Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / İlk 10 saniye içinde çöpe giden CV (özgeçmiş) sizinki olmasın!

İlk 10 saniye içinde çöpe giden CV (özgeçmiş) sizinki olmasın!

Herkes ister ki, emek verip hazırlanan CV okunsun.

Malesef, çoğu okunmuyor. Çoğu ilk 10 saniyede çöpe gidiyor. Çoğu Insan Kaynaklarında işini bilmeyen kişiler tarafından takılıyor. Bir kısmı da doğru zamanda doğru kişinin masasının üzerine düşüyor!

İşte eğer sizin CV’iniz doğru zamanda doğru kişinin masasına düştüyse, hazırladığınız CV’nin mükemmel olması gerekiyor ki 10 saniyenin ötesinde okumaya vakit harcansın!

Eğer yolladığınız CV’lere bir cevap gelmiyorsa, aranmıyoruz bile diyorsanız şunu bilinki her zaman sorun sizden kaynaklanmıyor. Bu işlerde ister inanın ister inanmayın, şansınızın yağver gitmesi çok önemli. Tonlarca CV yağmuruna tutulan şirketler, iş yoğunluğundan hangi işe koşturması gerektiğini şaşırmış çalışanlar, kötü gününde olanlar…bunların hepsi sizin kontrolünüz dışında gelişen şeyler. Bu yüzden eğer harika hazırlamış olduğunuz ve yeteneklerinizin iş ilanına tam uyduğunu düşündüğünüz şirketlerden cevap gelmiyorsa, ya şirketler ne aradıklarını tam bilemiyorlardır yada yukarıda saydığım durumlardan biri söz konusu olabilir.

Şans faktörünün sizinle olması durumunda CV’iniz karşınızdaki kişiyi her özelliği ile etkilemeli. O yüzden yeni mezunlar ve az iş deneyimine sahip olanların CV’lerini bir sayfadan fazla hazırlamamaları önemli.

Bunun yanısıra, iş ilanlarında belirtilen özellikler şirketlerin adaylarda aradıkları özelliklerdir. Eğer bu özellikleriniz yoksa bu tür ilanlara baş vurmayın.

Yapabileceğiniz en büyük hata kendinizi çaresiz hissedip, her iş ilanına başvurmak olur. Seçici olun. Size uygun işlere başvurun. Insan Kaynakları yöneticilerinin en büyük şikayetlerinden bir tanesi iş ilanlarına uygun olmayan CV’ler!

Nokta atışı yaparsanız, moralinizi bozmazsınız. Her gördüğünüz ilana başvurursanız “20 yere başvurdum ama olmadı” diye hayıflanırsınız. Oysa ki kendinize “5 işe başvurdum cevap bekliyorum” diyebilmeniz değerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.

Yazan : Fatmanur Erdogan

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

12 yorum

 1. Unutmamak gerekir ki, her iş ilanı sonucu eleman alımı gerçekleşmiyor, özellikle büyük firmalar CV toplamak için bu tarz ilanlara başvurabiliyor. Gerçi CV işin başlangıcı mülakat ve referanslar daha makbule geçiyor iş alımlarında.

 2. umutlarımın gercekleşmesi için daha önce bu site ulaşmış olsaydım herşey farklı olurdu .

 3. Bu yazı kesinlikle çok şey değiştirdi yarınlarım adına :)

 4. saçma, umut olmadan hiç bişi olmaz ama 2 yere başvurup beklersen bir ömür boyu beklersin. CV olayı da bir yere kadar. herkes güvenilir eleman arıyor en önemli şey önerilmek ve referans…

 5. referans gercekten önemli ama herkes sansını kendi yaratır icinizdeki o pozitif enerjiyi karsı tarafa aktarırsanız gercekten cok sey değisir önce kendimize inanmalıyız…

 6. Gerçekten herşey öncelikle kendinize inanmakla başlıyor.tereddütlerinizin olduğu bir iş görüşmesi başarıya ulaşmıyor..bizzat tecrübe edilmiştir.

 7. Bu yazi kariyeryolculugu.com dan alintidir.

 8. Fatmanur Erdogan

  Bu yazı kariyeryolculugu.com’dan alınmıştır.

  Saygılarımla.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.