Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / POZITIF ve NEGATIF enerji hayatımızda nasıl çalışır?

POZITIF ve NEGATIF enerji hayatımızda nasıl çalışır?

EnerjinizeNegatif ve pozitif enerjinin dengelenmesi

Namaste. Bu haftaki yazımda negatif ve pozitif enerjinin ne anlama geldiğine değinmek istiyorum. Negatif ve pozitif duygu ve düşünceler neler? Negatif ne demek? Pozitif ne demek? Negatif duygular tahmin ettiğiniz gibi nefret, öfke, korku, kıskançlık, üzüntü gibi çoğunlukla istemediğimiz, beğenmediğimiz hatta hissetmekten çoğu zaman kaçtığımız duygular değil.

Neşe ve hatta sevgi bile negatif olabilir. Çünkü negatif duygu ve düşünceler hareketsiz yani bloke olmuş olanlardır. İngilizce”de duyguların ”emotion” ve ”feeling” olarak iki ayrı kelime ile ifade ediliyor olmasının sebebi de bu. Emotion, pozitif yani anlık yaşadığımız, üzerinde fazla vakit sarf etmeden akıp giden, hareketli yani pozitif duygular.

Bu hareketli duygular, yani ”emotion”larımız bizi canlı, pırıl pırıl yapan, genç tutan enerjiler. Üç yaşında bir çocuğun gözlerindeki ışıltı, saçlarının ve teninin canlılığı, bitmeyen enerjisi pozitif enerjiler sayesinde oluşuyor. Oysa 70”li yaşlardaki insanların genelinin enerjisi oldukça düşüktür, gözleri donuk bakar, cildi cansız, bedeni güçsüzdür.

Yaşımız ilerledikçe enerjimizin düşmesine, ışıltımızı, canlılığımızı kaybetmemize sebep olan şey bedenimize ve tüm enerjetik bedenlerimizde yer alan negatif, yani bloke olmuş hareketsiz enerjilerdir. Peki bu enerjiler nasıl oluşur? Neden bedenimizde bu enerjilerden bu kadar çok var? Her tür duygu ve düşünce hareketli olmadığı, anlık şekilde akmadığı zaman, yani durdurmaya çalıştığımızda ”negatif”e dönüşüyor.

Herhangi bir duyguyu örnek alalım. Örneğin korku. Korkunun kendisi bu duyguyu yaşıyor olduğumuz anda pozitif bir enerji. Ancak bizler korkudan korkuyoruz. Bu nedenle bu duyguyu yaşamaktan kaçıyor ve korktuğumuzu hissettiğimiz her an onu durdurmaya çalışıyoruz. Durdurduğumuz ve yaşamamız gereken zamanda yaşamadığımız tüm duygular ise negatife dönüşüyor. Sevmediğimiz ve bu şekilde bastırdığımız en favori duygularımız nefret, korku, kıskançlık, öfke…

Oysa bizler, sevgi dahil olmak üzere neşe, sevinç, mutluluk gibi duygularımızı bile bastırabiliyoruz. Öfkeler, korkular en sevmediğimiz, en beğenmediğimiz duygularımız arasında oldukları için negatif duygu dendiğinde aklımıza ilk gelen duygular bunlar oluyor tabii ki. Ve bastırdığımız duygular bir süre sonra öyle bir hal alıyor ki birbirimizi öldürebilecek yoğunlukta nefret dolu hislere sahip olabiliyoruz. Negatif düşünceler ise zihnimizden atamadığımız, durmadan düşündüğümüz düşünce alışkanlıklarımız.

Hareketsiz ve sıkışmış enerjilerden kurtulmanın tek yolu ise enerji çalışmaları yapmak.. Nefes terapisi, aktif meditasyonlar ve kundalini yoga bunun en iyi yolu.. Bu çalışmaları denemek isterseniz Etiler”de benim de özel seans verdiğim OWO kişisel gelişim ve meditasyon merkezine gelebilirsiniz. Burada bedendeki negatif enerjileri entegre ederek hareketlenmesini ve pozitife dönüşmesini sağlayan birçok çalışma yapılmakta.
Kaynak : SABAH 
Yazan: NEVŞAH FİDAN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

19 yorum

 1. müthiş bir site hazırlamışsınız,sizi tebrik ediyorum.aradığım herşeyi ve sorularımın cevaplarını bu sitede fazlasıyla buldum.hatta minik bir başucu kitabı yaptım bile.o kadar güzel şeyler varki sürekli okuyorum,teşekkürler ve kucak dolusu sevgiler,mutlu kalın…………………….

