Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Yeni bir yıl, yeni bir SEN!

Yeni bir yıl, yeni bir SEN!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
63 7

Yeni yıl denilince pek çoğumuzun aklına yeni başlangıçlar gelir. Yeni yılda yapılacaklar listesinde zayıflamak da vardır iş değiştirmek de. İş değiştirmek de vardır sevdiklerimize daha çok vakit ayırmak da. Peki yeni yılda kendilerini baştan yaratmak isteyenler başarılı olmak için nelere dikkat edecek… Her yılın başında sigarayı bırakır, diyete ve spora başlarız. Bu yıl da yine kim bilir hangi kararları hayata geçireceğiz, hangileri yılbaşının tatlı heyecanıyla geçip gidecek? İş ve kariyer konusuyla ilgili olanlarsa büyük ihtimalle en öncelikliler arasında yer alacak. Ama sadece başarı odaklı bir yapılacaklar listesi oluşturmak yeterli mi? İşte kendinizi iyi hissettirin diyen Humanresources.about.com’dan ipuçları.

Neyi sevdiğiniz önemli
Biliyoruz klasik bir laf ama kendinizi en iyi hissetmenin yolu, işini sevmek. Ne kadar seviyorsunuz, sizden beklenenlere ne kadar cevap veriyorsunuz, ofiste en çok neye ihtiyacınız var? Neler beklediğinizi belirleyin. En önemlisi de mevcut durumunuzdan ne kadar memnunsunuz? Bu sorunun cevabı yeni yılda en çok neye ihtiyacınız olduğunu gösterecektir.

Kendinizi ödüllendirin
Başladığınız bir projeyi bitirdiğinizde ilk tebrik kendinizden gelsin. Patronunuzdan teşekkür beklemek yerine siz kendinizi tebrik edin, hatta ödüllendirin. Ve tabi birlikte çalıştığınız insanlara da teşekkür edin; masalarına not bırakın ya da güzel bir e-posta atın. “Eline sağlık” kelimesini arkadaşlarınızdan esirgemeyin.

Şimdi yeni şeyler öğrenmek lazım
İşte ilerlemek kendini geliştirmekle paralel durumda. Kendi uzmanlık alanınızla ilgili ne kadar çok bilgiye sahipseniz o kadar çok farkındalık yaratmak mümkün olur. İşin yoğunluğunda kaybolup kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Dergi, kitap karıştırmak zor geliyorsa internet var.

Sosyal bağlantılarınızı sağlamlaştırın
Her iş insanının acil durumda aranacaklar listesi vardır. Hangi konuyla ilgili ilk kimi arıyorsunuz? İşte bu soru, sosyal network’lerinizi kimlerle sağlamlaştırmanızı gösterir. Gerek e-posta, gerek telefon yoluyla bu insanlarla bağlarınızı kuvvetlendirin. Yeni yılda yine onlarla zor anlarınızı paylaşacaksınız…

Dinlemeyi öğrenmek
Yöneticilerin zamanının çoğu sorun çözerek geçer. Çözüm bulabilmek için karşı tarafı iyi dinleyebilmek şarttır. Hatta bazen sadece dinlemek bile iyi gelir.

Özel hayatınızı gözden geçirin
Hep iş, hep iş, nereye kadar? Evde bile işi düşünerek geçirilen zamanın yaşamınızdan çaldığının farkında mısınız? Spora, sevdiklerinize, akrabalarınıza ve elbette dostlarınıza ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Ne olursa olsun, özel yaşamınızı es geçmeyin. Özel yaşamdaki mutluluk işe de yansıyor, bu da işin başka bir boyutu… 

Yazan : Özge Ercan
Kaynak : www.yenibiris.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar