Anasayfa / manşet / Buda Felsefesi : Bakış açınızı değiştirecek 20 öğreti

Buda Felsefesi : Bakış açınızı değiştirecek 20 öğreti

Buda felsefesi hayatınızın içinde karşılaştığınız birçok engel ve problem için çok güçlü felsefeler ve bakış açıları barındırır. Budizm öğretisi ana felsefesini oluşturan 20 öğreti üzerinden hareketle hayata karşı bakış açınızı değiştirebilecek 20 bakış açısını paylaşıyoruz

İşte Buda’dan yaşama bakış açınızı değiştirebilecek güçteki 20 öğretici ders..

1. Sevgi her şeyin ilacıdır.

Nefretin açtığı yaralar nefretle tedavi edilemez. Ruhta açılan yaraları tedavi edebilecek tek güç sevgidir ve bu, yaşadığımız evrenin en temek kuralıdır.

2. Sizi siz yapan söyledikleriniz değil, uygulamaya geçirebildiklerinizdir.

Birini sırf çok konuştuğu için bilge olarak tanımlayamazsınız. Kişinin bilgeliği ancak içindeki huzur, sevgi ve cesaretle ölçülebilir.

3. Sağlıklı yaşamın sırrı, anı yaşamakta gizlidir.

Geçmişe takılıp kalma, geleceğin hayalini kurma. Zihnini yalnıca içinden bulunduğun ana odakla ve yaşa. Bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı olabilmenin sırrı ne geçmişin yasını tutmakta, ne de gelecekle ilgili endişe duymakta. Sağlıklı olabilmenin sırrı bilgece ve farkında olarak anda yaşamakta.

4. İçine dönebilen herkes görünmeyeni görmeye başlar

Sonsuz huzura giden yol göklere değil, yüreğe uzanır.

5. Kelimeler hem silah hem de merhemdir

Kelimeler bir insanı hem yaralayacak hem de iyileştirebilecek güce sahiptir. Hatta doğru ve ince olabilenleri, dünyayı bile değiştirebilir.

6. Akışına bırak, istediğin her şey sana gelir

Sürekli çevresinde dönüp durduğun şeyi en çabuk kaybedersin.

7. Kimse hayat yolunuzu sizin için yürümez

Bizi kendimizden başka kimse kurtaramaz.. Hepimiz kendi yolumuzu kendimiz yürümek zorundayız.

8. Mutluluk paylaşıldıkça çoğalır

Binlerce mum, tek bir mumun ışığıyla yanabilir ve o mumun ömründen hiç bir şey götürmez. Mutluluk da mum ışığı gibi paylaşıldıkça çoğalır.

9. Çevrenizdekilere karşı yardımsever olun

Zengin ya da fakir… Herkesin başa çıkmaya çalıştığı problemler var. Bazılarınınki çok, bazılarınınki az.

buda felsefesi

10. Sizeden inanmanız beklenen şeyleri sorgulayın

Herhangi bir şey yalnızca öyle duyduğunuz için öyle olmak zorunda değil. Duyduğunuz şeylere ne kadar çok kişi inanıyor olursa olsun koru koruna inanmayın. Dini kitaplarda yazdığı için, deneyimli insanlar söylediği için ya da gelenekleriniz bunu gerektirdiği için inanmayın. Gözlem ve analiz yapın. Düşündüğünüz şeyin sebeplerini araştırın ve olası sonuçlarıyla ilgili çıkarımlarda bulunun. Deneyimleyin ve kendi deneyimlerinizle öğrenin.

12. Cesur olun

Var olmanın en büyük sırrı korkusuz olmaktır. Geleceğin size getireceklerinden korkmayın. Korkularınız yüzünden başkalarına bağımlı yaşamayın. Cesur olmak özgürlük kilidinin anahtarıdır.

13. Gerçekler bir şekilde gün yüzüne çıkacaktır

Hayatta asla gizlenemeyecek 3 şey vardır: Güneş, ay ve gerçekler.

14. Zihninizin kontrolünü sağlayamazsanız o sizi kontrol etmeye başlar

Sağlıklı olabilmek, gerçek mutluluğa ulaşabilmek ve huzuru bulabilmek için zihninizi kontrol edebilmelisiniz. Kontrol edemediğiniz bir zihin sizi kendi karanlığına çeker ve bilgeliğe ulaşmanızı engeller.

15. Şüphe ayrıştırır, güven birleştirir

Şüphe kadar zihni kemiren başka bir alışkanlık yoktur. Şüphe, insanları ayrıştırır. Arkadaşlıkların ve en büyük aşkların ölümüne sebep olan zehir, şüphedir.

16. Hayatınızdaki kimseyi kendinizden daha çok sevmeyin

Hayatımız boyunca kendimizden daha çok seveceğimiz birilerini arar dururuz. Bu kişiyi çok uzaklarda ararız ancak bize kendimiz kadar yakındır. Hayatta en çok sevmeniz gereken ve sevginizi en çok hak eden kişi kendinizsiniz.

17. Her şeyi bilmek, bilgeliktir; kendini bilmek ise aydınlanma

Binlerce savaşı kazanmak için savaşmak yerine kendinizi fethetmeyi deneyin. Zafer, sizsiniz.

18. Maneviyat bir lüks değil, ihtiyaçtır

Tıpkı bir mumun ateş olmadan ışık veremeyeceği gibi, bir insanın da maneviyat taşımadan aydınlanabilmesi mümkün değildir.

19. Kıskanmak yerine takdir etmeyi öğrenin

Çevrenizdekilerin sahip olduğu iyi şeyleri kıskanmak yerine takdir edin ve daha iyilerine sahip olabilmek için çalışın.

20. Huzuru içinizde arayın

Huzur içinizdedir, dışarıda aramayın.

Sizin hayattan çıkardığınız en önemli ders hangisi? Budizm öğretisinden ya da başka herhangi bir felsefeden öğrenmiş olduğunuz bir hayat dersini bizimle aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilir, paylaşımlarımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kaynak : Uplifers

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.