Anasayfa / Sizden Gelenler / Atatürk’ten ne isterdiniz?

Atatürk’ten ne isterdiniz?

Herkes gibi, çocuklar da yaşıyor bu ülkede. Açlığın, sefaletin, dışlanmışlığın, horlanmışlığın, Türkiye’de olup biten her bir şeyin farkında olan çocuklar. Cumhuriyet’in çocukları!
Bakırköy Belediyesi’nin “en iyi hizmeti” diyebileceğim bir kitapçık… İçi cıvıl cıvıl, çiçeklerle süslü… Minik ellerle Atatürk’e yazılan mektuplar var bu kitapçıkta!
El yazısıyla yazılan mektuplar çok anlamlı…
Küçüklerden büyüklere verilen mesajlar o kadar açık ki…

İşte bu, mektupları okuduğumuzda, ülkenin gerçek sorununun ne olduğunu anlamakta zorlanmıyoruz!
Şimdi izin verirseniz, minik ellerin kağıda döktüğü mektupların bir kısmını sizinle paylaşmak istiyorum.

Özel Eğitimciler Koleji 5. sınıf öğrencisi Merve Aşan, “Atam’ mektup” duygu dolu:
-Sevgili Atam, senin senin şu anda yanımda olmanı çok isterdim. Eğer yanımda olsaydın, kimsesiz çocuklara yardımcı olmanı isterdim. O zavallı çocuklara disiplinli, çocukları seven, gönüllü bakıcıların olmasını isterdim. Her çocuk birer hazinedir ve her çocuk şevkat ve sevgi görmelidir. Asla suçsuz yere dövülmemelidir. Sen olsaydın senin başbakan olmanı isterdim. Aslında bunu herkes isterdi. Çünkü sen bir daha herkesin düşünemediği yeni inkılaplar gerçekleştirirdin.
İstek Bilge Kağan Koleji ikinci sınıf öğrencisi Atakan Kahya’nın isteği ise farklı:
-(…) Seninle beraber olmak isterdim. Bana derslerimde yardımcı olmanı istiyorum. Başarılı olmak için bana yol gösterirdin. Matematiğin çok iyiymiş bana yardımcı olur musun Atam. Seni çok seviyorum. Ellerinden öperim.

Özel Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi Olivga Çanakçı’nın mektubunu okuyoruz şimdi de:
-Atatürk yaşasaydı ne isterdim bilir misiniz?
Fakirleri fakirlikten, hastaları hastalıktan, barış içinde yaşamak, korkusuz bir hayat olmasını.. Atatürk bunlara ‘evet’ der miydin olsaydın?
Osmaniye İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Büşra Karakaya’ın Ata’dan tek isteği var:
-Eğer hayatta olsaydın, senden ilk dileğim savaşı önleyip barışı sağlaman olurdu.

Bitmedi devamı var…
“Kulis”ten hemen sonra…
Parti kuracaklar kervanına merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal da katılınca, Tayyip Erdoğan kahkahalarla gülmüş ve “Yüzelli parti bile kurulsa, hepsi bir AK Parti etmiyor işte!” demiş!

‘Barış çocuğu olmak istiyoruz!’
Özel Dodyan Ermeni İlöğretim Okulu 7. sınfı öğrencisi Aslin Cancik, böyle diyor Atatürk’e yazdığı mektupta:
-(…) Herkesin derdi AB’ye girmek. Halbuki AB’ye girmeye çalışmadan önce ülkemizin derdine derman bulmalıyız. Kimi aç, kimi evsiz, kimi işsiz, kimi okulsuz…
Ben televizyonda yarı aç, yarı çıplak okulsuz çocukları görünce üzülüyorum. Senin de üzüntüden kemiklerin sızlıyordur. Keşke, sen burada olsaydın da şu yaşananlara “DUR” diyebilseydin! Keşke…
(…) İnsanlar gözü yaşlı barışı bekliyor. İnsanlar barışı ararken, başka bir tarafta insanlar birbirini öldürüyor. Kapkaçlar, hırsızlıklar, cinayetler, savaşlar! İnsanın içinden “YETER” diye bağırması geliyor.
Hergün beynimizi ve kalbimizi kin, nefret ve kötülükle dolduruyorlar. Biz barışla, sevgiyle, ‘Barış çocuğu’ olmak istiyoruz!

Sokak çocuklarına sahip çıkalım!
Bakırköy Belediyesi’nin kitapçık haline getirdiği “Cumhuriyet çocuklarından Atatürk’e mektuplar” kitapçığında yazılan her mektup, Türkiye’nin kanayan bir yarasına dikkat çekiyor.
Florya Koleji 5. sınfı öğrencisi Murathan Sukas’ın derdi ise sokak çocukları:
-Atam seni çok seviyorum. Bu arada senden isteyeceğim bazı şeyler var. Ben ilk başta, senden sokak çocuklarının eğitim görmesini istiyorum. Çünkü eğitim görme çocukların temel haklarından birisidir. Atam ne olur onlara sahip çıkalım, onlar geleceğin çocukları. Ayrıca senden tekrar yurdumuzun başına geçmeni ve AB’ye girmemizi sağlamanı istiyorum.

Bir şey istiyorsan söyle Atam!
Cenk Başar Ünal, ikinci sınıf öğrencisi henüz. “Yüce Atam” diyerek yazdığı mektupta, büyüklerin umursamadığı bir konuya değiniyor:
-Sen bizi hep korudun. Sadece bizi değil, bitkileri ve hayvanları da severdin, korurdun. Artık çevremiz çok kirli, etraf çöp dolu. Çevreyi kirletenlere yüzmilyon lira ceza vermeni isterim. Ağaçları kesenleri uyarır mısın? Sigara satılmasını engellemeni isterdim, özellikle anneme.
İnsanların ava gitmemesini isterim. Onlara da iki yüz milyon lira ceza verir misin? Çocuklara maytap satılmasını istemiyorum. Çünkü çocukların gözüne girebilir. Bu çocukları annelerine şikayet eder misin?
Yüce Atam, sen de bir şey istiyorsan söyle, hemen yaparım.
Dolu dolu bir kitap ve bir o kadar güzel mektuplar….
Hiç kimse çocukların dünyadan bihaber olduğunu sanmasın.
Onlar her şeyin farkında…
Ve büyüklerden daha çok duyarlı…
Bilmiyorum yanılıyor muyum?
Peki siz olsaydiniz Ataturkten ne isterdiniz?
Alıntıdır.

Bu yazıyı sizlerle paylaşmamız üzere bize gönderen Sibel ŞEREF?e ?kendinigelistir.com? ailesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.