Anasayfa / Başarı Yazıları / İmkansızı Başarmak İçin…

İmkansızı Başarmak İçin…

Uzun zamandır yaşamlarında mucize kabul edilebilecek sonuçlar alanları inceliyorum. Kimlerin başına mucizeler geliyor?
Öncelikle mucize olabileceğine inananların başına mucizeler geliyor. Bir imkansızın olabileceğine inanmayanlar her zaman haklı çıkıyor ve sıradan yaşamlarına devam ediyorlar. Bununla birlikte bir imkânsızın gerçekleşebileceğine tüm kalpleriyle inanan ve bunun için çalışan insanlar, imkansızın gerçekleşebildiğini ve sıra dışı yaşamlarına devam ediyorlar.

Seminerlerimde uyguladığım bir imkansızlık deneyi var. Öncelikle gruba fiziksel bir sorunu tarif ediyorum. Sorun bir pipet ve çok ince bir iplikle ilgili. Katılımcılar, pipet ve ipliğe bakarak verdiğim amacın başarılamayacağını düşünüyorlar. Bu deneyin 15 saniyelik bir süresi var. Katılımcılar birer birer iplik ve pipetten oluşan deneyi yapıyorlar. Her biri 15 saniye uğraşmasına rağmen başarılı olamıyor. Değil 15 saniye birkaç dakika uğraşsalar bile olmayacak gibi bir izlenim oluşuyor. Katılımcıların yarısı denedikten sonra benim bu problemi 5 ayrı şekilde bir ya da iki saniye içinde çözdüğümü söylüyorum. Katılımcılar bu imkansızlık probleminin çözülebildiğini öğrenseler de hala kendilerinin yapabileceğini düşünmüyorlar. Sonlara doğru bir kişi problemi bir saniye içinde çözüyor. Katılımcılara birer birer deneyin başında ne düşündüklerini soruyorum: ?Yapabileceğinize inanıyor muydunuz? Yoksa yapamayacağınıza mı inanıyordunuz?? Yapamayanların hepsi, pipet ve ipliği ellerine aldıklarında problemin çözümünün imkansız olduğunu, sadece pipet ve iplikli deneyde başarılı olmuş olanlar, deneyin başında ?yapabileceğine inandığını? belirtiyor. İşte mucizelerle ilgili durumumuzda yaşamlarında mucizelerle karşılaşmayacağına inananlar, karşılaşmıyorlar; karşılaşabileceklerini düşünenler ise bu mucizelerin ortaya çıkmasına vesile oluyorlar.

Bu arada mucizeyi mühendislik mantığıyla tanımlayayım. Elimizde bir hedef var; bu hedefi başarmak için 100 birime ihtiyacımız var; elimizde ise sadece iki birim var. Aradaki 98 birimin tamamlanması imkansız gibi görünüyor. İşte bu eksik olan 98 birim tamamlanabilirse mucize gibi bir şey olmuş olur. Mucize gibi tanımlanabilecek sonuçlara örnekler vereyim: Üniversitede notları ortalama bir öğrencinin Harvard Üniversitesi?nin yüksek lisansına kabul edilmesi; motosiklet kazası geçirmiş ve felç olmuş ?hayatın boyunca koltuk değnekleriyle yürüyeceksin? dedikleri birinin yürümekten öteye dünyanın en iyi dansçılarına ve sporcularına kaslarını nasıl kullanacaklarına ilişkin örnek olacak bir sağlığa kavuşması, üç yüz kişilik bir bölükle, yüz bin kişilik bir ordunun mağlup edilmesi, bir saat içinde iki yüz kilometre ötede bir yere elden bir belge teslimi ve benzeri.

Yaşamlarında bu tür olağanüstü sonuçlar alanların özelliklerini şöyle sıralayabilirim.
Birincisi kendileri için mucizenin ne olduğunu tanımlamışlar. İnsanlara yaşamınızda bir mucize olabilecek olsaydı, bu ne olsun isterdiniz diye soruyorum. Çoğu zaman yanıt alamıyorum. Dolayısıyla yaşamımızla ilgili ne olursa mucize deriz sorusunun cevabını vermeden bu mucize olmayacak. İkinci olarak bu mucizenin olacağına inanacaklar. Daha önce belirttiğim gibi inanmayanların başına mucize gelmiyor. Üçüncü olarak ne kadar anlamsız görünürse görünsün çaba gösterecekler. Elinizde sadece üç yüz asker de olsa ve karşımızdaki ordu yüz bin kişilik de olsa, o sıra yapılabilir en akıllıca şey ne görünüyorsa onu yapmak gerekiyor. Başkaları bizimle alay da etse, her çabamız ret ile de karşılaşsa hiç vazgeçmeden çalışmak gerekiyor. Dördüncü olarak bu mucizenin olabilmesi için herkesten fazla çalışmak gerekiyor. Herkes kadar çalışarak mucize olmuyor. Beşinci ve en azından benim öğrenebildiğim kadarıyla bir mucize için en önemli olansa yardım etmek. Ancak başkalarının yardımı, desteği ve anlayışıyla bizim mucizemiz gerçekleşecekse, biz de başkalarının yaşamındaki mucizelerin ve olumlu şeylerin ortaya çıkması için yardım etmeliyiz.
Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

65 yorum

 1. Eee bir kızın beni sevmesi mucize, ona nasıl çalışayım?

 2. Hoş bir yazı, en azından insanı motive edici nitelikte diyebiliriz. Ancak bazı şeyleride gerçekçi düşünmek lazım. Olmayacak bir şeye inanıp daha sonra hayal kırıklığına uğramaktansa. Yenilgiyi kabullenip, çıkış yollarını aramak daha mantıklı diye düşünüyorum.

 3. Gökçen Önal Bilecik

  “YÜZDE YÜZ İNANDIĞIN SÜRECE HER ŞEYİ YAPABİLİRSİN.” :D ;)

 4. Ben bir mucizenin gerçekleşmesi için 4 yıldır çalışıyorum
  ve maalesef gerçekleşmedi üzgünüm.
  İşle ilgili olmasada konu bir mucize olarak gördüm ve gerçekleşmesini çok istedim. Önce inandım çalıştım bekledim ama olmadı.
  karşılık alamadım (platonik aşktı bu)

  TUBA

  13/11/2007

 5. AH MUCİZELER KEŞKE İHTİYACIMIZ OLDUĞU ANDA GERÇEKLEŞSELER OLMAYINCA OLMUYOR HERŞEY KISMET KİMSE KİMSENİN LOKMASINI YİYEMEZ HESABI İMKANSIZ BAZI ŞEYLER AMA BİZ YİNEDE ELİMİZDEN GELENİ YAPALIM VE SONRA TEVEKKÜL EDELİM ARKADAŞLAR..

 6. bazan hayatımız o kadar çok kötüye gitdiği düşünüyoruz ki keşke bir mücize olsa diyoruz aslın da en büyük mucize bizis

 7. yaşamak çok güzel bence

 8. pacificoriental

  İmkansızı iste,gerçekçi oL.Birşeyi ne kadar çok istediğinin önemi yok,öncelik başarabileceğine olan inancın.Küçük hedefler ve devamlılıkla gelecek başarılar imkansız olana bir adım daha yaklaşmamızı sağlayacak.Bugün imkansız olan yarın senin için küçük bir başarı sayılacak.
  Başarmak için inanca,inanmak içinde başarabileceğimiz küçük hadeflere ihtiyacımız var.

