Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Öyküleri
  3. İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
184 2
güne erken başlamak

Son yıllarda CEO’ların güne başlama saatleri oldukça merak ediliyor. Giderek fazlalaşan iş temposu, artan rekabet, kendini iş insanlarının uyku alışkanlıklarında da gösteriyor… CEO’ların önemli bölümü güne çok erken, bazıları ise 7-8 gibi makul sayılabilecek saatlerde başlıyor…

Çok az da olsa 8’den sonra başlayanlar da var… Ancak saat ne olursa olsun, her iş insanının kendini verimli kılmayı hedefleyen bir uyuma, bir de uyanma saati var… Hepsinin uyanma tercihinde günü verimli kullanma hesabı öne çıkıyor.

İş dünyasının dahi isimlerinden biri olarak kabul edilen Virgin’in kurucusu Richard Branson, her sabah saat 5:30’da kalkıyor. Günün bu saatinde kalkmanın kendisi için yaptığı en büyük iyilik olduğunu düşünüyor. “Günün doğuşuna tanıklık etmek hayatın en değerli anlarına tanıklık” etmek gibi…

Bu saatlerde her şey hakkında daha net düşünebiliyorum. Bugüne kadar bulduğum en yaratıcı fikirler günlük koşuşturmacanın başladığı ilerleyen saatlerde değil, sabahın erken saatlerinde aklıma geldi” diyor.

Vodafone’un CEO’su Vittoria Colao da her sabah saat 6’da uyanıyor.

40 dakika spor yapıyor ve ardından sürekli olarak e-maillerini kontrol ediyor, toplantılara katılıyor. Akşam 22:45’e kadar çalışan Colao, “Ancak arada küçük bir mola veriyorum. O esnada ailemle akşam yemeği yiyorum. 23:30’da uyuyorum. Hafta sonları da 4 saatlik bir sporun ardından eşim ve çocuklarımla vakit geçiriyor, bir sonraki haftanın planını düzenliyorum” diye konuşuyor.

Türk iş dünyasının duayen isimleri de başarı için uyku saatlerine önem veriyor. Örneğin iş dünyasının iki duayen ismi Ülker’in kurucusu merhum Sabri Ülker ve Koç Holding’in kurucusu merhum Vehbi Koç’un uyku konusundaki hassasiyetleri biliniyor. Ülker, “Yatmasını bilmeyen, kalkmasını bilemez” sözlerini sıklıkla paylaşır ve çevresindekilere erken yatmalarını önerirdi.

Merhum Vehbi Koç ise akşam en geç 11’de yatakta olur, güne ise ilk gençlik yıllarından kalan bir alışkanlıkla sabah 5’te başlardı. Ayrıca iş hayatının başından emekli olduğu döneme kadar öğle uykularını aksatmamaya çalışır ve tüm gününü bu şekerlemeler sayesinde enerjik geçirirdi.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar