Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Bana güvenebilirsiniz

Bana güvenebilirsiniz

Bazı kişiler için çevre çok önemlidir. Yani yaptığı her bir hareket için çevre ne der acaba  diye düşünmeden yapamaz. Lisedeyken psikoloji dersinde okuduğumuz bir konuda şöyle diyordu: “Pijama ile sokağa çıkılamaz diye bir kanun maddesi yoktur ama toplum baskısından dolayı çıkamazsın. Yani toplum bazı davranışlarımızı belirler.”

Yaşamımızda bazı hareketleri yapamayız. Hep arkadaşlar ne der acaba? Komşular ne der acaba? İş arkadaşlarım ne der acaba? Eşim, çocuklarım, annem, babam ne der acaba? Çoğu zaman aklımızdan çılgınlık yapmak geçer ama hemen çevremizdekiler aklımıza gelir ve vazgeçeriz. Ama bazen de umursamayız. Peki neden?

Çünkü önceliklerimiz vardır. Bazı şeylerden vazgeçebiliriz ama bazılarından asla vazgeçemeyiz. Size bir soru sormak istiyorum; Siz öldükten sonra sizin için  neyin  söylenmesini ya da neyin asla söylenmemesini istersiniz?Diyeceksiniz ki ben öldükten sonra ne söylerlerse söylesinler umrumda bile değil :) Bu da bir bakış açısı olabilir. Ama ben şöyle düşünüyorum:

Bu dünyaya sadece bir tesadüf olarak gelmedik. Gelişimizin  bir nedeni olduğunu düşünüyorum. Bu dünyada bir iz bırakmadan ölmek, hiç kimsenin farkında olmadığı bir kişi olarak yaşamak istemiyorum. Benim önceliklerimden biri güvendir. Nasıl yani? Ben öldükten sonra benim için söylenmesini istediğim tek şey: “Tülay güvenilir biriydi. Söylediği gibi yaşadı ve hep yaşadığı gibi konuştu.” İşte bu bakış açısı benim önceliklerimden biridir.

Bu yaşıma kadar yığınla insan tanıdım ve insanları sürekli gözlemledim. Bir gün sizinle çok samimi oluyor ertesi gün sizi tanımıyor bile. Çünkü o dakikada sadece sohbet etmek için yanında herhangi biri olabilir. O’nun için karşısındakinin çok önemi yoktur. Hayır bu tip insanı sevmiyorum. Eğer bugün biriyle sohbet ettiysem ertesi gün onu mutlaka tanırım. Yani aklıma estiği gibi davranmam. Yani rüzgar nerden eserse ona göre bir davranış şekli sergilemem. Kimse benim için: “Bırak ya şu Tülay Bilin’i, hiç sözünde durmaz, bugün çok samimi konuşur yarın seni tanımaz. Konuşması ile yaşaması arasında çok fark var. Şunu yapın, bunu yapın diye konuşur ama asla kendisi yapmaz vs….” işte bu cümleyi duymak istemiyorum.

Ayrıca Tülay’a sırrını söyle ve asla endişe etme, acaba başkasına söyler mi diye. Bundan 30 yıl önceydi..İşyerinde bir arkadaşım bana çok önemli bir aile sırrını söylemişti. Ama o günlerde o kadar çok üzüntülüydü ki, her dakika göz pınarlarındaki yaşlar ile geziyordu. Diğer samimi olduğumuz arkadaşlar soruyorlardı bana; “Tülay bu kızın ne derdi var..seninle paylaşıyor bize de söyler misin?” Asla söyleyemem dedim. Ve o sırrını benimle paylaşan arkadaşım işyerinden ayrıldı. Ve bir daha birbirimizi görmedik. O yıllardaki diğer dostlarımla hala görüşürüz. Hala bana takılırlar;
“Tülay artık o arkadaşın izini bile kaybettik..hadi söylesene o günlerdeki sırrı neydi o kızın?” Hayır söyleyemem derim ve gülüşürüz:)

Gerçi o sırrını benimle paylaşan arkadaş bugün olsa kendi bile sırrını açıklayabilir. Çünkü o tarihte çok önemli dediğimiz olay bugün bir şey ifade etmiyor artık. Çünkü hayata bakışımız değişti. Toplumun değer yargıları değişti. Biz değiştik. Annelerimiz babalarımız bile değişti. Ama yine de söylemem.

Kimse ben öldükten sonra “Tülay’a sakın sırrını verme gider başkalarına anlatır” diyemez. İşte bu benim için önemli.Hayatımın önceliklerinden beri güven. Bana güvenilmeli. O zaman bu isteğim doğrultusunda yaşamalıyım. Hem etrafına güven vermeyen bir insan olarak yaşayıp sonra da arkamdan güvenilir biri diye bahsetmelerini beklemek yanlış olur bence. O zaman önceliklerimizi belirlemeliyiz. Yani yaşam felsefemizi belirlemeliyiz.
Öldükten sonra Tülay Bilin kimdir diye sorulursa ilk cümle şu olmalı; GÜVENİLİR BİRİYDİ….

