Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Kendinize Güvenerek Gelişin!

Kendinize Güvenerek Gelişin!

Özgüvenli olmak ya da olmamak hayatınızı nasıl etkiliyor? Özgüven duygusuna sahip olan insanlarda öğrenme, sevme ve yaratıcı yeteneklerde artış görülmektedir. Kendinize olan güvenizi nasıl arttırabilir siniz?

Özgüven şu kavramlarla tanımlanabilir: fikirlerini kabul ettirmek, iyimserlik, istekli olmak, sevgi, gurur, bağımsızlık, güven, eleştirilere açık olmak, duygusal olgunluk ve kapasitesini doğru değerlendirme becerisine sahip olmak.

Özgüven Nedir?

Özgüven; kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında pozitif ve gerçekçi bir anlayışa sahip olduğumuz anlamına gelmektedir. Diğer taraftan, özgüven eksikliği ise; kendinden şüphe duymak, pasiflik, boyun eğme, aşırı uyum gösterme, yalnızlık, eleştirilere karşı hassas olma, güvensizlik, depresyon, aşağılık duygusu ve sevilmediğini hissetme gibi kavramlarla tanımlanabilir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Gelişir?

Aşağılık duygusu, umutsuzluk gibi duyguları, genellikle evde, okulda veya işte yaşadığımız kimi olumsuz yaşam deneyimlerinden sonra ortaya çıkar. Örneğin, siz büyüme aşamasındayken, ebeveynleriniz size sağlıklı ve destekleyici bir çevre sağlayamamış olabilir. Size karşı çok eleştirel, talepkar ve/veya aşırı koruyucu olabilirler. Sonuç olarak, kendiniz hakkında olumsuz düşünmeye başlarsınız.

Aileden birini veya yakın bir arkadaşı kaybetmek. Örneğin: anne-babanızın boşanması, evinizden ilk kez ayrılıyor olmak (ailenizden ve arkadaşlarınızdan ayrı olmak), erkek/kız arkadaşınızdan ayrılmak.

Başarısızlık, hayal kırıklığı gibi olumsuz olayları bir deneyim gibi algılamaktansa, bunların üzerinde fazla durmak.

Kendini veya yeteneklerini çok acımasız bir şekilde eleştirmek.

Olayların sonuçlarını, gerçekte olduklarından daha kötü bir şekilde değerlendirmek.

Ailenizin ve arkadaşlarınızın, sizinle ilgili istek ve beklentilerini karşılayabilmek için çok fazla baskı hissetme ve bu durumun sizin kendi kimliğinizi geliştirmenize ve kendinize ait kararlar almanıza mani olması.

Gerçekçi olmayan hedefler belirleme.

Başarısızlık korkusu. Örneğin; bir dersinizden kaldığınızda, kendinizi bir dersten kalmış, iyi bir insan olarak düşünmektense, işe yaramaz ve başarısız biri olarak düşünmek.

Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız?

Kendiniz hakkında olumlu düşünün.

Gerçekçi olan ve beklentilerinizi karşılayan hedefler belirleyin. Makul seviyede hedefler belirleyin ki, böylece başardığınız şeyler, başta ulaşmayı düşündüğünüz hedeflerlere yakın olsun. Bu durum, özgüveninizi ve kendinizle ilgili memnuniyetinizi destekler. Psikolojinin öncülerinden William James şöyle der: ? Kendinden memnun olmak = Ne başardığımız / Başarmayı hedeflediğimiz şey ?

Bir şey başardığınızda kendinizle gurur duyun ve kendinizi ödüllendirin.

Kötü veya üzücü bir şey olduğunda, olumsuz düşüncelerinizin farkına varın. Tamamen duygularınızla hareket etmek yerine, içinde bulunduğunuz durum hakkında mantıklı olarak düşünün.

Zayıf taraflarınız yerine, güçlü taraflarınıza ağırlık verin. Belirli konularda, diğerlerine göre daha becerikli ve iddialı olduğunuzun ve hayatınızın her alanında mükemmel olmanın imkansız bir şey olduğunun farkına varın.

Yaptığınız ve başardığınız şeyleri sadece şansa bağlamayın. Bunun yerine, kişisel başarılarınız için kendinizle de gurur duyun.

Fikirlerinizi savunun. Diğer bir ifadeyle, başkalarının haklarını ihlal etmeden, kendi duygularınızı, düşüncelerinizi, inançlarınızı, ihtiyaçlarınızı, dürüst ve net bir şekilde ifade etmeyi öğrenin.

Haklarınıza sahip çıkmayı öğrenin ve sizin için makul olmayan isteklere ?hayır? deyin. Fikirlerinizi açık ifade edebilme konusunda alacağınız bir eğitim, özgüveninizin gelişmesinde size çok yardımcı olabilir.