 2. çok iyi

 3. size çok teşekkür ediyorum

 4. en sevdiğim konulardan biri…siteniz çok güzel ve faydalı severek okuyorum yazıları bu arada sizi tanımama vesile olan blograzziye teşekkürler

 5. Sitenizi tesadüfen buldum çok başarılı,OWO kişisel gelişim merkezini daha öncede duymuştum.. Ankara’ da böyle bir merkez açmanız dileğiyle SEVGİYLE KALIN..TEŞEKKÜRLER

 6. Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
  Geriye kalan et ve kemiksin
  Gül düşünürsün Gülistan olursun
  diken düşünür dikenlik olursun
  MEVLANA

 7. Herşey bizde başlar ve biter, pozitif düşünürsek negatif olayları yokedebiliriz ya da dindiririz. UMUT HEP GÜLÜMSETSİN YÜREĞİMİZİ…TEŞEKKÜRLER…

 8. Kendini iyi hissetmek için veya depresyondan kutulmak için birşeyler yapmak ve bu yaptığın şeyleren pozitif etki beklemek insanı içinden çıkılmaz bir ruh haline sokar bu taktir edersinizki insan zıtlık pisikolojiiyle yönlendirilir ve yani üzüntülü lduğunu düşün hemn mutlu olursn yani kısacası etrafındaki nsanlar neyse sen o sun anladınmı şimdik ben olmanı nasıl birşey olduğunu

 9. öncelikle yazınız için teşekkürler. ama çelişkili ve hatalı.
  “korku bir pozitif enerjidir, biz ise korku duygusunu uzaklaştırmaya çalışırız” hep demişsiniz.
  korku ve kaygı gibi etmenlerin, stres de oluşturarak,farklı negatif enerjilerle bioenerjiyi bozduğu, vücutta ki aurayı bile etkilediği, şakra ışımalarında bozulmalara sebep olduğu bilinmekte ve hatta ölçülebilir verilerle ispatlanmaktadır.
  sürekli baskı,korku ve kaygı altında ki insanlar sağlığını kaybetmekte,psikolojik ve fiziksel olarak güçsüz duruma düşmekte,ciddi sağlık problemleri gözrülmekte ve hatta patolojik hale gelebilmekte. bu klinik deneylerle bile ispatlanmışken, sadece sanı olarak bu görüşlerinizi ifade etmenizi yanlış ve hatalı buldum.
  adrenalin ile pozitif enerjiyi karıştırıyorsunuz sanırım. adrenalin hormonu adı üzerine bir hormondur ve vücutta yükseldiği zaman o sürede, coşku ve dayanıklılığı arttırır, bir anlamda amfetamin türü kimyasalların vücutta salgılanan zararsız halidir. ancak negatif enerji başlıbaşına bir problemdir, giderilmesi gereken bir iç ve dış etkenler/sebepler bütünüdür.
  yazmadan edemedim. saygı ve sevgilerimle.

 10. Süper bi site valla!
  Ödevim vardı hemen yaptım :d

 11. Harika bir site hazirlamisiniz tesekkurler.

 12. tanju büyükkaya

  Yarın gireceğim 1 sınav vardı sanat felsefesi :yazımı hazırladım ve yinede enerjiye dair taramalar yaptım burada yazınızı okudum ve benim için cesaretlendirici ve destekleyici oldu….iyi çalışmalar …….

 13. hale hacıibrahimoğlu

  Teşekkürler efendim bu güzel yazınız için

 14. emre taşbulak

  çok hoş

 15. emre taşbulak

  tebrik ederim hmkdts

 16. of yaaaa!!!ne kadar çok kişisel gelişim yazılarını ve kitaplarını okusam da moralim düzelemiyor…ben herşeyi geride bırakmak nasıl mümkün olabilir ki:(((((

 17. Pozitif ve Negatif enerji hayatımızda çok önemli.
  Peki nasıl dahil edeceğiz? Kişisel gelişim bize bunun neresinde yardımcı olacak?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.