Anasayfa / Beyin Gücü / Üstün zeka sinyallerini takip edin!

Üstün zeka sinyallerini takip edin!

Her çocuk özeldir. Ama bazıları bebekliklerinden itibaren davranışlarıyla herkesi şaşırtır. Yaşıtlarından farklı olduğunun sinyallerini verir. Bu durumda pek çok ebeveynin aklına ’acaba çocuğum üstün zekalı mı?’ sorusu takılır. İşte bu sorunun doğru cevabını bulmanızı sağlayacak ipuçları… Kimi çocuk, davranışları ya da sözleriyle çevresinde-kileri şaşırtır. Bu durumda birçok anne-babanın aklına ‘Acaba çocuğumuz üstün zekalı mı?’ sorusu takılır. Bunu anlamak için çocuğunuzu iyi gözlemlemelisiniz.

Her anne – baba çocuğunu dikkatle inceleyip ondaki farklılıkları yakalamak ister. Bunun temelinde kendi için özel olan çocuğunun herkes için de özel olması arzusu yatar. Ama bu, bazı çocukların diğerlerinden özel olmadığı anlamına gelmez. Bazı çocuklar gerçekten diğerlerinden daha farklı olabiliyor. Bazılarını da biz farklı sanıyoruz, çünkü çocukların neler yapabileceğini bilemiyoruz. Bebek dergisi mart sayısında üstün zekalı çocuklarla ilgili kapsamlı bir dosya hazırladı.

SİNYALLERİ TAKİP EDİN!
İki-dört yaş arasındaki sinyaller
* Artistik becerilerini ya da sayılarla arasını takip edin. Gerektiğinden daha fazla realist resimler çiziyor ya da basit matematik işlemlerini kafasında yapabiliyorsa çocuğunuzun biraz farklı olduğunu düşünebilirsiniz.
* Konuşma ve yabancı dil konusunda hızlı bir gelişim kaydedebilir. Kelime haznesi çok çabuk genişler.
* Gerçi üç yaş, çocukların çok soru sormaya başladığı bir dönemdir ama özel çocukların soruları asla bitmez.
* Hiperaktif değil, ama son derece hareketli çocuklardır. Aradaki fark da şurada: Hiperaktif olan çocuklar çok hareketlidir ama konsantrasyon zorluğu çeker. Ama bu çocuklar çok hareketli olsalar bile uzun süreli dikkat bütünlüğü sağlayabilir.
* Geniş, karışık ama çarpıcı hayal güçleri vardır. Ve bu özellikleri sayesinde çevrelerinde kendileri gibi çocukları bulur, onlarla diğerlerine nazaran daha yakın olurlar.
* Kitap, televizyon ya da filmlerden öğrendikleri bilgileri unutmazlar, aksine her zaman hatırlar ve bu bilgileri kullanırlar. Hatta siz, çocuğunuzun bu bilgiyi nereden, nasıl edindiğini bilmezsiniz bile.

BELİRTİLER
Üstün zeka ve yetenek belirtileri şöyle sıralanabilir: Mükemmel uzun süreli bellek, geniş sözcük dağarcığı, okuduğunu anlama başarısı, matematiksel akıl yürütme başarısı, tartışmalarda gelişmiş sözel beceriler sergileme, bilgisayar kullanmada beceriklilik, daha güç işlerde daha başarılı olma, karmaşıklığı çözebilme, aşırı yaratıcılık ve yüksek hayal gücü, sonuca iyi ulaşabilme, keskin gözlemci olma, çok ilginç fikirlere sahip olma, aşırı merak, çok soru sorma, yüksek düzeyde enerjik, espri anlayışı; sanat, bilim, geometri, mekanik, teknoloji ya da müzikte başarı.

TEST ÜÇ YAŞINDAN İTİBAREN YAPILABİLİR
Son yıllarda birçok anne – baba, çocukların özel olup olmadığını anlamak için onları testlere tabi tutmaya başladı. Doktorlar öncelikle bu testlerin sadece ‘özel çocuk keşfi’ amacıyla yapılmadığını ailelere açıklamaya çalışıyor. Bu testler belli yaşlarda yapılarak ve belli dönemlerde tekrarlanarak çocuğun gelişimi takip edilebiliyor. Daha yetenekli olduğu alanlar tespit edilip, onları daha iyi değerlendirmesi amaçlanıyor.
Uzmanlar üç yaşından itibaren çocuklara zeka testinin yapılabileceğini söylüyor. Ancak elde edilen sonuçların kesinliği yok. Daha doğru sonuçlar elde etmek için beş yaşın beklenmesi gerektiği belirtiliyor.

