Anasayfa / İnsan İlişkileri / Karşılıksız sevmek

Karşılıksız sevmek

Sevgi öyle bir duygudur ki, verdikçe artar, paylaşıldıkça büyür. Ama aptallıkta aynen öyledir; verdikçe artar, paylaşıldıkça büyür. Üstelik sevgi ile aptallık arasındaki ilişki sadece ikisinin de paylaşıldıkça artmasında, verdikçe büyümesinde değildir. İkisinin arasında çok daha derin, çok daha anlamlı bir ilişki daha var ; Sevgi akılla birleşmediği zaman, derhal aptallığa dönüşebilir.

Benim mutluluk reçetem “insanları seveceksin” ilkesidir.
İnsanları seveceksiniz ama karşılıksız seveceksiniz.
Çünkü insanoğlu vefasızdır.
Çünkü siz insanları severken, onlar size her türlü kötülüğü kalleşliği yapabilir.
hem de hemen bugün, bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbürgün, ama bir gün mutlaka, hem de çok yakında.
İşte bu nedenle insanları karşılıksız seveceksiniz.
Ancak böyle hem güçlü, hem sevgi dolu ve bu nedenle de mutlu olabilirsiniz.

İnsanları karşılıksız sevmek, ancak güçlü kişilerin marifetidir.
İnsanların hem iyi hem kötü niteliklerini dikkate almadan onları koşulsuz severseniz, yaralanmanız kaçınılmaz olur.
Sevginize karşılık beklerseniz gücünüzü yitirirsiniz!
Başkalarına, hem de sevdiklerinize, yani sizi kırabilecek, sizi incitebilecek kişilere bağımlı olursunuz.

Peki karşılık bekleyerek sevmek aptallık da, kerşılık beklemeden sevmek daha büyük bir aptallık değil mi?
Hem duyguların en güzeli olan sevgini vereceksin, hem de karşılık beklemeyeceksin, bu aptallık değilde nedir? diye düşünüyor olabilirsiniz.
Sevgiye karşılık beklememek aptallık değil!
Neden sevgiden yanayız?
Mutluluk için, yani kendimiz için.
Karşılık beklediğiniz anda, bu güzelliği, bu yüceliği, bu tadı, başkalarının iznine ve acımasızlığına, yani başkalarının denetimine terk etmiş olmuyor muyuz?

Sevgi ile aptallığı birbirinden ayıran en ince çizgi; akıldır.
Sevgi ancak akıl ile buluştuğu zaman bir anlam kazanıyor.
Ve akıllı sevgi karşılıksızdır.
Çünkü iki ya da daha çok insanın her an aynı duygu düşünce ve beklentilere sahip olması, aynı biçimde davranması olanaksızdır.
Başkalarını ve insanlığı, onlar için değil, kendiniz için sevin.
Böylece bitmez tükenmez bir enerji kaynağı emrinizde olacak.
Her işte, her ilişkide bir adım önde olacaksınız.
Çünkü en başta kendinizle, sonra da herkesle barışık ve dolayısı ile mutlu olacaksınız.
Karşılık beklemediğiniz yani akıllı olduğunuz için de, size atılan kazıklar, yapılan haksızlıklar, kabalıklar tepenizden sıyrılıp gidecek.
Kötü insanlar, kin ve nefretleri, küçük hesapları içinde çirkinleşip, mutsuz bir yaşamın içine doğru yuvarlandıkça, siz sevginizin ürettiği güzellik denizinde hem yükselecek hem de yüceleceksiniz.
Yeter ki sevginize layık olmayan hödükleri, centilmen ve uygar insan kılığındaki kişileri, soyut bir insanlık kavramı içinde eritip saydamlaştırmayı bilin.
Bu ise gönlün değil, aklın işidir.
Onun için de sevgi akıldır.

Dünyada karşılıksız sevgi var mıdır? diyorsunuz.
Bize bir örnek göster inanalım, diyorsunuz.

Anne babanın çocuklarına duyduğu sevgi… karşılıksızdır.
Bu akıl ile duyguların bir sentezi değil, doğal bir içgüdüdür.
Doğanın verdiği bu karşılıksız sevgi içgüdüsüne, akıl ile erişilebilir.
Madem ki doğada bir örneği vardır, o halde, insan aklı ile taklit edebilir, yeniden üretebilir.
İnsanları sevin ve onlardan karşılık beklemeyin.
Kendinizi aptal yerine koymadan sevmenin tek yolu budur.
Bunun zor olduğunu biliyorum ama, mutluluğu kim kolay yakalamış ki?


