Anasayfa / Başarı Yazıları / İmkansızı Başarmak İçin…

İmkansızı Başarmak İçin…

Uzun zamandır yaşamlarında mucize kabul edilebilecek sonuçlar alanları inceliyorum. Kimlerin başına mucizeler geliyor?
Öncelikle mucize olabileceğine inananların başına mucizeler geliyor. Bir imkansızın olabileceğine inanmayanlar her zaman haklı çıkıyor ve sıradan yaşamlarına devam ediyorlar. Bununla birlikte bir imkânsızın gerçekleşebileceğine tüm kalpleriyle inanan ve bunun için çalışan insanlar, imkansızın gerçekleşebildiğini ve sıra dışı yaşamlarına devam ediyorlar.

Seminerlerimde uyguladığım bir imkansızlık deneyi var. Öncelikle gruba fiziksel bir sorunu tarif ediyorum. Sorun bir pipet ve çok ince bir iplikle ilgili. Katılımcılar, pipet ve ipliğe bakarak verdiğim amacın başarılamayacağını düşünüyorlar. Bu deneyin 15 saniyelik bir süresi var. Katılımcılar birer birer iplik ve pipetten oluşan deneyi yapıyorlar. Her biri 15 saniye uğraşmasına rağmen başarılı olamıyor. Değil 15 saniye birkaç dakika uğraşsalar bile olmayacak gibi bir izlenim oluşuyor. Katılımcıların yarısı denedikten sonra benim bu problemi 5 ayrı şekilde bir ya da iki saniye içinde çözdüğümü söylüyorum. Katılımcılar bu imkansızlık probleminin çözülebildiğini öğrenseler de hala kendilerinin yapabileceğini düşünmüyorlar. Sonlara doğru bir kişi problemi bir saniye içinde çözüyor. Katılımcılara birer birer deneyin başında ne düşündüklerini soruyorum: ?Yapabileceğinize inanıyor muydunuz? Yoksa yapamayacağınıza mı inanıyordunuz?? Yapamayanların hepsi, pipet ve ipliği ellerine aldıklarında problemin çözümünün imkansız olduğunu, sadece pipet ve iplikli deneyde başarılı olmuş olanlar, deneyin başında ?yapabileceğine inandığını? belirtiyor. İşte mucizelerle ilgili durumumuzda yaşamlarında mucizelerle karşılaşmayacağına inananlar, karşılaşmıyorlar; karşılaşabileceklerini düşünenler ise bu mucizelerin ortaya çıkmasına vesile oluyorlar.

Bu arada mucizeyi mühendislik mantığıyla tanımlayayım. Elimizde bir hedef var; bu hedefi başarmak için 100 birime ihtiyacımız var; elimizde ise sadece iki birim var. Aradaki 98 birimin tamamlanması imkansız gibi görünüyor. İşte bu eksik olan 98 birim tamamlanabilirse mucize gibi bir şey olmuş olur. Mucize gibi tanımlanabilecek sonuçlara örnekler vereyim: Üniversitede notları ortalama bir öğrencinin Harvard Üniversitesi?nin yüksek lisansına kabul edilmesi; motosiklet kazası geçirmiş ve felç olmuş ?hayatın boyunca koltuk değnekleriyle yürüyeceksin? dedikleri birinin yürümekten öteye dünyanın en iyi dansçılarına ve sporcularına kaslarını nasıl kullanacaklarına ilişkin örnek olacak bir sağlığa kavuşması, üç yüz kişilik bir bölükle, yüz bin kişilik bir ordunun mağlup edilmesi, bir saat içinde iki yüz kilometre ötede bir yere elden bir belge teslimi ve benzeri.