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUĞU NASIL TANIRSINIZ?
FİZİKSEL ÖZELLİKLER
* Fiziksel gelişimleri ve sağlıkları diğer çocuklardan daha iyidir.
* Çok enerjiktir.
* Aşırı duyarlı sinir sistemine sahip olmaları, yaşıtlarına oranla daha fazla hareketli olmalarına yol açabilir.
* Bebeklik döneminde daha az uyku gereksinimi duyabilir.
* Duyu organları çok hassastır.
* Bebeklerde battaniyeleri üzerinden atma, giyim eşyalarındaki etiketlerden rahatsız olma, altlarının ıslanmasına ve gürültüye aşırı tepki gösterme şeklinde kendini belli eder.
* İki ayrı fabrikanın ürettiği meyve suyu arasındaki farkı hemen anlar.
* Kuvvetlidirler ve hızlı olgunlaşır.

SOSYAL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ
* Kendilerinden büyük çocuklarla karmaşık oyunlar oynamak ister.
* Karşısındakilerin duygu, düşünce ve isteklerini tahmin edebilir.
* Lider olma özellikleri vardır.
* Espri yetenekleri gelişmiştir.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ
* Bağımsız olma özelliği gösterir.
* Eline yeni bir oyuncak verilince saatlerce onunla ilgilenebilir.
* Yüksek amaç ve idealleri vardır.
* Aşırı duygusal olabilir.
* Arkadaşlarına yapılan bir haksızlık bile onların gözlerinin dolmasına neden olabilir.
* Mükemmelliyetçidir.
* Özgüvenleri yüksektir.

ZİHİNSEL ÖZELLİKLER
* Kolay ezberleyip, ezberlediği bilgileri uzun süre hafızasında tutabilir.
* Kelime hazneleri geniştir.
* Başladıkları görevleri bitirmek için daha fazla fırsat verilmesini ister.
* Erken konuşmaya başlar.
* İki kelimeli cümleleri yaşıtları iki yaşında söyleyebilirken, onlar bir yaşında söyleyebilir.
* Kendi başlarına okumayı öğrenebilir. Ama kas gelişimi aynı hızı gösteremez.
* Hızlı düşünürler, ama yazarken kasları o hızı takip edemez. Bu nedenle birinci sınıfta en büyük sorunları yazmayı sevmemektir.
* Sayılara erken ilgi duyarlar. Üç yaşındaki bir çocuk, ‘10 bin’lerden bahsedebilir.

Kaynak : milliyet.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

18 yorum

 1. = ) anne ve babaların işine oldukça yarayacaktır.
  xd

 2. Bende bu özelliklerin bazıları var ama arkadaşlara filan söylediğimde ”sende öyle şeyler warsa bende hayli hayli var o zaman ben senden daha üstün zekalıyım”diyolar

 3. Aynen kardes bende de buı özelliklerin bazıları var.ama ben zaten bunu arkadaslarıma söyledğimde benimle dalga gecileceğini biliyorum.onun icin bunu pek fazla kimseyle paylasmıyorum.

 4. evt benim oğlum öle 4 yaşında okumayı okula gitmeden çözdü 1 sınıfta 2000leri yzıyo türkiyenn 81ilinin plakalrını biliyo hangi il hangi bölgede hafızası mütiş ben olna bellek kartı diyorum ama yazmaktan nefret ediyo yazacagı şeyi aklında yazmaktan daha çabuk ezberliyo aşırı dikkat fazlalıgı eksik işe bişe hemen fark ediyo yediği her cips çikolata imal yeri hangi şehirde yapıldığını dikkat ediyo
  ama öğretmeni hep şikayetçi ondan derse keyifle katılıyo istemese kimseyi takmıyo ders harici olan herşeyi arştırma yapmayı seviyo kendi yaşını üstündeki şeyleri araştırr araçların her modelini motorunu özeliklerini bilir araba modellerini uzaktan tanır bilir nedense hep şikayet varrrrrr okuldan anlamdım bne bu cucugu

 5. Ben 14 yaşında bir kızım bu özelliklerin hepsi bende var. Resmen makale beni anlatıyor. IQ testi henüz yaptırmadım ama gerçekten çok merak ettim şimdi. Annem böyle şeylerin saçma olduğunu düşünür ama ben kararlıyım :(

 6. Bende bütün bu özellikler var fakat insanlara nasıl söliyceğimi bilemiyorum IQ um 159 çıktı ama söleyemiyorum biyol bulursanız lütfen haber verin

 7. öncelikle her çocuğun özel ve de güzel olduğunu belirtmek isterim bizim çocuğumuz 38 aylık yani (3.2 ) yaşında kendi kendine 10 ar 10 ar saymayı 120 ye kadar saymayı öğrendi ve sayıları şekillerinden tanıyabiliyor .. şekiller ve renklerle de arası iyi karışık renklerden ( turuncu- kahverengi gibi ) tanıyor…biz bu öğrendiklerini sadece pekiştirmesine yardımcı oluyoruz.. ayrıca bazı küçük duaları öğrettik . sizce bu gelişim normal mi

 8. Bende hepsi var kimse inanmiyor :(

 9. bende de bunların hepsi var ve okulda küçüklüğümden beri dışlanmışımdır. Hala bu tarz olaylar yaşıyorum. 9. sınıftayım ve görmediğim 10. sınıf matematik problemlerini çözebiliyorum. Öğretmenim artık felsefe önermeye başladı. Çünkü nefsime de sahip çıkmayı öğrenmem gerekiyor. Ama ben bunu anneme söylediğimde bile annem normalsin diyor. Ki öyle değilim bunun farkındayım ve sanat okulunda okuyorum .

