Meslek seçimi!

Meslek secimiMeslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.

Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.

Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.

Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir
Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.

Meslek Seçimi Süreçleri
Meslek seçimi, pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar :
1. Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz,
2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler, ve
3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.

Meslek Seçimi İçin Yardımcılar
Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama, meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri, Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri, Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır. Meslek rehberinde meslek seçimi ve kariyer planlamayla ilgili en gelişmiş testlerin ve araçların düzenlenmesi için katkılar sağlayabilmeyi umuyorum.

Meslek Seçimi İçin Meslekler Hakkında Bilgi edinme
Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız, yetenekleriniz, ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberinde meslek tanımlarında yeterli bilgi birikeceğine inanıyorum.

Meslek Seçiminde Toplumun (Aile ve Çevre) Etkisi
Ülkemizde maalesef meslek seçimi moda halinde yapılıyor. Bir zamanlar Bilgisayar Mühendisliği revaçtaydı. Sonra Endüstri Mühendisliği revaçta oldu. Akabinde İşletme geldi. Sonra Elektronik, Mekatronik, Biyomedikal ve belki sıra da Nanoteknolojide. Tüm bu seçimlerde tuhaf olan nokta: meslek seçimleri konusunda gençlerimizin yetenek ve kişiliklerinden önce aile ve toplumsal baskının etkisinin belirleyici olması.

Öğrenciliğimde, sosyal alanlara son derece yatkın başarılı bir arkadaşım vardı. Etrafındaki yönlendirme nedeniyle Elektronik Mühendisliğini seçmiş ve üniversitede ilk yıl ona zindan olmuştu. Tekrar sınava girerek Hukuk Fakültesini kazandı ve şimdi başarılı bir avukat.

Mesleği Yürütürken Yeni Mesleklerin Seçimi
Çağımızda bir mesleği seçtikten sonra iş bitmemekte.. Başka mesleklere geçiş yapabilmek ve mesleği gerçekleştirirken pekçok mesleğe ait bilgi edinmek ve yeni meslekler seçmek zorundasınız. Örneğin, iyi bir makine mühendisi olabilmek için sadece makine mühendisliğine özgü mesleki bilgilerle yetinemezsiniz. Aynı zamanda mesleğinizi iyi uygulayabilmek için iyi bir bilgisayar programcısı olmalısınız ve kariyer yapabilmek için bir yabancı dili iyi bilmelisiniz. Ya da başarılı olmak için endüstri mühendisliği konularından örneğin üretim planlamaya vakıf olmalısınız.

O yüzden ilk meslek seçiminde tüm bunları düşünüp ilgili alanlar ve meslekler hakkında da şimdiden bilgi sahibi olmalısınız.

Meslek Seçiminde Son Karar
Meslekler listesini iyice azalttıktan sonra seçtiğiniz birkaç meslek hakkında ayrıntılı araştırma yapmaya ihtiyaç bulunmakta. Bu mesleği yürüten tanıdıklarınız varsa onlarla yüzyüze konuşabilirsiniz. Onların kişilikleriyle kendi kişiliklerinizi karşılaştırmaya çalışın ve onların mesleklerinde mutlu olup olmadıklarını anlamaya özen gösterin. Eğer konuşacak kimseniz yoksa bulunduğunuz ildeki üniversitede bu bölüm varsa gidin ve oradaki yetkililerle, hocalarla tanışın mutlaka yararları olacaktır. Ayrıca her üniversitede öğrenci temsilcilikleri (student society) bulunmaktadır. Seçeceğiniz meslek alanını hali hazırda seçmiş öğrenciler çok önemli bilgi kaynağıdırlar.

Bu konuda yeniliklere açık olun ve özgün düşünün.

Meslek Seçiminde Tavsiyeler
Başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin. İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.

Yazıdan sonra TESTİMİZİ yapmayı es geçmeyin lütfen. 10 dakikanızı ayırarak, yapacağınız bu TEST ile hangi mesleğe eğilimli olduğunuzu görebilirsiniz… Test için tıklayınız…

Yazan : Dr. Çetiner (Uzaktan Eğitim Uzmanı) 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

50 yorum

 1. bir türlü ala sçimine karar veremiyorum.aslında alan seçimindenönce yapmamgerekn şey mesleğime karar vermek bunu biliyorum ama olmuyor bir türlü ne olmak istediğime karar veremiyorum.neredeyse bu konuları içern bütün siteleri dolaştım bütün testleri yaptım ama hiç bir sonuç elde edemedim.23 temmuz son gün ben ne yapacağım?:(:(:(

 2. melis sana önerim hangi alanda hangi meslekler var öğrenmen ve yatkın olduğun veya bu olabilir dediğin mesleklere sahip alanı seçmen..bende alan seçimini senin gibi mesleğime karar vermeden yapanlardanım,şimdi ne olmak istediğimi biliyorum ve alnımı değiştirdim.dediğim gibi başırılı olduğun dersleride göz önünde bulundurarark bu seçimi yap.
  en doğru kararı vermen dileğiyle….

