Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven önemli bir kişisel özelliktir; yaşamla baş etmemizi ve sorunlarla gerçekçi bir şekilde mücadele etmemizi sağlar ve zorluklara dayanmamızı kolaylaştırır. Özgüven kazanma süreci, yaşamın önemli zorlukları ile başa çıkma gücüne sahip ve mutlu olmaya layık bir kişi olma deneyimidir.

Özgüven insana güç verir, enerjisini artırır ve daha fazla çaba göstermeye özendirir. Başarı için ilham kaynağıdır. Başarılarımızla gurur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar.

Bizim yaklaşımımıza bağlı olarak başka insanlar ve dışımızdaki olaylar özgüvenimizi yükseltebilir ya da bitirebilirler. Yaşama özgüvenli bir şekilde yaklaşmak ve bunu sürdürmek önemlidir. Ancak, aşırı bir güven duygusu ile hareket ederek kendimizi ve diğer insanları tedirgin etme riskini de almamak gerekir.

Özgüvenimiz olmadığında işleri yapabilme yeteneğimizden emin olamayız. Gerekli beceriye ve deneyime sahip olduğumuzu bildiğimiz halde daha önce hiç yapmadığımız bir işle karşılaştığımızda endişeleniriz. Birçok durumda, özellikle karar vermemiz, inisiyatif kullanmamız veya yeni insanları işin içine katmamız gereken durumlarda rahatsız ve huzursuz oluruz.

Buna karşın, aşırı bir güven duygusu içinde davrandığımızda; sınırlarımız olduğunu kabul etmek istemeyiz, yeteneklerimiz hakkında gerçekçi olmayan düşüncelere kapılırız. Üzerimize aşırı iş yükü alırız, böylece her zaman iyi iş yapamayız. En iyiyi bizim bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri de genellikle reddederiz.

Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahip bulunduğumuzda ise; en iyi için çaba göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir sonuç ortaya koyacağımızı bilerek işleri ele alırız. Bir işi yapamadığımızda mazeret üretmek yerine yeniden denemeye başlarız. İlk seferinde tümüyle doğru olarak anlamadığımız ya da yapamadığımız bir işin dünyanın sonu anlamına gelmediğini biliriz. Hatalarımızı dert etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz. Bir çok durumla ve sorunla daha iyi baş edebiliriz.

Özgüven hedeflerimizin peşinden giderken bize güç verir. Başarılarımızla doyum ve rahatlık hissetmemize izin verir. Özgüvenimizin güçlü olması durumunda başarı bize doğal ve doğru gelir.

Birçoğumuz, belirli zamanlarda, belirli insanlarla ve belirli durumlarda kendimizi güvenli hissederken bazı durumlarda, zamanlarda ve bazı insanların karşısında özgüvenimizi yitiririz. Kendimize olan güven duygumuzu nelerin etkilediğini doğru anlamamız gerekir.

Bunun için şu soruları kendimize sormalıyız ve dürüst cevaplar vermeliyiz.

 • Kendimize en çok güvendiğimiz zamanlar hangileridir? Yeteneklerimizden emin olduğumuz ve kendimizi en rahat hissettiğimiz durumlar nelerdir?
 • Karşısında özgüvenimizin en yüksek olduğunu düşündüğümüz insanlar kimlerdir? Niçin?
 • Onlar, bize özgüvenimizi artıracak ne söylüyorlar veya ne yapıyorlar?
 • Ne zaman kendimize olan güvenimizin en düşük olduğunu hissediyoruz?
 • Özgüvenimizi azaltanlar nelerdir? Hangi insanlar ve hangi durumlar bizim kendimizi güvensiz hissetmemize neden oluyor? Söylenen ya da yapılanlar nelerdir?

Bu sorulara cevap verirken hazır olmadığınız yeni durumlardan ya da kıyafetinizin ve dış görünümünüzün iyi olduğu zamanlardan söz edebilirsiniz. Özgüven, çoğunlukla, kendimizi nasıl hazırladığımız ve kendimizi nasıl gördüğümüz ile ilgilidir. Özgüven gelip giden, azalıp artan bir duygudur. Bazı günler kendimizi diğer günlere göre daha güvenli ve güçlü hissederiz. Bazı günlerde de kendimizi arkadaşlarımızın yanında yetersiz hissederiz veya kendi yeteneklerimizi sürekli olarak onlarınki ile kıyasladığımız durumlar yaşarız.

