Anasayfa / manşet / Mutlu Bir Hayat Tamamen Sizin Elinizde

Mutlu Bir Hayat Tamamen Sizin Elinizde

İnsanların genel itibariyle şöyle bir önyargıları var. “Eğer biri mutluysa, mutlaka hiçbir kaygısı yoktur.” Bu varsayım bazen doğru bazen de yanlış. Şöyle ki.. Etrafınızda hiçbir şeyi dert etmeyen mutlu insanlar olabilir. Ancak bu genelleme herkes için doğru mudur? Yani gerçekten mutlu insanların dert edecek hiçbir şeyi yok mudur?

Öncelikle bu soruya yanıt verebilme için mutluluk kavramını tanımlamamız gerekiyor. Herkes mutluluğun ruhsal bir durum olduğunu düşünür. Ancak mutluluk, pozitif bir ruh halinin durumudur. Bu tanımlama daha doğru ve açıklayıcı olur. Negatif insanlar, mutlu bir durum içinde dahi sorunlar bulabilirken, pozitif insanlar bunun tam tersini yaparlar.

Hayatınıza pozitif bir enerjiyle bakarsanız, mutluluk bir şekilde sizi bulacaktır. Aynı zamanda, mutluluk bir şeylerle ortaya çıkamayacağı için, daha çok sizin seçimlerinizle ulaşabileceğiniz bir duygudur.
Size gelen nimetlerin hesabını tutmanız sizi mutlu yapabilir.

mutlu hayat

Mutlu olan insanların hayatta hiçbir dertlerinin olmadığı düşünülür.

Özel hissettiğiniz anların listesini tutmanız ve bunlara şükretmeniz halinde sahip olduklarınızın değerinin daha çok farkına varabilirsiniz. Gülümseme, iyi arkadaşlara sahip olma ya da güzel yemekler yeme gibi küçük ama mutluluk verici şeyler dahi olsa, başkalarını durumunu görmeden insanlar kendi sahip olduklarının değerini bilemiyorlar.

Sahip olduklarınızın değerinin farkına varmanız ayıca sizin ortamınızı daha pozitif yapmanıza da büyük katkıda bulunabilir.

Sahip olduğunuz güzel şeyleri nasıl sayabilirsiniz?

Bunun en etkili yolu günlük tutmaktır. Eğer bunu yapamıyorsanız, oturun ve bir kağıda sahip olduğunuz güzel şeyleri listeleyin. Yazmak her zaman sizi rahatlatacaktır. Ayrıca bunları kağıda yazdığınızda, her kötü hissettiğiniz durumda tekrar bakma şansınız da olacaktır.

Bunları yazarken çok seçici olmaya da davranmamalısınız. Mesela sağlıklı bir hayatınız varsa, bunu listenin başına yazmalısınız. Bu şekilde yaptığınız takdirde, hayatınızda ne kadar çok mutluluk verici durum olduğunun farkına ancak varabilirsiniz.

Minnettarlık sanatını her zaman uygulayın

Son olarak, her sabah uyandığınızda sahip olduklarınız için ne kadar şükran duyduğunuzu kendinize tekrarlayın. Bunu her sabah yapın. Bunu yaparken çevrenizdeki insanlara karşı uygulamayı da unutmayın. Listenizde sizin mutlu olmanıza vesile olan ne kadar insan varsa, onlara da şükran duygunuzu göstererek bu sayede o insanların da mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak : Pickthebrain

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.