Anasayfa / Başarı Yazıları / Ölmeden önce keşfetmeniz gereken 5 sır

Ölmeden önce keşfetmeniz gereken 5 sır

Son okuduğum kitabın adını, yazımın başlığı olarak kullanmak istedim. Yazarı Dr. John Izzo. Pegasus Yayınevi’ nden çıkmış. Kitabı çok beğendim. Kitap 235 bilge kişi ile yapılan röportajların sonuçları üzerine yazılmış. Bu 235 kişi 59-105 yaş arasındaki kişilerden seçilmiş. 1000 kişiye sormuşlar, “Çevrenizdeki bilge diye tanımladığınız bir tanıdığınızın ismini söyler misiniz?”. Böylece 235 kişi ile röportaj yapılmış. Bu röportajların sonucunda ortaya hayatın 5 sırrı çıkmış ve bu kitap böylece yazılmış. 59-105 yaş aralığındaki bu kişilere sorulan sorulardan bazılarını yazar okuyucu ile paylaşmış. Şimdi kitaptan alıntı yaparak bu soruları sizlere sormak istiyorum?

1- Bir akşam partisinde olduğunuzu ve herkesin bir çember etrafında oturduğunu düşünün. Ev sahibi, hayatlarını birkaç dakika anlatması için herkesi davet eder. Eğer partideyseniz ve bu birkaç dakikada hayatınız hakkında insanların mümkün olduğunca çok şey bilmelerini istiyorsanız, ne söylerdiniz? Bu zamana kadar yaşadığınız hayatı açıklayın.

2- Size hayatınızda en büyük anlamı getiren şeyi anlatın. Yaşamanız niçin sizin için önemli?

3- Hayatta size en büyük mutluluğu getiren ve anbean en büyük neşeyi getiren nedir?

4- Hayatınızdaki önemli birkaç dönüm noktasını anlatın. Bir yönelime girdiğiniz ve hayatınızda önemli bir değişiklik yaratan zamanları anlatın.

5- Hayatta başkasından aldığınız en iyi tavsiye nedir? Bu tavsiyeye uydunuz mu? Hayatınız boyunca bu tavsiyeyi nasıl kullandınız?

6- Neyi çok daha önceden öğrenmeyi isterdiniz? Genç bir yetişkin olduğunuz zamana döndüğünüzde ve kendinizle bir sohbete girdiğinizde, hayatınızdaki bu gence ne söylerdiniz?

7- Hayatın sonunda taşıdığınız en büyük korku nedir?

8- Şimdi yaşlandığınıza göre, ölüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Soyut olarak ölüm değil, kendi ölümünüz hakkında ne düşünüyorsunuz? Ölmekten korkuyor musunuz?

9- “Keşke, ben……….” cümlesini tamamlayınız.

10-  Hayatınızın büyük bir bölümünü yaşadığınıza göre, eğer bir kişi mutluluğu bulmak ve dolu bir hayatı yaşamak istiyorsa, sizin için önemli olan nedir?

11- Hayatınızın büyük bir bölümünü yaşadığınıza göre, mutluluğu bulmada hayatınızda önemli olmayan nelerdir? Daha az özen göstermeyi istediğiniz şey nedir?

12- Hayatta mutluluğu ve anlamı bulmaya dönük olarak sizden daha genç olanlara bir cümle tavsiyede bulunacak olsanız, hangi cümleyi söylerdiniz?

Bu sorulara içtenlikle cevap vermenizi öneririm. Ama bu sorular özellikle 60 yaş üstü olanlar içindir.

Şimdi şöyle bir soru sorduğunuzu duyar gibiyim; “Hayatın 5 sırrı nedir?”  Bu sorunun cevabını ana başlıklar halinde yazmak istiyorum:

Birinci sır; KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN
İkinci sır; HİÇBİR ŞEYDEN PİŞMAN OLMAYIN
Üçüncü sır; SEVGİ DOLU OLUN
Dördüncü sır; ANI YAŞAYIN
Beşinci sır; ALDIĞINIZDAN DAHA FAZLASINI VERİN

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl haftada bir gün radyo programı yapmıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

8 yorum

 1. bence ölmaden önce biçok şeyi yapmalısın hiç yapmadığın çok çılgınca bişeyi yani ölmeden önce bütün güzellikleri yaşamalısın içinden ne geliyorsa düşünmeli ve UyGuLaMaLıSıNız…

 2. yazı gerçekten çok mantıkı hele ilk soru ecel teri dkek gibi bişey yaa

 3. bence bir sır daha var.”Cesur olmak”

 4. Gerçekten hepsi de güzel…

 5. Ben neden var oldum.niçin varım,diye sorarım.eğer ben var isem mutlaka beni bir yaratan var,o’nun beni nasıl karşılayacağını ve o’nun huzuruna nasıl çıkacağımı hesap etmeliyim.yorumculardan biri en çılgınca şeyi yapıp öyle ölmeli diyor,tanrı yoksa!istediğin gibi yaşamışsındır zaten son dakikada zevk duyacak şeyler aramak hayatının ne kadar boş geçtiğini gösterir,büyüüük bir ihtimalle.

 6. Bu sorulardan sadece birine cevabım var 9)keşke ben olmasaydim:(

 7. Duyguuu en cok senın yorumunu begendım. bende katılıorumm sana bu hayatta güzelliklerr oldugu gıbı yasamaya katlandıgımızz zorlukllarr da var. güzellikleri yasadıgımm ıcın iyi ki varım. ama bu zorluklara bu engellere katlanmakk zorunda oldugumuz hayatıı cekılmezlestırenn seyler için keske bende olmasaydım dıorum

 8. Baskalarindan tamamen bagimsiz olarak:

  – kendimize hak ettigimiz degeri vermek,
  – kendimizi takdir etmek.
  – kendimizi sevmek ve saymak,
  – kendimiz olabilmek.

  kendi degerimizi sahip olduklarimizla veya baskalarina göre ölcmemek.
  maddi ihtiraslarin bizi kölelestirmesine, robotlastirmasina, sevgisizlestirmesine izin vermemek.
  sevdiklerimizi erteledigimizde, bir de bakiyoruzki hayatimizdan bir daha dönmemek üzere cikmislar, vedalasamadan.
  hedefe götüren yolda sagina soluna bakmadan ilerleyen insan, hedefe vardiginda cok pismandir. cünkü o uzun ve zahmetli yolun sagindaki ve solundaki güzellikleri degil yasamak, görmemistir dahi. aslinda hedefin “o yol” oldugunu cok gec anlamistir.
  kabiliyetlerimizin, yeteneklerimizin ve ruhumuzu besleyen seylerin neler oldugunu kesfedebilmek. üniversite diplomasi mutlu ve basarili olmak icin yeterli degil.
  ve dünyadan önce gönülleri fethedebilmek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.