Sevgiler

Tülay Bilin

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

12 yorum

 1. öldükten sonra değil ama şuan sizi hiç tanımayan bana bile sorulsa; yalnızca yazılarınıza dayanarak bile söyleyebilirim ki Tülay Bilin hayat tecrübelerini, içinden geçen cümleleri bizimle paylaşarak farkında olmadan hiç tanımadığı bir çok insan üzerinde hiç de azımsanamayacak bir iz bırakıyor. belki adınız asla hatırlanmaz hatta yazdıklarınız bile ama sizi temin ediyorum, çok çok zaman sonra bile yazdıklarınızın etkisi hep hatırlanacak ki sanırım önemli olan da bu:)yazınızı okuyunca bunları söylemeden geçemedim…

 2. “Ya oldugun gibi gorun, yada gorundugun gibi ol” chok onemli bu hayatta. Insan bunu basharabilirse chok onemli bir basaridir diye dushunuyorum. Dedginiz gbi “syr” saklama da chook onemlidir, guven adyna. yaziniz chok guzel, elinize saglik.

 3. SEVGİLİ TÜLİN BİLİN NE KADAR GÜZEL İFADELER BUNLAR…GÜVENİLİR OLMAK ELİNDEN DİLİNDEN BELİNDEN EMİN OLUNAN BİR KİŞİLİK SAHİBİ OLMAK İYİ BİR MÜSLÜMAN OLMANIN YANINDA İNSAN OLMA SORUMLULUĞUNUN DA BİLİNCİNDE OLMAK DEMEKTİR.21.YY.İLETİŞİM YÜZYILINDA BİZLER KORKUNÇ İLETİŞİMSİZLİKLER İÇERİSİNDEYİZ GÜVENİLİR OLAMADIĞIMIZ GİBİ GÜVENEMİYORUZ DA…ÇÜNKÜ SUSANNA TAMARRO’NUN ‘HER SÖZCÜK BİR TOHUM’ ADLI ESERİNDE DE VURGULADIĞI ÜZERE BİZLER HAKİKATEN İNSAN OLMA SORUMLULUĞUMUZU ISKALIYORUZ….KALEMİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK UMARIM KİŞİSEL GELİŞİM SÜRECİNE DAHA ÇOK ÖZEN GÖSTERİRİZ DE HEM KİMLİĞİMİZİN HEM KİŞİLİĞİMİZİN TEMELİ OLAN GÜVEN MESELESİNİ ISKALAMAYIZ DİLEKLERİMLE….

 4. TÜLAY BİLİN GÜVENİLİR KARAKTERİ,KİŞİLİĞİNİN GÜZELLİĞİ YAZILARINA YANSIMIŞ ÖZEL ÖRNEK ALINABİLECEK BİR İNSAN KALEMİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK…

 5. Zaten umursamamalıyız. Yani başkası bir şey diyecek diye, hiç birşeyimizi rafa kaldırmamalıyız. Her duygumuzu,doya doya yaşamalıyız.

 6. yazınız için teşekkürler, öldükten sonrada sevilmek herkesin isteğidir…

 7. Sadece bir öz eleştri:
  Seçtiğiniz konu güzel ama objektif olsaydınız daha da bir güzel olurdu.

 8. Pek gerçekçi olmamış ama yinede güzel anılar yaşamışsın . aslında en güzeli bunları paylaşmak isteğin ve cesaretin düşüncene sağlık saygılar

 9. Tesekkurler tulay hanım
  bızımle paylastıgınız bu deneyım ve tecrubelerınız
  olumlu yonde etkılı oluyor
  yazınız ıcın tesekkurler

 10. Tülin ahiret inancın var… fakat çok önemli değil insanlara kendini ıspatlamak..bence kişi kendi olursa etraftakiler ondan razı oılurr….bence en önemli şey eğer allah ilah ve rab olarak senden razı olursa herkesin kalbine senin sevgini yerleştir

 11. Sevda Kolukısa

  Gülin’e katılmamak mümkün değil. evet tuhaf gibi gelebilir fakat biz öldükten sonra söylenecekler gerçekten önemli.
  şöyle düşünün; hayattayken sevdiklerimizi korur kollar, onlara bizden dolayı zarar gelmesin, saygınlığına, itibarına laf söz konmasın isteriz. çünkü; bu hiç hataları olmadan sevdiklerimizin önüne görünmez duvarlar yükseltebilir. oysa hiç birimiz eminim bizim onlara bırakacağımız iyi yada kötü anılımlarımızla zarar görsün istemeyiz.
  hem zaten insanın asıl olması gereken şeyde, güvenilir ve iyi insan olmak değilmidir? hiç milyonlarca mumun alevi güneşin ışığını yakalayabilirmi.
  doğru ve düzgün insanda hem hayatta hem ahirette kendisini ve etrafını güneş gibi aydınlatacak ve aydınlanacaktır. inşallah !

 12. Ya inanılmaz guzel yorumlamıssınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.