Emre KONGAR

Kızlarıma Mektuplar
Derleyen : Zeynep Ayşe ALTAN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

36 yorum

 1. insanlar sadece içinizde zaten varolan sevgiyi ortaya çıkarmanıza yardımcı olur. Sevgi kişinin tekelindedir.kendi insiyatifindedir zaten.bu nedenle bu düşünceye yürekten katılıyorum….

 2. SEVGİNİN NE OLDUĞUNU BİLMEYEN İNSANLAR ASLA MUTLU OLAMAZLAR.GÜNÜMÜZDE BUNUN ÖRNEKLERİYLE ÇOKCA KARŞILAŞIYORUZ…Bİ ÇOK ŞEYİN SEBEBİ
  SEVMEYİ BİLMEMEKTEN GEÇİYOR.SEVMEYİ BİLMEYEN SEVEMEYEN İNSAN İNANILMAZ Bİ BOŞLUĞA DÜŞÜYOR…….

 3. Sevmek ve değer vermek vardır benim için dostluk ve arkadaşlık gibi arkadaşını seversin dostuna değer verirsin ama o değeride sevgiyide karşılıklı vermessek işte hayat o zman güzel olur

 4. karşılıksız sevmek insan sevgisini daha güççlü yapar yani karşılıksız sevmek gerçek sevgidir.HeRkEs karşılıksız sevmeyi bilmeli kadın erkek ilişkilerindede bu döyledir. yani iki sevgiliden biri karşılıksız severse bu iş evliliğe kadar gider eğer isterseniz yanii öyle bu işler böyle…!

 5. sevdimmi fena seviyorum.hastalık boyutunda. ruhen çöküyorum.

 6. karşılıksız sevmek o kadar acıtırki insanı seversin o senin bu sevginden haberi bile yoktur.ama genede mutlusundur çünkü yaşama sebebindir o senin için.haberi olmaz senin onu sevdiginden belki haberi olsa oda beni sevebilrmi bnm onu sevdigim gibi dersin belki bu tesellidir kalbine.ama ne olursa olsun ben onu seviyorum karşılıksızda olsa.dünyanın en güsel yeri onun yaşadıgı yer,en güsel koku bedenindeki ter.o bnm her şeyim onu çok seviyorum karşılıksızda olsa(yasmin)

 7. ama nereye kadar surecek bu karsılıksız sevgı hem mutlusun hemde mutsuz .bıyanın aglarken bıyanın hem guler bı ısık vardır belkı benı severdıye ama hep belkı .sevıyor degıl .yanı napalım bende cok sevdım hemde cok ama sımdı cok acı ckıyorrum.

 8. NE DEMİŞLER “YARADILANI SEV YARADAN’DAN ÖTÜRÜ” ÇOK GÜZEL Bİ SÖZ BENCE

 9. karsılıksız sevgı olur kı nasıl olur senı seven bırınle olucaksın oda senın degerını anlayacak onun gozunde cok degerlı olucaksın sevdıgın kısıyle degıl senı seven kısıyle ol. he bıde burası var senden guzel olmucak. sen onun yanında kat kat ustun olucaksın. o da senın degerını bılsın ama sevdıgın kısıyle oldugun zaman emın olun o kadar degerlı olamassınız. sevdıgın kisiyle olup senı uzucegıne senı seven kısıyle ol senı el ustunde tutsun senı tasıyabılsın. SENI GERÇEKTEN SEVSIN. neyse ya yeter bu kadar ben burda bıtırıyım ben bu olayı yasadım sımdı yazarda yazar dururum bosverınßß!

 10. insanoglu sadece kendıne asıktr arkadslar, oysa sevgi o kadar degerli bir duygudur ki degerini ancak kaybedince anlıyoruz… hem gec kalıyoruz hep sona bırakıyorz sevgiyi. unutmayalım ki elbet bu diyardan ucacagız, zaman kaybetmenn ne anlamı var ki. hadi sevelim herseyi herseye ragmen….!!!!!