Özgüvenimizin zayıfladığı durumlarda yapabileceğimiz ilk iş, hiç kimsenin mükemmel olmadığını kabul etmektir. Belki, başka insanların sizin sahip olmadığınız becerileri vardır. Ancak, siz de büyük olasılıkla onların yapamadığı bazı şeyleri yapabiliyorsunuz.

Özellikle, onlarla rekabet edebileceğiniz alanlarda kendi yeteneklerinizi geliştirmeye odaklanın. Tüm yapabileceklerinizi aklınıza getirin, yapamayacaklarınız için fazlaca endişelenmeyin, onlara takılıp kalmayın.

Özgüveni artırmanın iyi bir yolu, yaşamdaki başarılarımızı hatırlamaktır. Sahip olduğumuz tüm yeteneklerimizi, iyi kullandığımız becerilerimizi aklımıza getirelim ve güvenli davranarak kazançlı çıktığımız zamanları hatırlayalım.

Eğer, siz de özgüveninizi kazanmak ve geliştirmek istiyorsanız, yeteneklerinizi önemseyin ve kabuğunuzdan çıkın. Daha rahat ve girişken davranmayı öğrenin. Fikirlerinizi daha sesli ifade edin. Sorumluluklar alın. İş yaşamınızda karar alma süreçlerinde ve uygulamalarda daha aktif olarak kendinizi gösterin. Enerjik olmak için bu tür insanları kendinize örnek alın. Cesaretli olun, hata yapmaktan korkmayın. Başarısızlıkların birer ders olduğunu ya da başarı yolunda küçük molalar olduğunu düşünün. Elde ettiğiniz her başarıyla özgüveninizin arttığını göreceksiniz.
 
Kaynak : rcbadoor.com
Yazan: İsmet Barutcugil

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

68 yorum

 1. özgüven duygum birgün var birgün yok.sınav korkusu yeterde artıyor çalşıyorum özgüvenim olunca bu iş bitiyor ama olmayınca kalbime bir sancı giriyor sanki çok kötü birşey rabbime sığındım sizede tavsiye ederm.

 2. özgüven eksikliği geçici bir şey bence

 3. 3 sene öncesine kadar güven sorunum yoktu şimdi güven özgüven karekter ne derseniz sıfırın altında yerlerde toparlayamıyorum ne deşişti ne oldu bana bilmiyorum ama eski ben ve şimdiki ben arasında fark inanılmaz nasıl bu vaziyetteyim bir türlü anlayamıyorum anlatılanlar yapılanalar bu yazı bir anlık yani bugün için geçerli sonra tekrara aynı bir yerde hata yaptım nerde belki birine karşı günah çıkarmak gibi bişey ama tamamen ters dönmüş vaziyetteyim.nasıl kurtulacağımı bile bilmiyorum.boş bir çukurun içinde bekliyorum

 4. Ben 25 yaşındayım ve kendime güvenimi kaybediyorum :( bişeyler yapıyorum ama yaptıklarım bana yetmiyor.ortam icine girdiğimde acaba benim hakkımda ne düşünüyorlar kaygısına kapılıyorum.biriyle kendimle ilgili bisey paylaştığımda sıkıntı icine giriyorum.aslinda ben neseli,hic biseyi kafaya takmayan bi kisiliktim ama artik oyle degilim.herseyden hemen sikiliyorum.artik rahat olmak istiyorum :( siteniz güzel umarim banada faydası olur.

 5. Ben şunu anladım birşeyi kafana ne kadar çok takıp düşündüğünde onun olma ihtimalide hep bir adım uzağınızda oluyor ama istediğiniz birşeyi dusunmediğinizde o kendiliğinden sıraya giriyor oluyor.
  işte özgüvende böyle insanların ne dediğini takmayın herkes insan sende bende onlarda herkes.
  önemli olan insanın kendisini bilmesi inanması güvenmesi ve en önemliside ilk baş kendısıne değer vermesi kendisini dusunmesi.
  bu yüzden diyeceğim kendimize inanıp güvenelim bu hayata 10 kere gelmıorz.kendimize inanalım.