 9. cok guzel bır yazı..olmayacak seylere ınanmak bıraz yurek ıstemezmı arkadaslar??..onun gerceklesmesı ıcın calısmak;HERKESDEN fazla calısmak gerekıo yazıdakı gıbı aynı..ewde oturup porsche almayı beklemek tabıkı sacma:)
  bence bu hayat ona sunulanı en ıyı sekılde ZAMANINDA degerlendırenlere guzel..
  KARAMSAR OLMALAYIM..ISTEMEK YETMEZ;YAPMALIDA…

 10. öss ye 62 gün var ve ben şu an yeterli bi puan alamıyorum … ama bu 62 günü iyi değerlendiricem … ve 2008 Öss Türkiye 1. benim iddia ediyorum … aksini söyleyen varsa bana yazabilir … gerçekten inanmak önemli bir iş … bilgisayar başına oturdum 5 dk lık bu yazıları buldum … ve vakit kaybetmeden gidiyorum çalışıcam sadece 62 gün var ve çok basit Türkiye 1. … inanıyorum … 1 … 1 …1 … asla 2 demicem daima 1 ….

 11. Gerçekten çok haklısınız. Bende başımdan geçen bir olayı anlatayım.
  Benim bir arkadaşım vardı okul birincisiydi.Ben hep bir zaman onu geçeceyime inanırdım.Bunu etrafımdakilere söylediğimde benimle dalga geçerdi.Ben buna rağmen pes etmedim.Çok çalıştım.Özel ders aldım.Çok kitap okudum.Öğretmenlerim onlara soru sormamdan bıkmışlardı.Sonuç ne oldu bilişyormusunuz? Ben o arkadaşımında girdiği bir sınavda onu büyük bir farkla geçmiştim.Herkes bana hayranlıkla bakıyordu artık. Bana başaramazsın diyenler benimle konuşamıyorlardı. unutmayın İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR.

 12. çok haklısınız arkadaşlar bende başaracağım bu sene kpss de sadece yeterli bir puan almayacağım derece yapacağım adımı duyuracağım başarı kelimesinin yanına adımı yazdıracağım bunun içinde herkes kadar değil herkesten fazla çalışmam gerektiğini unutmayacağım BAŞARI BAŞARACAĞIM DİYENİNDİR

 13. Ben lise öğrencisiyim 1 yıl tekrar yaptım tekrar yapınca akıllandım sınıf 1. olacagım diye inat ettim inandım arkadaşlar ve ailem benimle dalga geçti bende son gülen iyi gülermiş dedim üzüldüm ağladım ama çok çalıştım ve ben sınıf 1.si oldum inş. bundan sonraki egitim çğretim yıllarımdada hep ben 1. olurum… İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR derler ya bu söz gerçekten çok doğru…

 14. 2009 da öss sınavına gireceğim.Hedefim çok yüksekte..
  Boğaziçi’i kazanmak istiyorum,bunun için de soruları nerdeyse full yapmak gerekiyor.Denemeler de 2. bölüm 210 puana yakın geliyor.Eskiden güçlü bir inancım vardı ama şimdi..Kararsızım.Sözelim çok iyi olmasına rağmen,matematiğimin kötü olması beni uzaklaştırıyor hedefimden..Çalışınca yapabileceğimi biliyorum.
  İnanmak,başarının %99’udur benim için.İnandıklarımı yapmış olmak,beni sevindiriyor fakat şimdi gerçekten inanmadığımın farkına varmak…
  Çok yüksekten bana göz kırpan hayallerim,onlara elimi uzatmamı bekliyor biliyorum..Kimilerinin mucize,kimilerininse yapabilirsin demesi…Kararsızlığa itiyor.
  Birgün çok koşarken,ertesi gün duruyorum.Bir yarış,en iyi olarak böyle bitirilmez biliyorum..
  Yine de birgün,bakışlarıma güneşin tam tepeden vuracağı inancı hayallerime sıkıca sarılmamı sağlıyor.
  Başarmak istiyorsanız,diğerlerinin ne yaptığına,ne söylediğine aldırış etmeyin.Kulaklarınızı kapatıp yola devam edin,güçlü bir inançla..Ama asla gözlerinizi hedefinizden başka bir yöne çevirmeyiN!.