Yaşamınızda önemli olduğuna inandığınız sorunların bir listesini çıkartın. Daha sonra bunları iyileştirmenin veya değiştirmenin yollarını yazın. Bütün sorunlarınız tabii ki kolay ve hızlı bir şekilde çözülemez ama hemen harekete geçebileceğiniz bazı alanlar da olacaktır.

Özgüveni İyileştirmek için Hatırlanması Gerekenler

Kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık verin.

Kendiniz hakkında olumlu düşünün.

Deneyimlerinizden ders çıkartın.

Gerçekçi hedefler belirleyin.

Cesaretli olun.

Öğrenmeye devam edin.

İşe yarar şeyler yapın.

Basitliğe önem verin.

Değişimi hoş karşılayın.
Kaynak : www.dbe.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. ışıl dayıoğlu aslan

  Yorumlarınıza katılmakla birlikte özgüven için bireysel farkındalığın, alçkgönüllülüğün, umutun ve korkularla yüzleşmenin son derece önemli olduğunu düşünüyorum.Ayrıca özgüven hangi yaşa kadar geliştirilir? Kişinin yaşadığı özellikle olumsuz travmaların özgüvene etkisi nedir? Bu konulara değinilmemiş.Biraz yüzeysel kalmış makale.

 2. gerçekten güzel ve çok önemli konulara değinmişsiniz.paranın olmasındansa özgüvenin olması hayatımızda yeni kapıları açtırır.

 3. Gerçekten çok güzel. Çok doğru. Hepimizin okuması gereken bir yazı.
  Teşekkürler…

 4. çok güzel bi yazı teşekkürler ama ben bunların sadece düşünmeyle atlatılabilecegini sanmıyorum helede belli bi yaştan sonra çünkü artık kalıtsal olmaya başlıyor ve mantık sisteminiz hesabı yaparken önce olumsuz olanın üzerinde duruyor ve düşünmekle uygulamak çok farklı kendimden örnek verirsem çevremdekilere daha cesaretli olmalarını bunda korkulucak bişey olmadıgını bi hayır cevabının onları öldürmiyecegini söylerken çok rahatım ve inanarak söylüyorum ama benim başıma geldigi zaman aynı olay anlattıklarımı ve en önemlisi bildiklerimi uygulayamıyorum buda bence ya olmazsayi kafamdan çikaramamdan ve kendi söyledigini kendisi bile yapamiyor demelerinden korkmaktan bence

 5. Aynen konuştuğunuz kelimelere sonuna kadar katıyorum bu sorunları aynen bizzat bende yaşadım ve gerçekten zor olsa gerek düşündüğn konuları konuşamıyosn kendine güvenin …haklısın ve o anda sesin çıkmıyo haklı olduğun halde haksız çıkıyosun snra bunlar ebnim ağrıma gitmeye başladı ve değişmeye karr verdim …ama istediğim sonucada ulaştım nihayet artk istediğim gbi biriyim bu yaşadiğim sorunları ise kimseyle paylaşamıyordum sürekli kaçınma mekanizmasındaydım kendim ce beni küçümseyeceklerini düşünüyordum ama şunu biliyorum ki insan isteyince istediğini yapıyor.

 6. Insan kendine gelince mantıklı düşünemiyor..bir başkasın da ise mantıklı düşünebiliyorsun

 7. Bnce de biri normalde çekingen deilken bazı ortamlardan çekinebiliyo önemli olan baskalarını değil ne söyledini düsünmek…:)

 8. Bu iyi bi yazı ama eksik!Ve her şeyi düşünce ve inançla yenebiliriz bu yaşa bağlı değil.Pskologlar vs.
  sadece sorumululuğu başkasına yüklemek.Güç bizde,yeter ki istemeyi bilelim.ALLAH biz doğru şekilde istersek her şeyi verir ÖZGÜVEN para veya güzellik veya ün…hiçbirine bağlı değil!Bunu yaşadım ben.Oyun bittiğinde şah ve piyon aynı kutuya girecek;kimseyi kendinizden üstün ya da aşağıda görmeyin fazla yadım için KUANTUMu araştırmanızı tavsiye ederim,kontrol sizde:)

 9. ahmet muratoğlu

  ışıl hocam çok teşekkür ler paylaşım için…
  Eflatun”a sormuşlar;İnsanoğlunun sizi en çok şaşırtan iki davranışı nedir ?
  Eflatun tek tek sıralamış, Çocukluktan sıkılırlar ve büyümek için acele ederler Ne var ki çocukluklarını özlerler Para kazanmak için sağlıklarını yitirirlerAma sağlıklarını geri almak için de para öderler Yarınlarından endişe ederken bugünü unuturlar Sonuçta, ne bugünü, ne de yarını yaşarlar Hiç ölmeyecek gibi yaşarlar Ancak hiç yaşamamış gibi ölürler…
  BSH KONYA

 10. insan kendi için mantıklı düşünmüyor ama başkası için mantıklı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.