Anasayfa / Başarı Yazıları / Doğru işi ve doğru sonuçları ödüllendirin!

Doğru işi ve doğru sonuçları ödüllendirin!

Hangi ödülü alsanız daha memnun olurdunuz? Mevzu bizi neyin motive ettiğine veya neyin tetiklediğine gelince, hepimiz farklıyızdır. Bu bölümde, kurumunuzda gerektiği şekilde çalışmasını istediğiniz insanların nasıl ödüllendirileceğine ve iş ihtiyaçları dışındaki faaliyetlerin sonuçlarının insanlara nasıl anlatılabileceğine bakacağız.

Diyelim ki hepiniz beklenen iş sonuçlarının bilincinde ve herkes o sonuca nasıl gidileceğini biliyor. Bu yeterli mi? Hayır çünkü beklenmedik bir anda ortaya çıkan bir şey sizi yolunuzdan alıkoyabilir. Amiriniz dahil olmak üzere çevrenizdeki insanlarla yapmanız gereken şey, doğru bir şey yaptıklarında onları ödüllendirmek ve hep doğru olanı yapmalarını sağlamaktır.

Aşağıda, yapıldığını gördüğünüz doğru işlerin altını çizecek, insanları kendi başarı ölçülerine odaklanmaya özendirecek ve işleri ileri taşımalarını sağlayacak bazı ödüller göreceksiniz.

Övgü

Yüz yüze, ekip toplantılarında, e-posta dahil yazılı iletişimle övgüde bulunabilirsiniz. Herkesin içinde övmek özellikle etkilidir.

Güven

Bazı insanlar kararların kendilerine bırakılmasını bir ödül olarak görürler; dolayısıyla güvendiğiniz insanlar üzerindeki performans değerlendirme ve kontrolleri en aza çekebilirsiniz.

Terfi

Kişiye daha fazla sorumluluk vermek doğru yönde ilerlemeye devam etmesini sağlayabilir.

Para

Bazı insanları prim veya ikramiye gibi parasal ödüller teşvik eder.

doğru işi ödüllendirin

İyi uygulamaların sürdürülmesini sağlayacak sayısız ödül vardır. Bunlar arasında “teşekkür ederim” demek, devamlı yüreklendirmek, birisine zaman ayırmak, kendini geliştirmesine yardım etmek ve kendini gösterebileceği fazladan sorumluluklar vermek gibi ödüller yer alır. Sizin işiniz doğru işlerin yapıldığını görmek ve bireyi uygun bir şekilde ödüllendirmektir. İnsanlar çalıştıkları kültürün bir parçası olurlarsa ve performans değerlendirme bir yaşam tarzı haline gelirse her şey çok daha kolay ilerler.
Eğer işle ilgili olmayan bir şeylerin yapıldığını görüyorsanız, müdahalede bulunmanız da aynı derecede önemlidir. Bu konuda ne kadar erken davranırsanız, zor bir kişiyle yüz yüze gelme ihtimaliniz o kadar az olacaktır; ertelerseniz, problem büyür. İşle ilgisiz faaliyetlerin sonuçlarını vurgulayın çünkü burası insanlar için hep bir kör noktadır.

Özet : Kurumu ileriye taşıyan işler yapan herkesi ödüllendirin. Doğru faaliyetler yürütüldüğünü gördüğünüzde personel ve iş arkadaşlarınızı –hatta bazen amirinizi bile— övün ve teşekkür edin.

Kaynak : David Brown, Dealing with Difficult People-Secrets, HarperCollins Publishers, 2010 (Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın Sırları, NTV Yayınları)

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.