 3. yha ben daha cok esit agırlık öğrencisiyim fakat istediğim meslek sayısalda cokk ama cokk kararsızm napmalıym sizce..??

 4. meslek seçmek çok zor ya …

 5. yaa ben okuyacağım alanda açıkta kalmak istemiyorum ben sözel öğrencisiyim sizce sözelde en ideal meslek nedir

 6. yyaa polislik için sözel bölümü nasıl sizce

 7. Yaa bende inatçılık var ve ikan yeteneğim süperdir..Yani isteklerim,ilgi alanlarım ve kişiliğim sırf Hukuk’a uyuyor..Sayısalım çok iyi ama olsun..İnsan sevmediği yapmaz öyle değil mi???

 8. mimar iyi bir meslek mi sizce ben lise 1 gidiyorum sayısal seçmeyi düşünüyorum ama sayısala hiç kafam basmıyo ne yapaıcam acaba birde avukat olmak için sayısal seçmek mi lazım

 9. SEVGİLİ ÖĞRENCİLER İLETİLERİNİZE ŞÖYLE BİR GÖZ GEZDİRİYORUM DA ASLINDA BU KARARSIZLIKLARINIZI YETERİNCE KENDİNİZİ TANIMADIĞINIZA BAĞLIYORUM KİŞİLİKLERİNİZE YÖNELİP BENİM KİMLİĞİM KİŞİLİĞİM HANGİ MESLEĞİ İCRA ETMEYE YATKIN DİYE DÜŞÜNSENİZ SANIRIM BİRAZ DAHA AZ KARARSIZ KALACAKSINIZ UNUTMAYIN Kİ BU HAYAT SİZİN LÜTFEN AMA LÜTFEN SEVEREK OKUYUP ÇALIŞABİLECEĞİNİZ KİŞİLİĞİNİZİ KİMLİĞİNİZİ BULABİLECEĞİNİZ BİR MESLEĞE YÖNELİNİZ İNANINIZ PARA VE ÜN SONRADAN GELECEKTİR….BAŞARILAR DİLEKLERİMLE…

 10. ben tıp okumak istiyorum ama henüz tam olarak karar veremedim.

 11. offfffff meslek seçimi çok zor ben tıp kankım mimar olmak istiyoooo ama çok kararsızız

 12. Nükleer fizikçi

  ben nükleer enerji mühendisliği okuyacam

 13. Meslek seçiminde karar veremiyorum aslında polis olmak istiyorum ama o kadar çalışkan değilim ne yapmalıyım???

 14. ben daha önceleri bir türkçe öğretmeni olmak istiodum ama gün geçtikçe avukatlığa daha çok yeteneğimin olduğunu farkettim ve avukat olmak ve aynı zamanda şiir kitabıda çıkarmak istiyorum:):):)

 15. Ben tıp okuyacağım.Seçim yapmada zorluk çekenlerin olduğunu gördüm burada. Ben seçimimi sevdiğim ve başarılı olduğum derslere göre ve ilerde kendimi hangi meslekte gördüğümü dikkate alarak yaptım.Çok iyi karar vermeliyiz çünkü alan değiştirince 1 sene kaybedilmiş oluyor,bu büyük risk bence.

 16. bn elektrik eloktronik okuyorum ama hangi seçicm bilmiyorum :(

 17. bilgisayar muhendısı olmak ıstıyorum ama sayısalda cok calısmak gerektırıyo ne yapacagımı bılmıyorum kafam karma karısık

 18. kamile we humeyra

  biz bu yorumu okuldan yapıyoruz bizce meslek seçmek oqadar da zor deil ben istesem tum mesleklere girebilirim ama biliyoruzki bunun için büyük bi çaba gergkli hepinizi opuyoq

 19. arkadaslar bence arastımalar yapın mesleklerle ilgili videolar izleyin ona göre kendinize daha uygun olan meslekleri seçin.doğrutercih.com adresinden meslek videolarını izleyebilirsiniz.her meslekten insanlarla sokaktan insanlarla o mesleğin üniversitedeki hocaları ve ögrencileriyle röpörtajlar var… meslek seciminde hala kararsız kalanlar için güzel bişey aslında Türkiyede herkes istediği mesleği yapamıyor hepimiz yeteneklerimize uygun meslekleri istityoru ama ilerde acıkta kalma korkusu bu mesleklerden emin olmamızı engelliyor…bence herkes sewdiği mesleği yapmalı bir seyi bu kadar cok severek yaparsanız başarı da gelir zaten uzmanlar da böyle söylüyor…..

