Anasayfa / İnsan İlişkileri / Görüntülü CV nasıl hazırlanır?

Görüntülü CV nasıl hazırlanır?

Artık her işimizi internette halleder olduk. Arkadaşımızla bir kafede buluşmak yerine internetten yazışıyoruz. Ancak yüz yüze görüşmenin, mimikleri jestleri görmenin yerini hiçbir şey tutmuyor. İşverenlere de artık 1-2 sayfalık CV?ler yetmiyor. Adayın yüzünü, mimiklerini, jestlerini, kendini anlatma şeklini görmek istiyorlar.

Siz de iş başvurularında kendinizi bir adım öne geçirmek istiyorsanız, artık CV?nize fotoğraf eklemenin yeterli olmadığını bilmelisiniz. Artık devir, görüntülü CV devri?

Görüntülü CV hazırlamak hiç de zor değil. Herhangi bir el kamerası (handycam), fotoğraf makinesinin kamerası ya da video çeken bir cep telefonu görüntülü CV hazırlamak için yeterli. Kendinizi rahat hissettiğiniz sessiz bir ortamda, kariyer planlarınızı, güçlü ve diğer adaylara göre üstün olduğunu düşündüğünüz yönlerinizi, çalışacağınız şirkete yapacağınız katkıları en fazla 1 dakika sürecek şekilde anlatabilirsiniz. İşte size görüntülü CV?

Görüntü CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlar: Öncelikle, görüntülü CV?nizin önyazı niteliği taşıması gerekiyor. Unutmayın, bir reklam filminde değilsiniz; kendinizi rahat hissedin ve üniversitenin ilk gününde ya da bir kursa başladığınızda sınıftakilere kendinizi nasıl tanıttığınızı düşünün. Önemli olan 1 dakikada, işverenin merak edeceği özelliklerinizi rahat ve içten bir şekilde anlatmak.

İşin teknik yönüne gelince, gerçi YouTube o kadar ünlü oldu ki, artık herkes nasıl video yükleneceğini biliyor. Ancak biz yine de küçük bir iki detayı hatırlatalım istedik. Videonuzun 3 MB?dan büyük olmaması ve mpeg, avi formatlarında olması gerekiyor. Videonuzu, bu linke tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Görüntülü CV konusundaki tüm sorularınız için ikinteraktif@milliyet.com.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

kaynak : insankaynaklari.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.