Anasayfa / Motive Olmak / Gerçekler Hayallerle Başlar!

Gerçekler Hayallerle Başlar!

Hayatınızda nelerin şuan olduğu gibi olmamasını isterdiniz? Ya da neleri yapmamış (yapamamış) olmanın sıkıntısını yaşıyorsunuz içinizde? Hayatta istediklerinizi yapmak için elinizden geleni yapıyor musunuz? Yoksa çok düşünmeden,hayal etmeden idareten mi yaşıyorsunuz?

?Hayal et- hisset-azmet-sonuçlandır?

?Gençlik dönemlerimde elime mikrofon olarak tarak alırdım ve evde sanki bir konser alanındaymışım gibi düşünerek şarkılar söylerdim. O zamanlarda bunu hayal etmek benim için çok önemliydi? demişti İzel bir röportajında. Farkında mısınız ne kadar çok hayal ürünüyle yaşıyoruz? Yanımızdan ayırmadığımız cep telefonlarımız, iş hayatımızda en çok gereksinim duyduğumuz dizüstü bilgisayarlarımız, beğendiğimiz filmler, bindiğimiz arabalar? Tüm bunlar bir zamanlar birilerinin hayalleriydi aslında. Bizlerin bu ?gerçeklerle? tanışmamız birilerinin ?hayalleri? sayesinde oldu.

Öğretmen, mühendis, bekçi, eczane kalfası, şarkıcı, manken? Hangi mesleği yapıyor olursanız olun eğer yaptığınız işe dair hayalleriniz yoksa siz sadece ?işler yürüsün? diye ordasınız demektir ve size hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek bir işinizin olması için ikinci bir hayat verilmeyecek.

Hayallerinde bir çocuk yuvası işletmeye, çocukların nasıl eğlendirilmesi gerektiğine aynı zamanda küçük yaşlarda iyi eğitim almalarının ne kadar önemli olduğuna yer veren ve konu çocuklarla vakit geçirmek olunca içinden adeta bir şeyler kopan bir makine mühendisi düşünün. İyi eğitimli ve işleri takip eden ancak makine mühendisliğine dair hayaller kurmayan bu kişi ?yeterli? bir mühendis olabilir. Ancak ?mükemmel? bir çocuk yuvası işletmecisi olacağı kesindir.

Sizin gerçekleşmek üzere kurduğunu hayalleriniz ne peki? Yoksa hayal ederken içinize bir şeylerin sığmadığını fark ettiğiniz hayallerinizi gerçekleşmemeye mi mahkûm ediyorsunuz? Yaptığınız işin daha iyi nasıl yapılacağına dair hayalleriniz var mı? Siz sadece orda işler yürüsün diye mi bulunuyorsunuz?

?Şampiyon olmadan önce aklımda hep alkışlar vardı. Kendimi şampiyon gibi hissederdim ve ringe hep şampiyon olarak çıkardım.? Muhammed Ali?nin bu sözü aslında ne kadar güzel vurguluyor hayallerimizi içimizde yaşatmamızın ve onları ?hissetmemizin? önemini. Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız ilk olarak kendiniz bunu sindirmeli ve onları kendi içinizde yaşatmalısınız. Hayallerinizin sadece hayal olarak kalmasını istemiyorsanız onları içinizde hissetmeli ve onlara ulaşma enerjisini içinizde yaşatmalısınız. Bugün bulunduğunuz konum her ne olursa olsun eğer hayalleriniz varsa ve onları damarlarınızda hissedebiliyorsanız, içinizde onlara ulaşma azmini koruyabiliyorsanız bir gün mutlaka onları gerçeğe dönüştürebilirsiniz demektir.

Tolstoy?un dediği gibi ?İnsanları bugün bulundukları konuma göre değil, göz diktikleri mevkiye göre değerlendirmek gerekir.?

Hissetmediğiniz duygularınızla bağlanmadığınız bir inanç sistemi olabilir mi? Peki ya inanmadığınız bir işi başarabilir misiniz?

