminin dogrulugunu gormus olmamdi.
  turkiyede her ne kadar onemsememis olsam da bazi kalip sozcukler aklimda kalmis ve burada konusmak zorunda oldugum zaman aniden cikiveriyor.su an ingilizcemin gelistiginin farkindayim ve size bir kac oneride bulunabilirim.(en azindan ogrenme asamasindaki birinin onerilerini dinlemis olacaksiniz)
  1.ingilizce alt yazili filmler izleyin
  2.evde kendi kendinize sesli bir sekilde kitap okuyun(bilmediginiz kelimelerin altini cizin ve okunuslari ile beraber internetten bulun
  3.kendinize ait bir ing. sarki listeniz olsun.her gun dinleyip tekrar etmeye calisin(sarki szleri elinizde olsun ilk etapta)bu konuda ben buyuk sikinti yasadim turkce pop ve rock tarzi dinlerken ing. dinlemeye baslamak ve herseyden once favori sarki bulmak zor oluyor.arastirin ben oyle buldum.-backstreet boys,the beatles iyidir)
  4.bir kelime defteriniz olsun ve hergun yatmadan once ve sabah kalktiginizda bu kelimeleri tekrar edin.
  5.internette live mocha diye bir site var,oraya uye olup calisabilirsiniz cok faydali bir site.
  herkese simdiden basarilar diliyorum

 24. mrb’lar.. ben almanca öğrenmek istiyorum ama bunu nasııl başarıcam bilmıorm arkdşlr :(

 25. size sunu soyliyeyim ben ozel ders aliyormm okulda dahay yeniyimfransada ama gayet ii konusuyorum her ortama giriyormm arkadaslar saqolsun fransizlar bana birazda ogretiyolar iiler sunu ii bilinki cook asiri fransizca kitap livre okuyun simdiden merci beacoup

 26. bu iş sadece istemekle olmaz her gün çalışmadan yabancı dil öğrenilmez.adam gibi çalışan herkes çok rahat öğrenir.öğrenemiyorum diyen tembellik yapıyordur

 27. Ben bu yaziya katilmiyorum surekli okumaktan kendi kendine ogrenmekten sinif arkadaslariyla konusmaktan bahsediyo ama bu sekilde ogrenenlerde hep eksiklik oluyo unutulan bi sey var bu listede dinlemek, ingilizce dinlenmeden duyulmadan nasil ogrenilicekki? bi dili ogrenmenin 4 sarti vardir, dinlemek, konusmak, yazmak, okumak bunlar bir masanin ayaklari gibidir dordu ya birden olucak ya da ingilizce tam anlamiyla ogrenilmez. Dusunsenize bi dil ogreniyosunuz ama o dili hic duymadan, ne sacma!

 28. Merhabalar tell me more ingilizce eğitim seti ile ingilizce öğrenmeye başladım.. Size birşey sormam gerekiyor, konu ile ilgili kelimeler var 100 küsür ben onları nasıl çalışmalayım. Bu zamana kadar denediğim yöntem hepsini güzelce deftere yazmak oldu. Her konu bittiminde olan bu kelimeleri öğrenmem için bir fikriniz varsa benimle paylaşırsanız sevinirim.
  İyi günler diliyorum..

 29. Busra merhaba fransizca konusunda sana yardimci olabilirim. Kendim icin hazirlamis oldugum Fransizca fiil vb. Bildigin kurs seklinde dersler var. Gorsel youtubeden indirdim ancak sirasina gore calisirsan faydali olabilir Isvicre deyim bende fransizca ogreniyorum.

 30. gardaş ben o kadar çalıştım ama başaramadım. Herhalde benim zekada bi sorun var yoksa insan gördüğü şeyi anlamazmı:)

 31. Enver o sorun bende de var ama napalim. ;) cAlismaliyjz

 32. Lise yabanci dil mezunuyum. bolumu sectigim gune nalet olsunbisey anlamadan etmeden okulu bitirdik. smdi sayisal uzerinden tekrar lys ye girmeyi dusunuyorm.

 33. Sayisalmi zordur ingilizcemi ?

 34. merhaba arkadaşlar ben fransa ya gidmeyi düşünüyorum ve nasıl ögrene bılırım araştıryorumda ama bakıyorum herkes farklı şeyler söylüyor. yorumlarınızla yardımcı olabilirseniz, sevinirim.

 35. MERHABA FRANSAYA GELMESENDE BASKA YERE GITSEN DAHA IYI OLUR…TURKIYEDE UNIVERSITEDE OKUYORDUM SIRF DIL OGRENIRIMDE ILERDE IS BULMAK DHA KOLAY OLUR DIYE OKULU DONDURDUM GELDIM TAA FRANSALARA YAKLASIL IKI HAFTADIR DIL KURSUNA GIDIYORUM AMA BIR SEY BILDIGIM YOK…YOK YANI TURKIYEDE ZEKAMDA BIR PROBLEM YOKTUDABURDA SUPHELENMEYE BASLADIM..

 36. arkadaslar herkese slm..yabanci dil ogrenmenin yontemleri once ogrenmek istediginiz dilin cumle yapilari grameri vs hakkinda bilgi sahibi olun.ondan sonra baslayin bol bol kitap okumaya.bunun yaninda yine bol bol yabanci dilde sarkilar ogrenin ve tekrar edin, yalniz kaldiginizda dus alirken calisirken filan bu sarkilari mirildanin. baska sarkilari dinleyip anlamaya calisin. sonracima altyazili filmler seyredin, bazen o dildeki filmleri izleyin ve anlamaya calisin. bunlar o dilin konusuldugu ulkeye gitmeden yada kursa gitmeden tekbasiniza en iyi ogrenme yontemleridir. unutmayin sadece cok calismak ile degil en uzun sure calismakla ogrenebilirsiniz..basarilar..

 37. I am the most complete fighter in the world.

 38. Vasat da olsa vakıf olunurmus… İnsan isterse herşeyin en iyisini yapabilir. Ayrıca tripod metaforundan dem vurmak gerekirse ; ingilizce bir tripod ise dinlemek de o tripodun 3 ayağından biridir

 39. Cok sabirli olun. Cok dinleyin. Cok yazin. Cok okuyun. Cok geveze olun.
  Tamam ogrendiniz. Tebrikler

 40. Çok güzel bir makale olmus. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

 41. Merhabalar, Dijital dünya yabancı dil eğitimi için aslında ucuz, keyifli ve hzılı çözümler üretiyor. Online kurslar bunlardan bir tanesi. Lütfen çocuklarımıza bu konuda yol gösterelim. Kaynakları inceledim ve tavsiye edebilirm. Bu tarz internet kaynağı çok lütfen zaman ayırıp bi göz atın. Arkadaşlar çalışmadan olmadığını bilmenizi isterim :) Sevgiler.

  • Özgür ŞAHİN

   Erhan Bey,

   İngilizce online kurslar sizlerin de dediği gibi doğru kullanıldığında yabancı dilini geliştirmek için ne yapmalıyım sorusunu kendine soran kişiye çok şey katabiliyor. Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.