 10. kardeşlik bende bu belirtilerin yarısındann çoğu war ama arkadaşlarıma söylemeye koykuyorum nasıl bi tepki wereceklerini biliyorum zaten dalga geçecekler o yüzden arkadaşlarıma söyleyemiyorum

 11. idoç kardeş bi doktora götür zekasını ölçsünler kim bilir belkide üstün zekalıdır

 12. soner altındal

  Tesadüfen okuduğum bir yazıydı ama yorumları görünce garipsedim ve yorum yapmak istedim. Buraya yorum yapan 10-15 yaş arsındaki ergenlere sesleniyorum:”bu makale 3-5 yaş arası çocuklardaki izlenmesi gereken davranışlardan bahsediyor” . Anneleriniz doğru söylüyor NORMALSİNİZ. Bir özelliğiniz olsaydı keşfedilirdi merak etmeyin.

 13. bayram yazıcı

  bu makaledeki bazı belirtiler hatta çoğu benim oğlumda var fiziksel gelişim dışında aslında fiziksel gelişimide iyi yani normal ilerde değil bes aylıkken anne ve cümle icinde çok kullandığımız kelimeleri tekrarlamaya başldı su anda yedi aylık ayağa kalkmaya çalışıyor çok hareketli üstün zeka olup olmadığını nasıl öğrenicem bi bilgisi olan varmı piskolğa yada pedagoğa mı götürmem gerikiyo?

 14. Necmi Köroğlu

  Zekanızı kimseye kanıtlamak zorunda değilsiniz, bırakın onlar sizi keşfetsin :)

 15. Ben 14 yaşındayım okulda çok fazla dışlanıyorum hiç kimse benim kafa dengim değil ve normal olmadığımı herkes bana söylüyor çocukluğumda diğer çocuklardan daha farklı ilgi alanlarım varmış çok hareketliymişim 4 yaşında okumaya kendiliğimden geçmişim matematik 8 yaş düzeyindeki matematik sorularını çözebiliyomuşum annemgil 3 yaşında ıq testi yaptırmışlar 131 çıkmış ve beni 6 yaşında ilkokula yazdırdılar şuan 10 a gidiyorum ama 9 a gitmem gerekiyor ve 12. sınıfın problemlerini rahat bir şekilde çözebiliyorum sadece sayısal derslerim değil sözellerimde çok iyi ve 2 gün önce annemle birlikte ıq testi yapmaya gittim 148 çıktı anadolu öğretmen lisesine gidiyorum okuldaki hocalar özellikle fizikçi benim bu özelliğimi farketmişler benimle ayrı ilgileniyorlar açıkçası size şuanları diyorum eğer bir özelliğiniz olsaydı küçük yaşlarda bu farkedilirdi sonradan üstün zekalı olunmuyor malesef ki beni okuduğunuz için teşekkürler..

 16. Naruto_sennin_mode

  Bende bu özelliklerden hiç birisi yok gerizekalıyım ama kimse inanmiyo biturlu bana ne yapcami bilmiyorum :(

 17. Merhabalar, ben daha 8 aylikken halay cekmeyi ögrenmisem ustun zekaliyam sanirsam, şaka şaka ben gerizekaliyam galiba, çünkü bu özelliklerin hiçbiri bende yoktir, ama yorum yazanlari gormusem herkes ustun zekaliymis, buraya yorum yazarsam belki banada bulasir zekanizdan, sevgiler…

 18. Elinize sağlık. Mükemmel bir anlatım olmuş. Özellikle çocukların zihinsel gelişimini destekleyen ve potansiyelini keşfeden egzersizler var. Mesela TUBİTAK destekli MentalUP uygulamasını tavsiye ederim. (Google’da “Mentalup” şeklinde aratınca çıkıyor) Dikkat geliştirme, analitik düşünme becerisi, okul başarısına katkı, görsel-sözel-sayısal zeka egzersizleri ve her yaştan çocuğa özel egzersizler sunuyor. Üyelik için sembolik bir ödeme alıyorlar ama aşağıdaki kodu da kullanırsanız %20 indirim sağlıyorlar. (İndirim kuponunun süresi dolmuş olabilir. Deneyin lütfen)

  547966

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.