Anasayfa / Başarı Öyküleri / İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

GÜNE 6’DA MERHABA DİYENLER

Güne sabah 6 gibi erken bir saatte başlamak doğal olarak spor, güzel bir kahvaltı ve gazete keyfine zaman ayırmayı da mümkün kılıyor, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, “Saatimi sabah 06:06, 06:16 ve 06:26’ye kuruyorum” diyor ve ekliyor:

06:00-06:30 arasında muhakkak kalkıyorum. Kahvaltı ediyorum. Oturduğumuz binanın çatısında bir fitness center var. Oraya gidip bazen isteyerek bazen istemeyerek muhakkak yürüyüş yapıyorum. En geç 7.30-7.40’ta evden çıkmış oluyorum.

Hafta içi saat 12’ye doğru yatağa giren Car-refourSA’nın Genel Müdürü Mehmet T. Nane, genelde sabah 6’da güne başlıyor. Bu uykunun kendisine yettiğini ifade eden Nane, “6 saatlik uyku günlük performansımı pozitif etkiliyor. Saat 7:15- 7:30 gibi işte oluyorum” diye konuşuyor.

Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral da akşam 11’de yatıp sabah 6’da kalkan erkencilerden… Güral, nadiren de olsa yeteri kadar uyumadığı gecenin ertesinde öğleden sonra iş yerinde biraz kestirdiğini ifade ediyor.

Şölen CEO’su Elif Çoban, her gün toplam 7 saat uyumayı ve sabah 6:30’da kalkmayı prensip edinmiş. Spor yapabilmek için erken uyandığını söyleyen Çoban, “Havalar güzelse açık havada, değilse spor salonunda haftada 4 gün tempolu yürüyüş yapmaya özen gösteriyorum” diyor.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül de akşam 11’de yatıyor, sabah ise 6:30’da kalkıyor. Uykuya çok önem verdiğini belirten Yüngül, “Sadece cuma ya da cumartesi az uyuyorum” diye ekliyor.

EN AZ 7 SAAT UYUYANLAR

İş dünyasının genelinde ortalama uyku süresi 7 saat. Zaten araştırmalar da bu sürenin ideal olduğunu ortaya koyuyor. Birçok iş insanı da 7 saatlik uykusunu almak için akşam 12 gibi yatıp sabah 7’de kalkıyor.

Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, Esas Holding CEO’su Erhan Kamışlı ve Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman ortalamayı tutturanlar arasında… Döven, geceleri 11-12 gibi yatıp sabah 7’de uyanıyor. Bu sürenin kendisi için yeterli olduğunu belirten Döven, “İyi bir uyku beni dinç, verimli ve pozitif kontrollü yapıyor” diyor.

Esas Holding CEO‘su Erhan Kamışlı da sağlıklı uykuya çok önem verdiğini vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Akşam 11-12 arasında uyurum. İstisnasız 78 saat günlük uyku alırım. Benim için uyku vücudu günlük bakıma almak.”

Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman da gece 12’de yatıp sabah 7’de kalkmayı alışkanlık haline getirenlerden. Uykunun performansa çok ciddi etkileri olduğunu düşünen Berkman, sabah 7’de uyanmayı da oldukça seviyor. “Gayet enerjik ve hızlı uyanırım, hatta 1 dakika önce uyuyan ben değilim gibi hissederim. Birazdan kahvaltı edeceğim için sevinirim” diyor.

GEÇ SAATİ TERCİH EDENLER

İş dünyasında bir de gece geç yatmayı ve az uykuyla yetinmeyi tercih eden “gececiler” var. Örneğin Kibar Holding CEO’su Ali Kibar, genellikle sabah 1 ila 3 arasında uyumayı tercih ediyor. Günde ortalama 4-5 saat uykuyla yetiniyor. Kendisine böyle bir düzen oturtma gerekçesini de şöyle açıklıyor: “Aslında bu uyku yetmiyor ancak sabah sorumluluklara başlamak için öyle olmak gerekiyor.”

Twiggy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel de gece yarısından sonra yarım gibi yatmak için harekete geçiyor. Günde 6 saat uyuduğunu ve bu sürenin kendisine yettiğini ifade eden Öncel, uyku süresine ilişkin sözlerine şunları da ekliyor: “Uyku konusunda sınırım 5 saat. Gece 5 saatten az uyursam, gündüz uyuklarım.”

Bazı isimler ise geç yatmayı ve ortalamanın üzerinde uyumayı seviyor. Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal bu isimlerden biri. Uyumak için gece yarısını bekleyen Karayal, işi nedeniyle ortalama 8 saat uyumaya çalışıyor ancak bunun kendisine çok yetmediğinden şikayetçi.

Ben 10 saatten az uyursam yetmiyor, ancak ne daha erken yatabilme şansım var ne de daha geç kalkabilme.. 10 saat uyursam daha neşeli oluyorum. 8 saat uyumak verimliliğimden bir şey almıyor ama neşemden alıyor” diye konuşuyor.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. iş dünyasında başarıyı nasıl yakalarız

    Başarıyı nasıl yakaladıkları çok belli. CEO olmaları, dünyanın en büyük şirketlerinde yan gelip yatıyor olmaları beklenebilir belki ama hiç öyle değil. Bu hırsları, bu yönetimi onları her gün daha da başarılı yapıyor. “Ne kadarı doğru? Ne kadar kâfi?” tartışılır. Ama günümüzün genç girişimcilerine ve başarılı olmak isteyen herkese çok büyük örnek.

  2. Dünyanın dev firmalarında sabahın bilmem kaçında kalkmaktan bahsediyoruz. Güne erken başlamak birçok şeyi beraberinde getiriyor..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.