 11. karşılıkısz sevmek dünyadaki en kötü şey seviyosun ama sevilmiyosun en pis duygu bu ama yinede güzel sevenler sevdiğinize içinizi açın ilk adımı siz atın benim gibi

 12. çooooooooook güzel…

 13. Karşiliksiz sevmek çok aci çektirmesine rağmen gerçekten güzel bi his.. karşilik görmeden sevmeyi herkes başaramaz, buda bizim üstünlüğümüzü gösteriyor bence.. 11 yil karşiliksiz birini sevdim.. ama bu aşka karşilik bulsaydim bu kadar uzun sürer miydi? sanmiyorum.. hala içimde parça parça acisini yaşadiğim bu aşk için mutluluğumu feda ettim ama sevmk gerçekten güzel aptalliğa dönüşmediği ve gururun yikilmadiği sürece…

  paylaşim için teşekkürler..

 14. Ne denir ki! felaket acıtıyo insanın içini karşılıksız sevmek…

 15. Geçici heves değil ulaşamadığım,asla unutmayacağım tutkumsum

 16. Sevmek ölmektır bence bende sevmiştım ölmeden önce

 17. Karşılıksız sevmek öyle bişey ki , bende öyle birini sevdim ki onu sevdiğimi bile bilmio başka bir şehre atandı artık onu göremicem ama o hep benim yüreğimde olacak sonsuza kadar hiçkimseyi onun kadar sevmeyeceğim ama o yanımda olmayacak

 18. Karşılıksız sevmek berbat bişey seviyosun hemde çok ama o seni hiç sevmemiş sen farkunda bile değilsindir sevildiğini sanarsın yada buna inanmak istersin onun için her fedakarlığı yaparsın tek istediğin sevilmektir ama sonuç nemi bi bakmışsınki yapayanlız kalırsın elinde sana tek kalan pişmanlıklar ve keşkelerdir keşke keşke dersin ama artık çok geçtir

 19. Ne karşılıklı ne de karşılıksız hiç bi şekilde sevemiyorum gerçek mutluluğu da yaşayamıyorum onlar beni o kadar severken gözlerine baka baka onları kandırmak çok acı…

 20. Karşılıksız seviliyorum… belki beni benden daha çok seviyo ama ben sevemiyorum ne onu nede bi başkasını …

 21. Karşılıksız sevgi olmaz bir süre sonra insanı çok yorar ve mahveder.bende bir keresinde karşılıksız sevdim ama çok yoruldum çok kötü bir şey kimseyi karşılıksız sevmeyin!!!

 22. Peki aşıksan akşam onun için 2 çift gözyaşı döküyorsan aşıksın bundan vaz geçemezsin demektir kendimden biliyorum ama aşk karşılıksız

 23. Ben sevginin karşılıksız olduğuna inanmam. ama aşk maalesef karşılıksızdır. her zaman da böyledir. hep bi taraf aşıkolur, hep de aşık olan maalesef aldanır. sevin, çok sevin.. sevginin kıymetini herkez bilir. ama asla aşık olmayın!! güzelliğinden çok kötüğü var..

 24. Karşılıksız sevmek güzel de ya karşındaki senin sevginden rahatsız oluyorsa senden huylanıyorsa zorla güzellik olmaz ki sevmek bazen de karşındakini özgür bırakmaktır. özgür kaldığında sana geri dönme eğilimi göstermezse bağrına taş basmaktan başka çare yoktur. herkes vefasızlığa uğrayabilir hayat çok nankör ama tabi ki sevmekten hiç vazgeçmemek lazım yoksa nasıl yaşarız….

 25. Aya arkadaslar ben cok kötü karsiliksiz asik oldum
  onu sevgilisiyle karsimda görüne caktirmasam da
  cook üzülüyorum simdi ayrildi ama bana sans vericeni hic sanmam

 26. beni sevmese bile ben onu sevmekten vazgeçmicem onu çok seviyorum sewmeyede devam etçem yagmur ile murat

 27. Güzel yazı.
  tam bende kim yazmışsa bravo çok güzel yazmış diyecektim ki Emre Kongar çıktı! iyi bir insan, kötü niyetli değil ama ben onun tarafsız ve karşılıksız sevdiğini sevebileceğini düşünmüyorum. politik görüşleri ve katı savunuculuğu bana bunu gösteriyor. politik olarak karşı taraf değilim ama onun tutumunu ve önyargılarını görebiliyorum. yazısı var ama pratiğini kendisinde göremediğim için içim biraz buruldu, karşılıksız sevme cesaretimde biraz olsun kırıldı. Keşke admin, yazının altına kendi adını yazsaydında, tanımadığım bir insan gerçekten bu şekilde yaşıyordur, bende karşılıksız sevebilirim diye kendimi ileriye atabilseydim, bende yapabilirim diye.
  Birde bu yorumlarda şunu gördüm. insanlar karşılıksız sevmek çok berbat diyor. Berbat çünkü sen hala içinde bana gelir mi, sevgilisini bırakır mı diye beklenti içinde hayaller kuruyorsun. yazar bambaşka şeyden bahsediyor, sen bambaşka! Biraz okuduğunuzu anlamaya çalısın, manayı görmeye çalısın!!!!
  bak sevemedim! şurada çocuk gibi yorum yazanları sevemedim! gerçekten çok zor olmalı karşılıksız sevmek! Ama deneyeceğim…

