Anasayfa / Başarı Öyküleri / İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

İş dünyasının “erkenci” CEO’ları!

ZAMAN KAZANIYORLAR

İş dünyasında bu liderlerin ayak izlerini takip edenlerin sayısı hiç de az değil. Çok sayıda iş insanı güne erkenden başlamayı, zamanını iyi kullanmayı tercih ediyor. Ancak, erken kalkmak genel bir davranış olsa bile farklı güne başlamayı seçenlerde var.

İş dünyasındaki CEO’ları ise sabah uyanma saatleri bakımından incelediğimizde, onları güne erken başlayan “erkenciler”, ortalama 7 saat uyumaya özen gösteren ve sabahları 7 civarı uyanan “ideali yakalayanlar” ve geç saatte yatan ve az uyuyan “gececiler” olarak adlandırabileceğimiz 3 farklı grupta toplamak mümkün.

Dünya genelinde iş dünyası ağırlıklı olarak erkencilerden oluşuyor. Erkenciler, güne erken başlayarak zamanı verimli kılmaya çalışıyor. Bu grupta yer alan iş insanları, birçok işi sabahın ilk saatlerinde yaparak hem kendilerine hem de işlerine yeterli zaman ayırmayı başarıyorlar.

Örneğin Virgin America CEO’su David Cush 4:15’te uyanıyor. E-maillerini gönderiyor, telefon görüşmelerini yapıyor. Dallas spor radyosunu dinliyor, gazete okuyor ve bisiklete biniyor.

Apple CEO’su Tim Cook, 4:30’da uyanıp e-mail’lerini atıyor. Saat 5’te sporda oluyor ardından işe gidiyor. En erken işe gidip en geç çıkan kişi olmaktan dolayı da kendisiyle gurur duyuyor.

Disney CEO’su Robert Iger ise saat 4:30’da güne merhaba diyor. Gazetelerini okuyor, sporunu yapıyor, müzik dinliyor, e-maillerini kontrol ediyor.

Unilever CEO’su Paul Polman saat 6’da kalkıp ofise gidiyor. Bir süre ofisindeki koşu bandında koşuyor.

Starbucks CEO’su Howard Schultz’un güne başlama saati ise 6 ve ilk işi de eşiyle birlikte bisiklete binmek.

TÜRKİYE’DEKİ EN ERKENCİLER

Türkiye’de de iş insanları arasında sabah 4:00 veya 4:30’da uyanana rastlamadık. Sabah 5:30’da uyanan birkaç isim haricinde Türk iş dünyasında çok sayıda iş liderinin güne 6’da başladığı görülüyor. Ancak, genel müdür ve CEO düzeyinde çok sayıda “erkenci” bulunuyor. Türkiye’deki iş insanları arasında güne erken başlayan isimler sabah 5:30’da uyanan Keskin Keskinoğlu, Bülent Gürcan ve Murat Kolbaşı.

Akşamları saat 11’de yatan Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, sabah 5:30’da güne başlıyor. Erkenci olmanın dinamik olmasını sağladığını belirten Keskinoğlu, “Erken kalkınca gün daha verimli geçiyor ve bereketli oluyor” diyor. Media Saturn Türkiye CEO’su Bülent Gürcan, 22:30 civarında uyuyor, saat 5:306:00 arasında ise uyanmayı tercih ediyor. Sabahları daha geç uyanırsa günü kaçırdığını düşünüyor:

Güne erken başlamanın faydasına inanıyorum ve bundan büyük keyif alıyorum. Geç uyanmanın insanı tembel ve biraz da uyuşuk bir ruh haline soktuğuna inanıyorum.” Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı gece 11 gibi yatıyor. Sabah 5:30’da güne başlıyor. Bu şekilde günü kazandığını söylüyor.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. iş dünyasında başarıyı nasıl yakalarız

    Başarıyı nasıl yakaladıkları çok belli. CEO olmaları, dünyanın en büyük şirketlerinde yan gelip yatıyor olmaları beklenebilir belki ama hiç öyle değil. Bu hırsları, bu yönetimi onları her gün daha da başarılı yapıyor. “Ne kadarı doğru? Ne kadar kâfi?” tartışılır. Ama günümüzün genç girişimcilerine ve başarılı olmak isteyen herkese çok büyük örnek.

  2. Dünyanın dev firmalarında sabahın bilmem kaçında kalkmaktan bahsediyoruz. Güne erken başlamak birçok şeyi beraberinde getiriyor..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.