 20. ben ya gıda ya çocuk gelişimi yada fotografçılık ve grafikerlik okumak istiom ama bi türlü karar veremiom

 21. biz birer kanki olarak meslek seçiminde çk zorlanıyoruz. ikimizde sözelciyiz. ayrıca byn arakaslarla arkadaş olabiliriz. YAŞ=16

 22. ben KİMYA MÜHENDİSİ ve RESSAM olmak istiyorum bunun yanında dershanelerde ya da özel olarak kimya öğretmenliğide yapmak istiyorum sağlık meslekte çevre sağlığında okuyorum bölümüm çok güsell ve seviorum avukatlık eşit ağırlıktan alınıo polislikte sözelden olmuyor hepinize başarılar :)

 23. ben de meslek seçiminde çok zorlanıyorum . genetik mühendisliği düşünüyorum ama korkuyorum çünkü türkiye de bunun alt yapısı yok bu yüzden açıkta kalırım diye korkuyorum … =(

 24. Ben de hangi meslekgi seçeceğimi bulamadım nerde okuduysam hangi alan da iyiseniz onu seçin diyor ben matematik de çok iyiyim ama matematikği okumak istemiyorum sonra hangi mesleği seçecegimi bulamadım

 25. Yaa ben sözel ögreccisiyim ve hedefimi bvelirleyemiyorum yardim edin allah rizasi icin hemdwe imam hatipliyim

 26. Ben de karar veremedim. heres insan sevdiği mesleği yapsın başarı arkadan gelir diyor. ancak bence bu çok riskli. günümüzde iş olmayan bir bölüm okusak, sırf sevdiğimiz için. bu riske girmek olmaz mı? ama diğer türlü de sevmediğimiz mesleği seçmek zorunda kalacağız.

 27. Ben lşse 1 öğrencisiyim ve tarh yada coğrafya öğretmenliği düşünüyorum bu nedenle ts seçmem gerekiyo ama arkadaşlarım o bölümde yeteri kadar iş imkanı bulunmadığını söylüyo ama ben bu iki meslekten birini okumak istiyorum ve bu iki bölümüm seçmek zorundayım sizce ne yapmalıyım ?

 28. Bende mrslek seçiminde zorlananlardanım hatta bu konuda umutsuz vakayım diyebilirim çünkü son sınıf öğrencisiyim.en iyisi ne tutarsa gitmek.olmadı diye üzülmektense ama yine de siz ben gibi yapmayın hayatta hep bi amacınız olsun iyi seçimler:(

 29. Ben lise 2 öğrencisiyim eşit ağırlık okuyorum.meslek seçimi konusunda pek çok arkadaşım gibi kararsızım ve öğretmenlik gibi mesleklere ilgi duymuyorum..benim yapacağım meslek yaratıcı bir meslek olması gerekli beni şaşırtan..çok şey istiyor olabilirim ama istediğim bir şeyi elde etmek için herşeyi yapabilirim ama hedefimi belirlemem gerekiyor bana yardım edebilir misiniz?..ayrıca yabancı dile de ilgim var

 30. Ben aslında karar verdim pisikiyatris olacam ama babam doktor olmamı ,istio

 31. Bence en iyi meslek veteriner

 32. Ben 6.sınıftan şu ana kadar yani 9.sınıfa kadar beyin cerrahı olmayı istiyorum bu 6 yıla kadar olan dönemde doktorluk istiyordum fakat belirlememiştim…1 yıl da :(anasınıfında) mühendis olmayı istiyormuşum..beyin cerrahı seçmek için sayısal iyi olmasını biliyorum..benim sayısalımda çok güzel..sayısal derslerden çok zevk alıyorum..bazı matematik problemlerine kendime özel çözüm yolları da buluyorum..inanıyorum sayısal zekamın olduğuna…bu meslek için şu andan itibaren elimden geleni yapıyorum… tek amacım beyin cerrahlığı bazı kişilerin söylediğine göre zor bir meslek ama bunu başaran insan varsa zor olamaz bu yüzden ben bu yoldan dönmem…ve umut ediyorum ki hayalime kavuşurum

 33. Arkadaşlar ben çocuklumdan beri olmak istediğim tek meslek komiser olmak tabi önce polis olabilirsem sonra hayırlısıyla yükselecem meslek seçmek çok önemli yanlış bir meslekte tanıdım çok arkadaş war hepsi çok pişman we artık çoğunun başka mesleğe geçmesi imkansız o yüzdn gerçekten istediğiniz bir mesleği seçiniz

 34. Ben çok kararsızım.ailem ve çevrem beni çok etkilıyor.sayısalda okuyorum biyolojim kimyam fiziğim iyi.pedegog ve mimarlık arasında kaldım. bana yardım edin.şimdiden teşekkürler.