Tutkuyla bağlandığınız bir hayaliniz var ve artık yapmanız gereken şey ?azmetmek?. Çıktığınız başarı yolculuğunda önünüze çıkan engellerle yılmadan mücadele etmek ve içinizde yaşattığınız o sonuca ulaşabilmek. Kimse size bu yolun kolay ve eğlenceli olacağını vaat edemeyecektir. Zorlu olacaktır, yorulacaksınızdır ama engel ve mücadele olmasaydı neyi başarmış olurdunuz ki zaten? Hayat çoğu zaman elinizden geleni yapmanızı bekler aksi halde elde etmek istediğinize ulaşmanıza izin vermez. ?Azim? başarı yolculuğunuzda dış etkenlerden korumanız gereken en önemli unsurdur.

Azmederek hayallerinize emin adımlarla ilerliyorsunuz. İşte tam bu noktada ?sonuçlandırma? mekanizmanızın devreye girmesi gerek. Yaptığınız işi iyi yapıyor dahi olsanız ?sonuç almayı? göz ardı etmeniz sizde atalet oluşturacaktır ve uzun vadede yaptıklarınızın da manasını yitirmesine neden olacaktır. İşi neticelendirme güdüsünü içinizde daima canlı tutmak hem azminizi körükleyecektir hem de attığınız her adımda yolunuzu uzatmadan sizin hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kurduğunuz hayalleri adeta içinizi yakarcasına hissederek yaşadınız ve azminizle yılmadan zorlu bir yolu hiçbir zaman sonuçlandırma mantığından uzaklaşmadan yürüdünüz. Hayallerinizin gerçekleşmiş haline hoş geldiniz? 

Hayal et – Hisset ? Azmet ? Sonuçlandır!

 

Mehmet ÖNAL

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

14 yorum

 1. Yazıyı nerden aldınız? Yazarın kendisimi gönderdi? Eğer öyle değilse kaynakçası nedir? Bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Yazıdan sonraki ifadeyi okursanız, yazarın not olarak düşüldüğünü göreceksiniz.

  Yazı “Mehmet ÖNAL” beye aittir.

 3. Site işletirken etik olarak ve yasal olarak eğer yazıyı yazar göndermediyse direk sizin alınan kaynağında gösterilmesi gerekirdi. Bu kaynak gösterme kurallarını siz daha iyi bilmeliydiniz. Ben şimdi bu yazıyı kullanacağım ama kaynağı olmadığı için kullanamıyorum. Yinede hayırlı günler…

 4. Hayal etmek yeterli degil bence. Şansları yaver gitmiş. Yoksa her istediğimiz şey olsaydı güzel olur ama ne yazık ki her zaman hayallerimiz olmayabiliyor. ŞANS…

 5. herşeyin bir sınırı vardır insanlar o sınırları kaldırmakla görevlendirilen hislere sahiptir.hayaller gerçekleşince mutluluk verir.gerçekleşmeyince acıları ikiye katlanır.azim herşeyin başlangıcı doğru yolun ışığıdır.

 6. Gerçekler hayallerle başlar.

 7. Okurken mutluluktan basim döndü.Tesekkür ederim

 8. “Eger sabahleyin uyandiginda icinden bagira bagira sarki söylemek geliyorsa, sen bir sarkicisin bunu hicbir sey degistiremez” der sevdigim bir yazi.
  Yillardir her geceye uyurken ve sabaha uyandigimda, icimden yazmak gelir.Yarin ilk defa yazim kagitla bulusacak öyle heyecanli ve mutluyum ki yerini hicbir sey dolduramaz.

 9. sevgili yıldız sadece hayal yetmiyor azim de şart! ve şansını kendin yaratırsın durup dururken gelmez

 10. çok begendim ama daha açık kelimeler kullanarak daha iyi anlamamızı saglarsınız

 11. polis olmak istiyorum, en büyük hayalim bu. sevgilim polis bana büyük destek veriyor. inşallah olurum…

 12. Hayalinize ulaşmanız gerekmez onlar karanlık gecelerde size ışık tutsun yeterlidir

 13. Bn gelecek te polis olmak isterim ve bu yetenegimi çalışarak hayalimigercekleştirmek isterim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.