 28. karşilıksız sevgi şuan yaşiyorum..o bunu biliyordu ama arada hep engel vardı yaş farkı mslek farkı ..bunu sorun yaptı bn çok sevdim inede çok seviyorum engller olsa bile napıcam bilmiyorum gün gittikçe kaybediyorum..bn onun bakişinı çok sevdim çook gözlerini.hayat buu haytımda kimse olmadı onu tanıyana kadr ama oda olmadı ..kimse olmasa bile kalbimde o benm.haytımda geln en güsel tekliflere bi tekme bn attım kimin için onun içinn ama gerçkten deymezmş kimseyi yasaklı imkansız sevmeyin örnek bn çook açı çekiyorum o bni sevmese bile…..yinede seni çok seviyorum …

 29. Karşılıksız sevmek sevginin doğasında vardır zaten…mühim olan sevginin ilerleyen ilişkilerindeki insanı motive eden veya bıktıran ruhsal cereyandır. Motive oluyorsanız birçok olumsuz şeyi görmezlikten gelebilirsiniz, bıktırıcı ve sıkıcı şeyler yaşıyorsanız o sevgi yaşayacak ortam bulamaz. Devam etmez bu nedenle aptalca sevmek diyede birşey olmaz. Bir süre sonra sadece ruhun silinmiş izlerine karışır gider.
  Mecburi beraberlikleri gerçek sevgilerle karıştırmaz isek bu böyledir.

 30. Ben İlk Öğretimden Liseye KADAR bANA Öğretmenlik Yapan bir Hocam Var . Onu Canımdan Babamdan Çok Seviorum .
  Ama hOCAM bENİ . Benim Onu Sevdiğim Kadar O BENİ sEVMİYOR … SEVİYOR fAKAT BENİM KADAR DEĞİL .. BENİ SEVDİĞİNİ NASIL DAHA İİ ANLARIM LÜTFEN SORUMA CAVAP VERİN BENİM İÇİN ÖNEMLİ

 31. @Oğuz’cum,
  Nasıl bir sevgiden bahsediyoruz. Yazdıklarından tam olarak anlaşılamıyor. Karşılıksız bir aşk mı duyduğun şey? Başka bi’şey mi?

 32. Sevgimi,cok güzel birsey ama sevmeyi bilene,deyerini bilene,sevmek yürek ister,cesaret ister,merhamet ister,güven ister,sevdim herseyden vaz gececek kadar,ama sevdini sanmisim,,,ama artik inanmiyorum sevgi ask yok boyle birsey.tek sevgi allah sevgisi ve evlat sevgisi..bence iste gercek sevgi bu askta bu!!!!

 33. Karşılıksız aşk öyle birşeyki anlatılmaz yaşanır ben yasıyorum ben ömrümü ona verdim o benim icin birsey yapmadı ama benim ona aşık olduğumu bilmiyor kalbim çok ağrıyor sızısı dinmiyor nedense onun ismide SEFA

 34. ben bırısını delıler gıbıu sevıyorum asıgım ona o da sevdıgımı bılıyor ama onun soyşledıgı tek kelıme sana degedr verıyorum senden hoslanıyorum ama bn asıgım bır taraf asık bı taraf deger verıyor bı acıklama ltvn deger veren sahıs ben yanındayken seven bır kısının yapamıycagı seylerı gosterıyor bana benım kafam karısık ne yapmm gerekıyor

 35. Birini sevdim.karşiliksiz sevgiydi soyleyemedim hiç karşılık beklemedim gülmeyi ağlamayi sevginin var olduğunu onda öğrendim hüznü sevinci tıpkı bir annenin bebeğini Şevkatli merhametli sevmesi gibi sevdim bir türlü söyleyemedim keşke keşke sonucu ne olursa olsun ona soyleseydim.seneler geçti ama ben seni hala unutamadim canımın içi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.