 35. Arkadaşlar sayısalı seviyorum ama kamu yönetimi ya da hukuk okuyacagım sayısalı seçebilirmiyim

 36. @simge
  yazdıklarını görünce aklıma kendim geldim ben de öğretmenlik gibi mesleklere ilgi duymuyorum ve bu sene ts2 de 471 puan aldım anadolu üniversitesi relamcılık ve halkla ilişkiler yazacam tek tercih..
  eşit ağırlıkla ortak alan bence sana da uygun olabilir araştır istersen..

 37. Arkadaşlar ben edebiyata yatkınım ,oyunculuk yeteneğim var,polislikte istiyorum gücüm kuvvetimde buna yatkın…

 38. Ben 11. sınıf sayısal öğrencisiyim ama ne meslek seçeceğimi bilmiyorum. çok kararsızım. ama sağlık alanında bir meslek istiyorum. tıpı istiyorum ama ilk senemde de olmayacağını düşünüyorum. bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirimmm……

 39. Ben 8.sınıfa gidyorum fen ve teknoloji dersinde yeteneğim var ama matematike yeteneğim yok matematiği istemiyorum ilerde yapamayacağımı düşünüyorum sağlakla ilgili yani tıpı istiyorum ne yapacağımı bilmiyorum bir yandanda sözel yeteneğim var yardımcı olurmusunuz

 40. Bu sayfa benim ödevim için çok işe yaradı çok teşekkür ederim

 41. Bende tm deyim ama çok kararsızım ne olcağıma karar veremiorum bu cok kötü.10. sınıfım
  seneye dile gecsemmi diye düsünüyorum sizce ne yapmalıyım???

 42. Bn9. snıftym saysal istyrm ama fizk dersm ilk dnem 1 di mat 4 tü biylji kmya ve geomtrm 3 tü bunn yannda iing dersm çk iyi 5 ti edbyt 4 tü dil anltm tarh ve cğrfya 3 tü babm eşt ağrlk seçmemi istyr bense dil ve eşt ağrlk arsnda kaldm. szce ne yapmalym bna yardm eder msinz????

 43. Arkadaşlar bu soruların cevabını mbs ye girip bulabilirsiniz.inşallah yardımcı olmuşumdur.

 44. Ben son sınıf sözel öğrencisiyim sözeldeki bölümleri çok seviyorum özellikle halkla ilişkiler ve radyo tv gibi bu sene sınava giricem inş geçerli puan alabilirim ama bu mesleklerin önünün açık olup olmadığı konusunda bilgim yok ?
  bilgisi olan var mı? :)

 45. Bh rumuzlu psikiyatris olmak isteyen ama babası doktor olmak isteyen arkadaş psikiyatris zaten 6 yıl tıp okuduktan sonra 4 yıl psikiyatri bölümünde uzmanlaşmanla oluyor gene doktor oluyosun yani. Senin istediğin psikolog olmak sanırım.. Neyse.. Ben de lise 2 ye geçtim ve sözele gidicem gazeteci olmak istiyorum her ne kadar bu bölümde iş bulmak çok zor gibi engeller çıksa da önüme bence yılmamalıyız arkadaşlar hakkımızda hayırlısı.

 46. ben büyük bi boşluk içerisindeydim.. ne yapmalıyım ne olmalıyım diye düşünüp düşünüp duruyordum.. lakin uzun zamandır kararımı vardim ve kendimi o yöne atfettm artık tek derdim sinema tv okumak ve senarist olmak.. ben çok geç anladım.. yazabildiğim kadar varmışım :))

 47. arkadaşlar ben 8. sınıftayım sözel ve eşitağırlık arasında kaldım bana bir fikir verirmisiniz

 48. ben rabia hangi mesleği seçmem gerektiğini bilmiyorum ………

 49. @Rabia,
  Sitemizde meslek seçimine yardımcı olacak testimiz mevcut. https://www.kendinigelistir.com/hangi-meslege-egilimlisiniz-test-edin/ adresine girerek testi yap. Fikir verecektir.

 50. Öncelikle yazar arkadaşımı takip ettiğimi ve teşekkür etmek isteğimi belirtlemiliyim insanların kendilerini geliştirmelirine olanak sağlayacak forsatşar yaratmak topluma en büyük hizmettir. Bizlerinde birbirimizi dayanışma halinde destekleyip derterimize ortak olmamız lazım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.