Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Özgüven şart! Ama abartmayın…

Özgüven şart! Ama abartmayın…

Etkileyici bir CV nasıl hazırlanır? Bu sorunun cevabı sektöre göre değişebilir. Ancak nasıl hazırlanmaz sorusu için genel geçer cevaplar vermek mümkün. Misal, işi kapmak için ’aradığınız eleman benim, hemen arayın’ CV’ye yazacak kadar öz güven patlaması yaşamak sonuç getirmez… İyi bir özgeçmiş hazırlamanın temel kurallarını anlatan Didem Tekin, basit ama önemli ayrıntılar hakkında bilgi verdi.

ETKİLEYİCİ BİR CV NASIL HAZIRLANIR?

İyi bir öz geçmişin; farklı ama abartıdan uzak, başvurulan pozisyona ve kuruma özel olarak hazırlandığı belli olan, fotoğraf kullanılacak ise olabilecek en düzgün fotoğrafın yer aldığı, ciddi ve anlaşılır bir ön yazının ekli olduğu, yaratıcı, yazı karakterine varıncaya dek özenle hazırlanmış, doğru bilgiler içeren bir yapıda olması gerekir diyen Tekin, özgeçmiş hatalarını şöyle anlatıyor:

Okuyun da gülümseyin! Hepsi gerçek!

• Özgeçmişte yer alan iletişim bilgileri: disiseytan@…com, serikatil@…com, geceninkizi@…com, sonkobra@…com. İşveren olsanız bir dişi şeytan veya seri katille çalışır mıydınız?

• Özgeçmişin en başında kocaman harflerle “Aradığınız kişi benim, telefonunuzu bekliyorum!” yazıyor. Evet, özgüven şart ama bu kadarı da fazla.

iyi bir cv• Bir işe alım uzmanı başına gelen bir olayı anlatıyor: “Bir gün telefon geldi. İş arayan biri, bir çeşit pazarlık yapıyor, ‘Öz geçmişten tam olarak anlamazsınız ben yüz yüze görüşmeyi tercih ederim.’ Tamam, sen öyle tercih edersin de ya bizim tercihlerimiz?”

• Bir başka hikaye daha komik… Elimizde şöyle bir öz geçmiş var: Fotoğraf bölümünde bir kadın var ama isim bölümünde bir erkek ismi… Sonradan anlaşıldı ki, genç adam kız arkadaşının öz geçmişinden kopya çekmiş, fotoğrafı değiştirmiş ama ismi unutmuş.

• Özgeçmişte şöyle bir fotoğraf: Bir eğlence yerinde kafasında tuhaf bir şapka, belli ki yanında birileri daha var ama kendisini büyütmüş, öz geçmişine yapıştırmış. Bir diğeri de stüdyoda fotoğraf çektirmiş ama işe girecek gibi değil, nişanlanacak gibi duruyor.

Empati Kurmaya Ne Dersiniz?

Basit gibi görünen bir belgenin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek kolay değil. Kendinizi bir an için öz geçmişleri değerlendiren biri gibi hissetmeye çalışın ve nelere dikkat ederdiniz düşünün. Gelin bunu da birlikte yapalım.

• Size gelen öz geçmişin öncelikli olarak görünüşüne bakarsınız. Temiz mi, düzenli mi, özenilerek mi yazılmış yoksa alelade bir kağıda mı? Öz geçmişlerin çoğu ilk izlenimden dolayı elenir.

• Pek çok özgeçmiş var ama bir tanesinin önünde şirketinizin ismi de yazılarak, “Özgeçmişini dikkate aldığınız için” şimdiden teşekkür ediyor, bu iş ile ilgili ne kadar istekli olduğunun ölçülü bir şekilde altını çiziyor, istenirse referanslarını verebileceğini belirtiyor ve saygılarını sunuyor. Hmmm… Özenli ve size özel hazırlanmış bir aday var karşınızda!

• Bu arada bir özgeçmişin önünde de yine bir ön yazı var yine size göre hazırlanmış ama bu ön yazı olmaktan daha çok bir rica mektubunu anımsatıyor. Şu sloganlara bakın: “Aradığınız kişi benim, her işi yaparım, acil işe girmem lazım vb.”

• Özgeçmişler arasında o pozisyonla hiç ilgisi olmayan onlarcasını elediniz doğal olarak. Sadece göndermiş olmak için göndermeyin.

• Bir de eksik özelliklerine rağmen inatla özgeçmişlerini yollayanlar var. Askerliğin yapılmış olması şartı var ama aday daha askere gitmemiş. En az X mezunu olması istenmiş adayın eğitim gördüğü bölüm bambaşka!

• Seçtiğiniz özgeçmişler arasında kendi seçim kriterlerinize uygun olarak başka konulara da dikkat edebilirsiniz. Her yöneticinin kendine özgü seçim tarzı vardır.

Kaynak : Hürriyet Aile

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.