 6. meraba 13 yaşımdayım hiç kendime güvenemıyorum kendıme nasıl guvenmem lazım lutfen yardımcı olurmusunuz

 7. arkadaşlar kendinize inanın siz kendi düşüncelerinize değer verip uygulamaya başlarsanız hayat avuçlarınızın arasındadır eğer biz düşüncelerimize samimiyetle inanırsak başkalarınıda kolayca inandırabiliriz biz istemedikçe hiçkimse bize kötülük yapamaz biz kendimize kötülük yapmadıkça.Birde değişiime kucak açalım işte ozaman hayatımızın patronu oluruz hürmetler

 8. benim de özgüvenim çok az.bu aile baskısından ve arkadaşlarımın bana salakmışım gibi davrandıklarından kaynaklanıyor.ne yapmam gerektiğini biliyorum daha çok okumak ve kendimi geliştirmek.umarım bu bilincimi riyakar insanların karşısında da kullanırım..

 9. evet bende ozgüven sorunu yaşiyorum ustelik konusurken düsüncelerimi tam olarak karsı tarafa aktaramıyorum üstüne sosoyal hayat sıfır denecek kadar az zamanımın buyuk bolumunu evde geçiriyorum çok üzülüyorum bir iş basvurusunda bulunamıyorum ya basaramazsam diye korku hep içimde çok farklı seyler tasarlıyorum kafamda ama uygulmaya gelince yapamıyorum …

 10. bence kendiniz özgüven yapmalıslnız

 11. özgüvenim var ben sadece sınıfatki arkadaşlaRA karşı özgüvenim olmadığını düşünüyorum çünkü bazılara ne zaman bişey söylesem aşağılayıcı konuşmalar ve küfürlü konuşyolar bnde hiçbişey söyleyemyorum kendimi salak gibi hissetmeye başladım :-(.sizce sorun bndemi ki onlardamı normal okul dışında çok mutluym napsamki ya:-(

 12. Biz müslümanlar, türkler son 100-200 yıldır toplum anlamında başarısız olduğumuz için toplumun sorunları aile ve sonrasında bireylere yansımıştır. Evet bu durumu aşmak zor birşey ama toplum olarak bizdeki o aşağalık kompleksi derin yaralar açmıştır birey birey. Aslında birazda dünyaya değer vermenin ve kafamızda proje yaratıp onu hayata koymayı ve yavaş yavaş kendimizi izlemeye almamızın zamanı gelmiştir. Bol şans…

 13. türklerde bihassa özgüveni yüksek insanlar insan kendi menfaatini kendi yaratır tabi Allah,’ın yardımıyla biraz da hayatın akışına kendimizi bırakır herşeye herkeze her söylenene boyun eğmezsek kendimize güvenimiz artar… gerektiğinde karşında kim olursa olsun dik durmak kendini o psikolojiye sokmaktır.çççç

 14. bende bazı konularda özgüveni az olan biriyim bunun için bir psikiyatriye gitmeyi bile düşündüm

 15. birkere iman olmadan özgüvenin kalıcılığı bir maytap gibidir. Evden çıkarsın daha asansörden aşağı inmeden maytap söner.oysaki yanışı cezbedicidir. keşke maytap sönmese değil mi? o zaman insan daima yakinen yani şüphesiz olmalıdır.yansıyan görüntüye değil iç aynasından kendine bakmalı zaten belli bir müddet sonra o vücuda ve simaya sirayet edecektir. hadi bakalım keyfiniz daim olsun:)

 16. ben insanlarla iletişim kuramıyorum nasıl arkadaş olunur bilmiyorum
  hayatta yalnızım kuzenlerimle olunca kendime güveniyoum sadece okulda kimseyle arkadaşlığım yok bu yüzden tenefüsede çıkmıyorum içime kapanık görünüyorm aslında öyle değilim ne yapmalıyım

 17. ben sadece bir kişiyi dövemiyordum mahallede evde 5 ay boyunca çalıştım yararlı besinlerle beslendim ben 15 yaşındayım artık 18 yaşındakilere gücüm yetiyor bunun hırsla bi alakası var cesareti geç.

 18. Özgüven doğuştan mı gelir? Kazanılır mı?
  Demek ki kazanılıyor da…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.