Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Matematikte başarının sırrı: Sesli düşünme

Matematikte başarının sırrı: Sesli düşünme

Yüksek sesle düşünen ve problemi şekillere döken öğrencilerin matematikte daha başarılı olduğu ortaya çıktı. İtalyan Corriere della Sera gazetesinde yayımlanan habere göre, Venezuela’daki Ande ve İspanya’daki Granada Üniversitelerinde görev yapan bilim adamları, matematik bölümünün son sınıfında öğrenim gören bir grup öğrencinin, yönelttikleri problemleri çözme sürecini gözlemledi.

Öğrencilerin problemleri çözme yöntemini ve süresini karşılaştıran bilim adamları, problemi şekillere döken ve sesli düşünenlerin, diğerlerinden daha başarılı olduğunu saptadı. Problemleri şekillerle ifade etmenin matematiksel kavramaya ve çözüme yönelik daha esnek bir düşünce tarzının geliştirilmesine yardımcı olduğunu belirten bilim adamları, yüksek sesle düşünmenin de konsantre olmada önemli rol oynadığını söyledi.

Matematikte başarının sırrı

İnsanların kendilerini dinleyerek düşünmelerinin olası hatalarının farkına varmalarına da yardımcı olduğunu belirten bilim adamları, öğrencilere matematik ödevlerini şema ve grafikler kullanarak ve sesli düşünerek yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Kaynak : Genç Gelişim Dergisi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. çok doğru bir tez bence çünkü bende öyle çalışıyordum sesli matematik daha çok işe yarıyor:)

 2. BAHAR ALANKUŞ

  Kesinlikle katılıyorum… benimde çalışma sistemim bu :)

 3. E peki diğer derslerde nasıl başarı sağlanıyormuşki ???

 4. Bence matematik te başarının sırrı : Soru kalıplarının çözüm yollarını bulmak, sesli düşünme yukarda da söylendiği gibi sadece problem sorularında etkili olabilir.

 5. Bence: hocayı çok iyi dinlemek ewe gelince tekrar yapmak bilemediğimiz şeyleri öğretmene sormak veya arştırıp bulmak aslında herşeyin bir çözümü vardır:)

 6. Yarın matemamatik dersinden sınav olacagız.ailem biraz baskı yapıyor kendimi rahat hissetmiyorum…bu yazıyı okudugumda fikrim çok az degişebildi.:( çok endişeliyim.

 7. ya benim pazartesi sınavım var ama çok korkuyorum lütfen yardım edin ne yapmam gerekiyor

 8. of bende çok geriliyorum ama özellikle fizikte bi de bölümünüz sayısalsa işiniz iyice zor

 9. Allah yardımcımız olsun artık ne diyim..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.