Anasayfa / Başarı Öyküleri / İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

AHMET SAİD KAVURMACI / AYDINLI GRUP CEO’SU
“HER KOŞULDA 6 SAAT UYURUM”
SAATİMİ KURARIM

En geç gece 12’de yatmaya çalışırım, herhangi bir programım yoksa hafta içi 10:30-11:00 gibi de yatmış olurum. Hafta içi, hafta sonu, tatil veya iş seyahati fark etmez, her koşulda her gün mutlaka 6 saat uyurum. Uykuya geçme saatimin 6 saat sonrasına saatimi kurarım. Şayet 6 saatten az uyuduysam, gün içinde yarım saatlik bir uykuyla eksiği telafi etmeye çalışırım.

GÜNEŞ DOĞMADAN KALKARIM

Güneş doğmadan önce kalkarım, üzerinize güneş doğması, bereketin azalması demektir, buna inanırım. Günün diğer saatlerinde yapmakta çok zorlanacağım günlük okumalarımı erken kalkıp yapmış oluyorum. Bu sayede hafta içi sabahları 1 saat, hafta sonu da yaklaşık 3 saat kitap okuma imkanı oluşturuyorum. Benim için okumadan güne başlamak, sanki giyinmeden veya duş almadan dışarıya çıkmak zorunda kalmak gibi…

SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU/ORKA GRUP YKB”
GECE 1’DE UYUR, SABAH 8’DE UYANIRIM’
YARIM SAATLİK YÜRÜYÜŞ

Genellikle gece 01:00’de uyurum. Yurtdışı seyahatlerimin ve yurtiçi toplantılarımın olduğu günlerde uyku saatlerim elbette değişiyor, ancak prensip olarak günde 7 saat uyumaya çalışıyorum. İş performansımız için de kaliteli uykunun önemli olduğuna inanıyorum. Genellikle sabah 08:00’de uyanır ve yarım saat yürüyüş ya da spor aktivitesi yapmaya özen gösteririm.

UYKUDAN FERAGAT EDİLİR

Verimliliğimizde kaliteli uykunun önemi yadsınamaz. Tüm çalışanlarınıza pozitif enerji aşılamak, yoğun iş gününün verimli geçmesinin sağlamak, detayları gözden kaçırmadan kusursuz sonuçlar elde etmek için güne zinde başlamanın önemi büyük. Ancak bizim gibi iş temposu yüksek kişilerin gerekli durumlarda uykusundan feragat etmesi gerektiğine inanıyorum.

PROF. DR. HAKAN KAYNAK / MEMORIAL ŞİŞLİ HASTANESİ UYKU MERKEZİ
EN BAŞARILILAR KISA UYUYANLAR”
GENLERLE BELİRLENİYOR

Uyuma ve uyanma saatlerimiz, genlerimizle belirleniyor. Biyolojik saatimizi kontrol eden bu genler, herkeste farklı çalışıyor. İş yerinde başarılı olmanın yollarından biri de uyku yapısını tanıyıp, bu yapıya uygun bir ritim içinde çalışmak.

UYKUYU 1 SAAT UZATMAK

En başarılı olanlar genellikle 4-5 saat uykuyla yetinebilen kısa uyuyanlar. Bu insanlar gece geç saatlere kadar çalışıp, sabah da erken kalkabiliyor. Öğlen saatlerinde 15 dakikalık kısa bir öğlen uykusu ile gece zaten kısa olan uyku sürelerini 1 saat daha azaltabiliyorlar. Dolayısıyla günün neredeyse 20 saatlik bölümünü istediklerinde işe ayırabiliyorlar.

KONSANTRASYON SORUNU

Bunun tersi yapıdaki insanlar ise uzun uyku ihtiyacı olan ve beraberinde baykuş özellikleri gösterenler. Bu insanlar hem çok uzun süreler uyumak zorunda kalıyor hem işe daha geç geliyor veya işe erken geldiklerinde uyanma sorunu, dolayısıyla konsantrasyon sorunu yaşıyor.

TEDAVİ GEREKTİREN HALLER

Özellikle iş yerinde etkin olunan 40-60 yaş aralığında uyku hastalıkları da sık görülüyor. Bu yaş dilimindeki insanların maalesef yüzde 20’sinde uyku apnesi sendromu var ve yine bu yaşlardaki insanların en az yüzde 5’i huzursuz bacaklar sendromu nedeniyle uykuya dalamıyor ve yeterli süre uyumasına rağmen uykusunu alamamış olarak uyanıyor. Bu durumdaki kişilerin tedavi edilmesi gerekiyor.

YAVUZ ALTOP / YATAŞ YKB
GÜNEŞLE UYANIYOR
6 SAAT YETERLİ

Genellikle gece 11-12 saatleri arasında yatıyorum. Normal olarak günde 6 saat uyuyorum. Bunun benim için yeterli olduğu kanısındayım. Yıllardır kurulmuş saat gibi sabah 6’da uyanırım. Güne erken başlarım. Dolayısıyla günüm bereketli oluyor.

PRENSİPLERİM

Güneşin doğuşunu izlemek benim için mutluluk kaynağı. Yurtiçi ve yurtdışı haberleri sabah 6’da takip etmek, işadamı olarak prensiplerim arasında yer alıyor. Sağlıklı uykuya önem veren ve insanları bunun için teşvik eden bir markanın yöneticisi olarak herkese erken uyanmayı ve uykusunu almış olarak güne başlamasını tavsiye ederim.

Kaynak : Capital

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. iş dünyasında başarıyı nasıl yakalarız

    Başarıyı nasıl yakaladıkları çok belli. CEO olmaları, dünyanın en büyük şirketlerinde yan gelip yatıyor olmaları beklenebilir belki ama hiç öyle değil. Bu hırsları, bu yönetimi onları her gün daha da başarılı yapıyor. “Ne kadarı doğru? Ne kadar kâfi?” tartışılır. Ama günümüzün genç girişimcilerine ve başarılı olmak isteyen herkese çok büyük örnek.

  2. Dünyanın dev firmalarında sabahın bilmem kaçında kalkmaktan bahsediyoruz. Güne erken başlamak birçok şeyi beraberinde getiriyor..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.