Anasayfa / Beyin Gücü / Beyni keskinleştiren 10 roman

Beyni keskinleştiren 10 roman

Nitelikli romanların beyin üzerindeki etkileri konusunda yapılan araştırma ile beyin üzerinde geliştirici etkisi olan 10 roman tespit edildi. İşte beyni keskinleştiren romanların tam listesi…  Edebiyatın ’iyileştirici’ niteliğinden yola çıkan bir grup bilim insanı, nitelikli romanların insan beynini geliştirip keskinleştirdiğini, sosyal bağları güçlendirerek kişiliği değiştirdiğini ve ilişki kurmayı kolaylaştırdığını ortaya koydu. Hürriyet’in haberine göre, Toronto Üniversitesi öğretim üyesi psikiyatr Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından Scientific American’da yazılan makaleye göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşmek, hem hayal dünyasını zenginleştiriyor, hem de sosyal bağları güçlendiriyor.

BEYNİ GELİŞTİREN 10 ROMAN

Nitelikli bir roman, bu etkileriyle insan beynini de keskinleştiriyor ve insan davranışlarına ilişkin sağlam ipuçları veriyor. İki bilim insanı, insan beynini en fazla geliştiren on romanı da tespit etmişler. Listede Tolstoy’un Anna Karenina veya Virginia Woolf’un Bayan Dalloway’ın yanı sıra Muhsin Hamid’in 2007 yılında yazdığı “The Reluctant Fundamentalist / Gönülsüz Köktendinci” isimli romanı da yer alıyor.

Listede yer alan on roman şöyle:

– Johann von Goethe / Genç Werther’in Çektikleri (1787)

– Jane Austen / Aşk ve Gurur (1813)

– Nathaniel Hawthorne / Kırmızı Leke 1850

– Gustave Flaubert / Madam Bovary (1856)

– George Eliot / Middlemarch (1870)

– Leo Tolstoy / Anna Karenina (1877)

– Virginia Woolf / Bayan Dalloway (1925)

– Toni Morrison / Sevgili (1987)

– J.M. Coetzee / Utanç (1999)

– Muhsin Hamid / Gönülsüz Köktendinci (2007)

Kaynak : Sabah Gazetesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. ben zeka mı geliştirmek istiyorum nasıl olacak

  • Veysel Bey,

   Zeka gelişimi veya Beyin Gücü tarafında birçok yazımız mevcut.
   Her kişisel gelişim yolcusunun yolu sorduğunuz soruyla başlar.
   “Ne yapmam lazım?”
   Ancak yolculuğun devam etmesi ve nihayetlenmesi için “eyleme” geçmek en az soruyu sormak kadar kıymetli. Tavsiyem Beyin Gücü kategorisinde yazdığımız yazıları okumanız ve hayatınıza almaya çalışmanız olacaktır.

 2. bu 10 romanın sadece 2 veya 3 tanesini okusam etkili ourmu? :)

 3. leyla şahin’in YAŞAMDA YER AÇ KENDİNE ve BİN YILDIZLI OTELDE BİR SAAT vede ALEYNA sonra KIRILGAN ÇİÇEKLER daha sonra İSYAN romanları kişisel gelişime harika örneklerdir. konferanslarda verdiği kitaplardır.

 4. mahide SUNGUR

  YAŞAMDA YER AÇ KENDİNE diye bir konferans izlemiştim yazar LEYLA ŞAHİNDEN KAYSERİDE ve hayatımın dönüm noktası olmuştu. sanki kendime merhaba der gibiydim ve hayatım o günden beri olağanüstü iyi yönde değişti. çok mutlu bir hayatım var şimdi. paylaşmak istedim.sanırım aynı yazardan bahsediyoruz.

 5. arkadaşım Aleksandra’nın arkadaşı Leyla Şahin ve gerçekten kitapları sıradışı gözüm kapalı alacağım ve gönül rahatlığıyla keyikle okuyacağımız kitaplar.

 6. evet evet ben özlem zirvede üşüyenlerin yazarı ve benim okuldan ihtar alma nedenim olan yazar. kitabı bırakamadım elimdenki okula gideyim. üçüncü günüde yanımda götürdüm boş derse okumak için ama hoca elimden aldı ve giderken verdi bende bir sonraki gün okula gitmek yerine meraktan kitaba devam ettim ve devamsızlığım sınırdaydı zaten ihtar aldım. sonra ben okuyunca kitabı hocaya verdim oda aynına benzer durumları yaşayınca beni affettiler. neden bu yazarımız kitaplarını bölüm bölüm yazmazki ama varya sarıyor sarmaşık gibi adamı.akıcı ve enteran bir aora helal olsun.

  • Orhan,

   Zirvede Üşüyenlerin yazarı Leyla Şahin.
   Leyla Şahin hangi kitapları veya Leyla Şahin romanları tarafına baktığımızda onlarcasını görebiliyoruz. İyi bir roman nasıl olmalı sorusunu cevaplamışsın aslında. Eğer seni alıp bir tarafa sürüklüyor, elinden bırakamıyorsan yazar yazdığı kitabın hakkını fazlasıyla vermiştir. Sayende birçok takipçimiz de Leyla Şahin romanlarını not almıştır.

   • leyla şahinin zirvede üşüyenler kitabını okuyorum daha başlarındayım ben sıkı bir kitap okuyucusuyum bu genç yazarları bize kazandıranlara minnet duydum ruhumu tedavi ederek bir kitap okumanın zevkini yaşattılar bana leyla şahinin kitaplarını önerenler haklıymış ama bence bu kitabıda ödül alır. kitap tutkunları olarak bizim ekip artık yazarın sıkı bir takipçisiyiz.

 7. benim adım linda arkadaşlarım bu kitabın baş karakterinin adı linda ve çok güzel bir konu okumalısın dedi. bende onun için almıştım ama iyiki almışım çok şey öğrendim ve çok keyifle okudum hocanın konferansına gittim tanıştım ve imzalattım. benim imzalı ilk kitabım oldu. okulda proje başlattık.

 8. evet yaşamda yer aç kendine romanının baş karakterinin adı linda çünkü benim adım linda babam türk bu kitap bana hediyedir. iş arayanlar için harika mesajların verildiği nefis bir roman. leyla şahin romanlarından.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.