Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. manşet
  3. İlk olarak ne alırdınız?

İlk olarak ne alırdınız?

Tuğçe GÜÇNAR KENGİL Tuğçe GÜÇNAR KENGİL -

- 2 dk okuma süresi
63 0
ilk olarak ne alırdınız?

Dünyada her şeyden bolca var. Sofra; öğrenecek, bekleyecek, üzülecek, aldanacak, ağlayacak, gülecek, şikayet edecek, şükredecek, aşık olacak, küsecek, nefret edecek, sevecek, hediye edecek, bağlanılacak ve buna benzer bir sürü şeyle dolu.

Herkes ihtiyacı kadarını, hatta çoğu zaman fazlasını, mideye indirmeye çalışıyor. Bazen kepçeler çarpışıyor. Sesler yükseliyor. Dişlerimizin arasına giren nefreti bir türlü çıkaramıyoruz. Kürdan yok. Ya da inancımız…

Beden o kadar iyi işliyor ki, sende ne eksikse canın onu istiyor. Bu eksik kalsiyumsa peynir, proteinse et yiyorsun. Gelelim bizim dünya sofrasına.

Bazen tutku ihtiyacını saplantıyla,
Aşk ihtiyacını aldanmayla,
Şükretme ihtiyacını şikayet etmekle,
Gülme ihtiyacını somurtmakla,
Öğrenme ihtiyacını çokbilmişlikle,
Sevgi ihtiyacını küsmekle gidermeye çalışıyoruz.

ilk olarak ne alırdınız?

Bizde ne eksik ne fazla bakmıyoruz. Sonra bir anda mide yanmaya başlıyor. Sodaya güveniyoruz. Hazmettirir, diyoruz. Bir de zamana… Soda burada işe yaramıyor, zaman ise insanı geçe bırakıyor. Ne tabağa ne kepçeye bakıyoruz. Gözümüz hep sofrada. Kaygılıyız. Ya biterse? Ama gelin görün ki bitmiyor. Bu sofra bir değişik! Aldıkça bollaşıyor. Kepçeyi neye daldırsak bünye ona alışıyor. Yedikçe yiyor, küstükçe küsüyor, sevmedikçe daha da sevmez hale geliyoruz. Beklemekten yağlanıyoruz. Bölgesel de zayıflanmıyor ki. Bir kere durunca her zaman duruyor, adım atamaz hale geliyoruz.

Ne doyduğumuzu ne yaş aldığımızı ne de bir gün sofradan kalmak zorunda olacağımızı fark ediyoruz. Şimdi tabakları temizleme ve sofraya yeniden oturma zamanı. Dünya çeşit çeşit. Tabağımız boş. Kepçemiz büyük. Zamanımız dar. Haydi buyurun sofraya…

İlk olarak ne alırdınız?

Yazan : Tuğçe Güçnar Kengil | kendinigelistir.com

Tuğçe GÜÇNAR KENGİL

Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü tamamladıktan sonra kariyerimde İşe Alım ve Kariyer Yönetimi alanına yöneldim. İnsanlarda hem işe alım süreçlerinde hem kariyer gelişim serüvenlerinde gördüğüm içsel sorgulama ve sürekli arayış halleri beni koçluk alanına yöneltti. Para kazanırken de mutlu olunabilmeli diye düşünürken kendimi Sola Unitas Akademi’de buldum. Koçluk eğitimlerine başlayarak Yaşam, Öğrenci ve İlişki Koçluğu alanlarındaki eğitim ve çalışmalarıma halen devam etmekteyim. “Sen değiş dünya değişsin” inancıyla oluşturduğum blog sayfamda insana dair yazılarımı paylaşmanın yanı sıra henüz basılmamış bir kitabım ve tasarı aşamasında yazılmayı bekleyen 2. kitabımın heyecanıyla yaşamaya devam ediyorum.

İlgili Yazılar