Anasayfa / Sizden Gelenler / Atatürk’ten ne isterdiniz?

Atatürk’ten ne isterdiniz?

Herkes gibi, çocuklar da yaşıyor bu ülkede. Açlığın, sefaletin, dışlanmışlığın, horlanmışlığın, Türkiye’de olup biten her bir şeyin farkında olan çocuklar. Cumhuriyet’in çocukları!
Bakırköy Belediyesi’nin “en iyi hizmeti” diyebileceğim bir kitapçık… İçi cıvıl cıvıl, çiçeklerle süslü… Minik ellerle Atatürk’e yazılan mektuplar var bu kitapçıkta!
El yazısıyla yazılan mektuplar çok anlamlı…
Küçüklerden büyüklere verilen mesajlar o kadar açık ki…

İşte bu, mektupları okuduğumuzda, ülkenin gerçek sorununun ne olduğunu anlamakta zorlanmıyoruz!
Şimdi izin verirseniz, minik ellerin kağıda döktüğü mektupların bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.

Özel Eğitimciler Koleji 5. sınıf öğrencisi Merve Aşan, “Atam’ mektup” duygu dolu:
-Sevgili Atam, senin senin şu anda yanımda olmanı çok isterdim. Eğer yanımda olsaydın, kimsesiz çocuklara yardımcı olmanı isterdim. O zavallı çocuklara disiplinli, çocukları seven, gönüllü bakıcıların olmasını isterdim. Her çocuk birer hazinedir ve her çocuk şevkat ve sevgi görmelidir. Asla suçsuz yere dövülmemelidir. Sen olsaydın senin başbakan olmanı isterdim. Aslında bunu herkes isterdi. Çünkü sen bir daha herkesin düşünemediği yeni inkılaplar gerçekleştirirdin.
İstek Bilge Kağan Koleji ikinci sınıf öğrencisi Atakan Kahya’nın isteği ise farklı:
-(…) Seninle beraber olmak isterdim. Bana derslerimde yardımcı olmanı istiyorum. Başarılı olmak için bana yol gösterirdin. Matematiğin çok iyiymiş bana yardımcı olur musun Atam. Seni çok seviyorum. Ellerinden öperim.

Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi Olivga Çanakçı’nın mektubunu okuyoruz şimdi de:
-Atatürk yaşasaydı ne isterdim bilir misiniz?
Fakirleri fakirlikten, hastaları hastalıktan, barış içinde yaşamak, korkusuz bir hayat olmasını.. Atatürk bunlara ‘evet’ der miydin olsaydın?
Osmaniye İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Büşra Karakaya’ın Ata’dan tek isteği var:
-Eğer hayatta olsaydın, senden ilk dileğim savaşı önleyip barışı sağlaman olurdu.

Bitmedi devamı var…
“Kulis”ten hemen sonra…
Parti kuracaklar kervanına merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da katılınca, Tayyip Erdoğan kahkahalarla gülmüş ve “Yüzelli parti bile kurulsa, hepsi bir AK Parti etmiyor işte!” demiş!

‘Barış çocuğu olmak istiyoruz!’
Özel Dodyan Ermeni İlöğretim Okulu 7. sınfı öğrencisi Aslin Cancik, böyle diyor Atatürk’e yazdığı mektupta:
-(…) Herkesin derdi AB’ye girmek. Halbuki AB’ye girmeye çalışmadan önce ülkemizin derdine derman bulmalıyız. Kimi aç, kimi evsiz, kimi işsiz, kimi okulsuz…
Ben televizyonda yarı aç, yarı çıplak okulsuz çocukları görünce üzülüyorum. Senin de üzüntüden kemiklerin sızlıyordur. Keşke, sen burada olsaydın da şu yaşananlara “DUR” diyebilseydin! Keşke…
(…) İnsanlar gözü yaşlı barışı bekliyor. İnsanlar barışı ararken, başka bir tarafta insanlar birbirini öldürüyor. Kapkaçlar, hırsızlıklar, cinayetler, savaşlar! İnsanın içinden “YETER” diye bağırması geliyor.
Hergün beynimizi ve kalbimizi kin, nefret ve kötülükle dolduruyorlar. Biz barışla, sevgiyle, ‘Barış çocuğu’ olmak istiyoruz!

