Anasayfa / manşet / Geçmişini Değiştiremezsin ama Geleceğini Şekillendirebilirsin

Geçmişini Değiştiremezsin ama Geleceğini Şekillendirebilirsin

Hayat acılarla, sevinçlerle ve sürprizlerle doludur hep. Bazen çok mutlu olursun, için içine sığmaz, bazense mutsuz ve karamsar. Kimi zaman çaresiz kalırsın ve ne yöne gideceğini bilemezsin. Hep bir dal ararsın kendine düşmemek için. Bir el ararsın tutunmak için hayata. Sımsıkı…

Hatırlıyor musun üniversite sınavlarına hazırlanırken dershaneden hep kaçardın. Mert hep seni ayartırdı, sen de hayır diyemezdin. Doğrusu kordonda gezmek, sinemaya gitmek daha keyifliydi. Şu matematiği de bir türlü beceremezdin. Zaten ne geldiyse başına bu matematikten geldi ya, sırf bu yüzden son tercihin üniversiteye girmek zorunda kaldın.

Üniversite bitirdikten birkaç ay sonra işe başlamıştın. Aslında çok daha farklı hayallerin vardı. Kamu sınavlarına hazırlanıp kaymakam olmak istiyordun. 1-2 yıl dişini sıkıp çalışacaktın belki ama sonrasında hayallerine kavuşacaktın. İstediğin hayatı elde edecektin. İl il gezecek ülkene en güzel şekilde hizmet edecektin. Tüm hevesini babanın senden kaymakam olmaz sözü alıp götürmüştü. Meslek seçimi çok önemliydi. Çok kızmıştın aslında ama bir şey de dememiştin. Sonrasında kendine olan güvenini de kaybettin.

Bir keresinde terfi alamamıştın. Müdürün odasına çağırıp sana kötü haberi verdiğinde bir anda yıkılmıştın. Ellerin titremişti, öfkeli gözlerle müdürüne bakmıştın. Neyse ki dilinin ucuna kadar gelen hakaretleri tutup kendini dışarı atmıştın. Nasıl olurdu!? O kadar emek vermiş, bir yıl boyunca elinden geleni yapmıştın. Acaba Arzu’nun bu hedefler tutmaz, kendini yıpratmaya değmez demesi mi buna neden olmuştu?

Ya eski sevgilinle tartışıp tüm gece ağladığın güne ne demeli? Ertesi gün gözlerin şişmişti. Kimse anlamasın diye kat kat makyaj yapmıştın. En yakın arkadaşın unut gitsin, sana adam mı yok demişti. Telefonlarını açmamanı da tembihlemişti. Yıllar sonra alışveriş merkezinde eşi ve çocuğuyla görünce nasıl için cız etmişti. Ne kadar mutlu görünüyorlardı. Oysa onunla ne güzel hayallerin vardı…

Bunları tekrar hatırlamak sana iyi gelmedi biliyorum. Tekrar o anları yaşar gibi oldun. O zaman sana soruyorum. Ya sen olsan ne yapardın?

Geçmişini Değiştiremezsin ama Geleceğini Şekillendirebilirsin

SEN OLSAN NE YAPARDIN?

Doğru duydun sen olsan dedim. Zaten ben değil miyim dediğini duyar gibiyim.

Bir düşün istersen üniversiteye hazırlanırken Mert’in yönlendirmelerine uymasan, kendi kararlarını alsan!

Babanın senden kaymakam olmaz sözünü kendine rehber yapmasan, inatla hayallerine ulaşmak için çabalasan!

Arzu’nun bu hedefler tutmaz demesinden etkilenmesen, planlı programlı bir şekilde işine odaklansan!

Eski sevgilinle tartıştıkdan sonra en yakın arkadaşına uymasan, o kadar seviyorken bırakmasan, affetsen…

Haklısın, geçmişini değiştiremezsin belki ama geleceğini şekillendirebilirsin. Sen olarak, sen kalarak. Evet bu mümkün. Gel otur lütfen karşıma.

Başlıyoruz…

Bugün ne konuşmak istersin?

Yazan : Mustafa Yurdakul

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

3 yorum

 1. Peki nerden başlanmalı sizce ?

  • Özgür ŞAHİN

   Pican,

   Çok üzeri kapalı bir cevap alırsın buna..
   Çünkü başlanacak bir yer aramaktan ziyade başlanmalı.
   Oradan ya da farklı bir yerden.. Ne fark eder?
   Değişim, değişmeye başlama kararı ile başlar.

 2. ben ne kadar çalışırsam çalışayım kendime güvenemiyorum bir türlğ hep eksik geliyor sonra moral bozup en başa dönüyorum evet düştüğüm yerden kalkmayı biliyorum ama sona gelemiyorum ne yapabilirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.