Yaşamlarında bu tür olağanüstü sonuçlar alanların özelliklerini şöyle sıralayabilirim.
Birincisi kendileri için mucizenin ne olduğunu tanımlamışlar. İnsanlara yaşamınızda bir mucize olabilecek olsaydı, bu ne olsun isterdiniz diye soruyorum. Çoğu zaman yanıt alamıyorum. Dolayısıyla yaşamımızla ilgili ne olursa mucize deriz sorusunun cevabını vermeden bu mucize olmayacak. İkinci olarak bu mucizenin olacağına inanacaklar. Daha önce belirttiğim gibi inanmayanların başına mucize gelmiyor. Üçüncü olarak ne kadar anlamsız görünürse görünsün çaba gösterecekler. Elinizde sadece üç yüz asker de olsa ve karşımızdaki ordu yüz bin kişilik de olsa, o sıra yapılabilir en akıllıca şey ne görünüyorsa onu yapmak gerekiyor. Başkaları bizimle alay da etse, her çabamız ret ile de karşılaşsa hiç vazgeçmeden çalışmak gerekiyor. Dördüncü olarak bu mucizenin olabilmesi için herkesten fazla çalışmak gerekiyor. Herkes kadar çalışarak mucize olmuyor. Beşinci ve en azından benim öğrenebildiğim kadarıyla bir mucize için en önemli olansa yardım etmek. Ancak başkalarının yardımı, desteği ve anlayışıyla bizim mucizemiz gerçekleşecekse, biz de başkalarının yaşamındaki mucizelerin ve olumlu şeylerin ortaya çıkması için yardım etmeliyiz.
Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

69 yorum

 1. çok teşekkürler efendim gayeten güzel bir yazı inanın zihnimi açtınız.dilay hanım sizden tavsiye almak isterim iletişim adresi tarzı bir şeyiniz var mı benzer durumlar var bnm içinde bir fikir almayı ihtiyacım var doğrusu .neden siz? yazınızı okudum ufak farklılıklarla hayatımız benziyor.bu nedenle farklı bir niyetim yok.

 2. Gözlerini hirs ile tamamen kör etmeyin. hırs iyidir ama dengeliyse. birde çalışmak çalışmak diye bağıran arkadaşları görüyorum. çok çalışmak değil asıl problem. çok mola vermemek. çünkü her mola hedefinize olan mesafeyi artırır. unutmadan azimli olun vaz geçmeyin ara vermeden pes etmeden devam edin. umudunuz kirilacak , kötü seyler olucak , sadece pes etme.
  not: okul sonuncusuydum itü de okuyorum (hayalimdi orası napam)

 3. selamun aleykum arkadaşlar. 4 yıl önce liseye başlamıştım.matematik temelim sıfırdı .fizik hocamız sınavlarda çok zor sorular sorardı ilk fizik sınavımdan 35 almıştım o kadar kötü oldum ki anlatmam hocamız derste çok sertti .sınav sonucu açıklanınca gözlerim doldu ama ağlayamadım gururuma çok dokunmuştu 1 almak. o günden sonra fiziğe çok çalıştım sınıf birincsi oldum.okuldaki öğrenciler beni fizik dersmin iyi olduğundan tanırlardı.gerçekten birşeye inanırsak ne kadar uzak görünse de nasipse o iş olur.İNANMAK kolay birşey değil ama gerçekten inandın mı da başarırsın birşeye inanırsan arkasıda geliyor çalışmk çaba göstermek hepsi çorap söküğü gibi geliyo yeterki İNANALIM

 4. ya ben sevgılımden ayrıldm ve suan cok kotuyum sevgılım bana demedıgını bırakmadı bana her hakaretıne hıc aldanmakszn hala ona asıgımm ve ygs ye hazırlanıomm ve o baana derdı senden bı b.. olmaz ve ben ona inatt turkıye bırıncısıı olacammmmm sadece bırıncı olacam bırıncı olacammmm

 5. yeterkı ıstee ben basarılıı ınsanların okurum cok degısık hayatlar farklı huzunlu ve buna benzer hayatlarr benn bu sene ygs bırıncısı olacm netlerım suan cok kotu onumde 125 gun var bırgunum bos gecmıcekkkk artıkk erkekleree ipi vermeyın ezılmeyınnn calısın basarın paranız olsunnn kmseye muhtac olmayınnnn

 6. Umuda Yolculuk

  arkadaşlar çevremdeki insanlar bana q klavyede on parmak yazmanın imkansız gibi birşey olduğunu defalarca vurguladılar zor olduğunu biliyordum ama benim için imkansız değildi üç aylık çalışmanın sonucunda klavyeye bakmadan çok hızlı bir şekilde on parmak kullanıyorum inandım! istedim! YILMADAN çalıştım! BAŞARDIM! unutmayın arkadaşlar inanın! isteyin! çalışın! BAŞARIN!!! ps:birşeyi başarmak çok güzel bir duygu :)

