Anasayfa / manşet / Kendine Güven : Kendine Liderlik Et!
kendine güvenmek

Kendine Güven : Kendine Liderlik Et!

Kendinize güveniyor musunuz?
Başkaları tarafından güveniliyor musunuz?

İş hayatında, devlette, finans ve eğitim alanlarında son derece güçlü bir çok liderler ile konuşma ayrıcalığına sahip oldum. Onlara liderlik anlayışımı ve güven kavramının rolünü, -özellikle de kendime güven- benim için değiştiren bir soru sordum.

“Kendilerini sevmedikleri halde bana halen ‘Seni Seviyorum’ diyen insanlara güvenmiyorum. Afrikalılar’a ait bir deyiş vardır : Çıplak bir insan, size gömlek teklif ederse dikkatli olun.” // Maya Angelou

Soru : “Önemli bir karar vermeniz gerekseydi ve böyle bir anda elinizdeki bilgi size bir şey söylerken, sezgileriniz tamamen başka bir şey söylüyor olsaydı, ne yapardınız?”

Cevap : Her cevap veren, sezgilerini dinleyecek olduklarını söyledi. Aynı zamanda veri toplamanın önemini belirttiler.

Yanınıza alın : En iyi liderler, kendilerini ve başkalarını candan bir biçimde dinlerler.

Bu hikâyeyi defalarca kez duydum : Kendime güvenme yeteneğimdir beni lider yapan. Ya siz? Kendinize karşı derin güven sahibi misiniz?

Kendine Güveni Geliştirmek

Miriam Online Sözlük kendine güven için şu eş anlamları verir : İrade gücü, güvence, öz-güvence, kendinden eminlik, özgüven, özsaygı. Bana göre hiçbiri kendine güven kavramını tam olarak tanımlamıyor. Lanet olası “irade gücü” ne demek ki? (Herhalde mor renkli ya da yenilebilir bir tatlı falan değildir.)

1 – 10 arası bir ölçekte şu an itibari ile kendinize güven konusunda kaç puan verirsiniz? Bu değeri yükseltmek ister misiniz?

Aşağıda kendinize güveni arttırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulabilirsiniz :

1. Koşulsuz bir pozitif özsaygı geliştirmek

Psikolojiye Hümanistik yaklaşımın kurucusu olan Carl Rogers, koşulsuz pozitif özsaygıya olan ihtiyaç üzerine konuşur. Bu kendinizi geliştirmeyi sürdürmeyeceğiniz anlamına gelmiyor, ancak kendinizi tamamen olduğunuz halinizle kabul eder ve severseniz, başkaları tarafından yönetilmek yerine kendinizi sezgilerinize ve muhakeme gücünüze açma fırsatını elde edersiniz. Kendinize neler söylediğinizi gözlemleyerek başlayabilirsiniz.

2. Sadece yerine getirebilecek olduğunuz şeyi yüksek sesle söz verin.

Hedefler koymak harikadır ve başarmak istediğiniz şeye odaklanmaya dair çok şey yazılıp çizilmiştir. Sıklıkla gözden kaçan şey, sağlanamayacak olan hedefler oluşturmak ve bunun sonucunda kendimize olan güven konusunda başarısızlık yaşamaktır. Ben sizin büyük, yürekli, gözüpek hedefler oluşturmaktan vazgeçmenizi istemiyorum, sadece o büyük hedefi başarılabilir küçük hedef parçalarına bölmenizi istiyorum. Her bir zafer ile kendinize daha çok güven duyacaksınız.

3. Güçleriniz üzerinden çalışın

Eğer benim kendime olan güvenim bir senfoni yazma yetenği üzerine kurulu olsaydı, hayatım boyunca kendimden şüphe ederdim. Zayıf olan yanınızı geliştirmeye çalışmak yerine, güçlü yanlarınız üzerine bir şeyler inşa edin ve o güçlerinizi, konumuzu ve bu dünyada başarabildiklerinizi onurlandırması için kullanın. Eğer güçlerinizi tanımıyorsanız, o zaman sizi en iyi tanıyan ve sizin için koşulsuz özsaygı duyan kişilere sorun. Güçlerinizi kabul edin.

4. Uyumlu olun.

Uyumluluk (Ahenk)+öz-sevgi = Özgünlük

Kim olduğunuzu başkalarına göstermekten korkmayın. Kırılganlıklarınızı göstermek güçtür, zayıflık değildir. Brene Brown’un kırılganlık üzerine olan çalışmasını okuyun. Olmadığınız biri gibi olmaya çalıştığınızda kendinize yeterince iyi olmadığınızı söylüyorsunuz. Sahtekâr izlenimi bırakıyor ve başarmak istediğinizin aksini elde ediyorsunuz.

Kırılganlık kulağa gerçeklik gibi gelir ve cesaret gibi bir his verir. Gerçeklik ve cesaret her zaman konforlu değildir ama asla zayıflık da değildirler. // Brene Brown

Kendine güven kibir değildir. Kendinizi tanımaktan ve aynada gördüğünüz insana saygı duymaktan, onu sevmekten doğar.

Özet olarak : Eğer güvenilmek istiyorsanız, önce kendinize güvenmeyi öğrenin.

Kaynak : http://www.6seconds.org/2013/12/04/self-trust-lead-thyself/

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.