Sokak çocuklarına sahip çıkalım!
Bakırköy Belediyesi’nin kitapçık haline getirdiği “Cumhuriyet çocuklarından Atatürk’e mektuplar” kitapçığında yazılan her mektup, Türkiye’nin kanayan bir yarasına dikkat çekiyor.
Florya Koleji 5. sınfı öğrencisi Murathan Sukas’ın derdi ise sokak çocukları:
-Atam seni çok seviyorum. Bu arada senden isteyeceğim bazı şeyler var. Ben ilk başta, senden sokak çocuklarının eğitim görmesini istiyorum. Çünkü eğitim görme çocukların temel haklarından birisidir. Atam ne olur onlara sahip çıkalım, onlar geleceğin çocukları. Ayrıca senden tekrar yurdumuzun başına geçmeni ve AB’ye girmemizi sağlamanı istiyorum.

Bir şey istiyorsan söyle Atam!
Cenk Başar Ünal, ikinci sınıf öğrencisi henüz. “Yüce Atam” diyerek yazdığı mektupta, büyüklerin umursamadığı bir konuya değiniyor:
-Sen bizi hep korudun. Sadece bizi değil, bitkileri ve hayvanları da severdin, korurdun. Artık çevremiz çok kirli, etraf çöp dolu. Çevreyi kirletenlere yüzmilyon lira ceza vermeni isterim. Ağaçları kesenleri uyarır mısın? Sigara satılmasını engellemeni isterdim, özellikle anneme.
İnsanların ava gitmemesini isterim. Onlara da iki yüz milyon lira ceza verir misin? Çocuklara maytap satılmasını istemiyorum. Çünkü çocukların gözüne girebilir. Bu çocukları annelerine şikayet eder misin?
Yüce Atam, sen de bir şey istiyorsan söyle, hemen yaparım.
Dolu dolu bir kitap ve bir o kadar güzel mektuplar….
Hiç kimse çocukların dünyadan bihaber olduğunu sanmasın.
Onlar her şeyin farkında…
Ve büyüklerden daha çok duyarlı…
Bilmiyorum yanılıyor muyum?
Peki siz olsaydiniz Ataturkten ne isterdiniz?
Alıntıdır.

Bu yazıyı sizlerle paylaşmamız üzere bize gönderen Sibel ŞEREF?e ?kendinigelistir.com? ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

23 yorum

 1. Ne kadar güzel bir araştırma en saf yüreklerde. Ve ne kadar şaşırtıcı, bu yaşta çocukların Atatürk’ten bilinçli istekleri.

  Sanırım tüm bu küçük ve daha henüz olgunlamamış beyinlerin saptamalarını biz büyüklerinden Ata’mızdan istediğimiz şeylerden farkı yok.

  Eğitimsiz kalmaya mahkum edilmiş bir ülkede hangi ideal gerçekleşebilir ki?

 2. Belki abarttığımı düşünecekler ama mektupları okurken ağladım. Onları daha da çok anlamlı kılan şey, herhalde o “bir tarafa yönlendirilmemiş kafaları ve tertemiz kalpleriydi” benim için. O kadar güzel cümleler var ki… VE ne kadar içtenler.

  Yazının en sonunda “siz olsanız ne isterdiniz?” diyor ya… Ben bu mektupların binlerce, milyonlarca olmasını isterim. Şu an yanıt almasalarda biliyorum ki 20 yıl sonra bu gençler olacak her tarafta. VE her yer onlar kadar duyarlı olacak. Seslerini duyuracaklar. Baksanıza şimdiden başlamışlar. Yazamayacağım, acaip duygulandım.

  Ellerinize sağlık. Tüm emeği geçenlere saygılar.

 3. Teşekkürler sevgili Sibel ve kendinigelistir.com ailesi…

  DUYARLILIĞINIZDAN DOLAYI SİZLERİ TEBRİK EDİYORUM…

 4. Okurken bende çok duygulandım ne kadar yürekten yazmışlar böyle. Bu çocukların ailelerinede teşşekkür etmek istiyorum. Atamızı çok güzel anlatmışlar evlatlarına.