 7. Arkadaşlar ben turizm meslek lisesi 11. sınıf öğrencisiyim benim hedefim psikolojik danışmanlık ve rehberlik (eskişehir) okumak. bu konuda bana içten inanan kişiler bir elin parmaklarını geçmez. ama en önemlisi ben inanıyorum ki buda hepsine bedel diye düşünüyorum. hedefimi soranlar duyduklarında gülüyorlar turizmden çıkmaz diyorlar ama ben inanıyorum ben kendime güveniyorum yapacam kazanacam! hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyrum inanın çok etkilendim artık tek bir soru işareti yok sadece çalısacam kapatmam greken matematik açığını kapatacam herkese gösterecem yapabiliyormuyum yapamıyormuyum benden sonraki gelenlere örnek olacam inanıyorum!

 8. .. yaptığınız kendi kendinizi kandırmaktan başka bir şey deil.. neymiş mucizeymiş saçmalığa bak.. siz kendi kendini kandıran , çalışmaktan aciz aptal insalar mucizelere inanmaya devam edin. siz bu güne kadar yüksek makamlara vb yerlere gelen insanların mucizeyle mi geldiiini düşünüyorsunuz.. arkadaşlar her şey alın teri sizin gibi aciz insanlar hiç bi yere varamaz

 9. katılıyorum sana levent kardeşim.. bu devirde herşey alın teri ben asla mucizelere falan inanmadım ve asla inanmayacağımda… mucizeler tanrılar zamanında kaldı… can-ı gönülden tebrikler

 10. arkadaşlar öncelikle hepinize tşkkür ediorum çünkü herkes birbirinden güzel yorumlar paylaşmış hpsini çok beğendim. tabi melih arata da tşk ediorm yazı mükemmel.benimde bişiler söylemem gerekirse arkdşlar başarı için inanmalıyız ne demiş ünlü yazar ‘İnanç görünmeyene inanmaktır görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görürsünz’ bu bizi başarıya götrcektir bende ygs-lys ye hazırlanıorum inanıyrum ki tıpı kazancam çok istiyorum beyaz önlüğü giymeliyim.Herkese hayatta başarı dolu günler diliyorum mutlu ve başarı dolu günlere… İnş.

 11. Bence insanlar hangi konuya eğilimli ise o yöne doğru kendini geliştirmeli. Tanıdığım bir kız ne kadar uğraştıysa matematikte kendini geliştiremedi. Kurs haricinde özel ders aldı ama nafile. Allah her insana farklı yetenek vermiştir. Olmuyorsa zorlamanın da bir anlamı yok. Neyi seviyorsanız en iyi biçimde yapmaya ve yaşamaya bakın.

  Yaz aylarına çok dikkat edin.

  Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti.

  Orhan Veli Kanık

 12. Pasaklı Kontes

  İmkansızı başarmak senin elinde.

 13. Önce imkansız bi’şeyin olmadığına inanmak lazım.
  Çünkü o zaman her şey başlar.
  İmkansızı başarmak için iyi bir kılavuz olmuş.

  Teşekkürler.

 14. herkese tavsiye ederim

 15. İmkansızı başarmak senin elinde.

 16. Şuan söyleyecek olduğum şeyler dalga değildir!

  Ben tanrı olabilecegime inandığım biriyim ve zamanı gelince bu konu hakkında gereken gayreti göstermem gerektiğini biliyorum. Eğer inandığımız herşeyi basarabiliyorsak, tanrı olabilen bir insan görürseniz 7 yıl sonra bilin ki imkansız diye bişey yoktur. İmkansızlık insanların zihnine yerleştirdiği bı duvardan ibarettir. Bende o duvarı yikicam.

  • Ozan Bey,

   Ufkunuzun, hayalinizin ne olduğu önemli değil. Önemli olan bu ufku ve hayali çizebilmek.
   Ancak başarmak ve nasıl başarabildiği hakkında bir şey biliyorsam hepsinin iki temel basamaktan geçtiğini özetleyebilirim.
   1- Çok çalışmak
   2- Azmetmek

  • Tanrı olmak dediğinize göre insanın yaratılışına inanan birisiniz veya var olan her şeyin bir Tanrı’nın eseri
   olduğu kanısındasınızdır.
   (..?)
   Sizin için Tanrı olgusu ne ifade ediyor?
   Olağanüstü güçlere mi sahip olmak ?

   ya da ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.