 5. o cocukların yureklerıne saglık dıyorum ve inanın dıyebilecek bı sey bulamadım okadar saf ve temız duygularla yazmıslar ki ailelerine ogretmenlerine burdan saygılarımı sunarım boyle cocuklar yetıştırdıkleri için

 6. Çocukların bile gördüğünü bizim tepemizdeki siyasiler göremiyorlar yada görmek istemiyorlar.Dünya ne kadar enteresan bir yer değil mi ?

 7. ben atatürkten türkiye cumhuriyetinin ileride başına sorun alacak ve ozaman olan tüm sorunları kökünden kaldırmasını isterdim örneğin

 8. Çok güzel bir yazı!

  Teşekkürler.

 9. Yazılanları okurken gözlerim doldu. Biz büyüdük ve kirlendi dünya diyor ya hani bir şarkıda. Çocuklarımız kadar duyarlı olabilsek keşke. Kendi bencilliklerimizden sıyrılıp dünyada neler oluyor ve biz nasıl çözüm getirebiliriz diye oturup bir düşünsek, herşey ne kadar güzel olur değil mi??!!

 10. ben özgüven konusunda yetrsiz bir tipken sizi okuduktan sonra bazı şeyler değişmeli dedim ve yavaş yavaş da yapıyorum tabi sizlerin sayesinde …sizleri çok kutluyorum ve gerçekten devam etmenizi çok istiyorum bu arada acaba öss içinde bir kaç yazı yazarmısınız teşekkürrler

 11. çok severim onu

 12. atatürkten bü ülkeyi nasıl kurtardıgını ve nasıl idare ettigini nasıl büyüdügünü nasıl geliştigini ögrenmek isterdim

 13. ah ahhhhhhhh ne istemezdim ki

 14. Ben bugun atam yasasaydı ondan ne mı ıstedım bu sokak cocukları nın hep sını bır guzel okutmasını sevmesını gerekırse buyutmesını sevgı en basta gelmelı sevgı olmassa hıcbır sey yolunda gıtnez o cocuklar gelecekte belkı cok önem li isimler ola bılır bu yuzden o cocuklar okutulmalı guzel bır yasam onlarında hakkı herkese esıt davranılması lazım bugun bıle cogu okulda goruyorum dor duzgun egıtım verılmazken ustune bıde dayak atan lar var ben sahıt oldum adını vermeyım bır mudur bır ogrencıyı tekme tokat dovuyor bu olmaması lazım degılmı sızce sızden bunu rıca edıyorum lutfen bunlara bır son verelım lutfen hepınıze ıyıcalısmalar ıyı gunler.

 15. ya çoook saolun teşekkürler

 16. bu düşünceler en temiz kalplerin ürünüdür.öncelikle bunları yazan arkadaşlarımızı teker teker yanaklarından öpüyorum.ve kendi düşüncelerimi de yazmak istiyorum bende diğer çocuklar gibi bir kez olsun atamızı o yumuşacık yanakların dan öpüp kokusunu içime çekmek isterdim am yine de o bize bir miras bıraktı hemde hiçbir zaman harcanmayacak bir miras cumhuriyetimizi ona çok teşekkür ediyor ve yattığı yerde rahat uyumasını istiyorum.

 17. SÜPER BİR YAZI OLMUŞ,OKURKEN ÇOK DUYGULANDIM,PAYLAŞIMINDAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM,KEŞKE HERŞEY ONLARIN İSTEDİĞİ GİBİ OLABİLSE..

 18. süper bi yazı çok sevdim

 19. Ben atatürk e yazılmıs mektup dıyorum sız ne dıyorsunuz ya…

 20. Mektupları yazanlara çok teşekkür ederim.çok güzel yazmışlar.

 21. gerçekten özellikle son mektup insanı ağlatır!!!!!!!!!

 22. Mektupları yazanlara çok teşekkür ederim.çok güzel yazmışlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.