 15. CALISMAK CALISMAK CALISMAK….

 16. Bence bir seyi basarmak ıcin hırs lazım ve hırs olmadan amaclamadan yapılmaz yani olmaz ben yıllarca hedefimin pesinden kostum ve halada kosuyorum sadece kendimi gösterip ben buyum demek icin ve halada koşuyorum sizde durmadan devam edin…

 17. ben melek’e katılıyorum hırs olursa başarısızlık gelir diyolar, bence hırsı olmayan insan başarısızlığa mahkum olur ben bu güne kadar bir çok işi başardım hedeflerimi gerçekleştirdim ve bunları yaparken her zaman hırsım vardı ne zaman ki hırsımı kaybettim yarışı da kaybettim

 18. ve ben diyorum ki kalkın bu hayatın yakasına yapışın

 19. imkansız yoktur

  imkansız geçicidir, bugün var yarın yoktur…

 20. ya bütün çalışmalarına rağmen kaybetmişsen o yarışı, ya aslında bütün ruhunla inandığın şeyii bütün birikimin olmasına rağmen kullanamadıysan napardın? ben össye girdim eksiz omama rağmen hergünümü çalışarak geçirmeme rağmen tansiyonumun düşmesi sebebiyle kaybettim bi anlık rahatsızlık hayatımı mahvetti benim. şimdi çok umutsuzum ünversitedeyim ama istemediğim bi şehirde istemediğim bi bölümde okumaktayım. daha 1.sınıfın yarı dönemi yeni bitti seneye yeniden girmek istiyorum ama bilgimin olduguna da eminim ama kendime olan inancım sıfırr… bu arada gittiğim dersanede her denemede sınavında ilk 3teydimm son deneme sınavındada birinci olmuştum. tercihleri yapmaya gittğimde o liste hala asılıydı ölücek gibi olmuşştumm…

 21. yazıyı begendim ama hayata tutuna bilmek için düşünmek gerekmez. sürekli `ben başarırım` demeliyiz ve isteğimizi zor da olsa yapmaya çalışalım, hayat zor değil…

 22. başarılı bi yazı…MELİH BEY sizi tebrik ederim.

 23. başarı gerçekten çok güzel birşey. ama başarılı olmak için bir sürü engeli aşmamız gerekiyor. bunlardan bir tanesi de bence kötü olduğumuz bir ders olsa gerek. ama başarı için o dersten de geçerim. ve hedefime ulaşırım. ben önceden çalışmıyordum ama şimdi bir rehber yardımıyla çalışacağım ve bu engellerin hepsini aşacağım. lütfen sizler de böyle yapın. hiç kimse sizi bilmiyor. o zaman kendinizi tanıtmazmısınız? şimdi de kendinizi tanıtın ve herkes sizi çok başarılı biri olarak tanısın fena mı yani

 24. İmkansız dediğimiz şeyleri yine bizim gibi 2 kulağı 2 gözü olanlar başarıyor.İşte o zaman diyoruz ki:Gerçekten de imkansız değilmiş.Başarı mı?Niçin başarmak?Aslında bunun sebebi mutlu olmayı istemektir.
  Herkes başarmak istemez.Ama bu dünyadan 1 iz bırakarak gitmek en güzel şey olsa gerek.Umut iyi birşeydir.Onu kaybettiğinizde sizde olmazsınız.Başarmak isteyenlerdenseniz hedef koyun!çalışın! ve başarmış olursunuz!Başarmak istemeyenlerdenseniz susun ve başarmak istemeyenleri engellemeyin.Hayatında başarıyla karşılaşmamış birisi
  onu bilemez ki.

 25. Umut..
  Hiçbir zaman kaybedilmemesi gereken duygu.
  İnsan denen varlık umutsuz kalırsa yaşayamaz,heyecan nedir bilemez,amaçsız kalır,ölür..

 26. İLK DÖRT YORUMU OKUDUM VE HEPSİ OLUMSUZDU YAZI BENCE GERÇEKLERİ SÖYLÜYOR BUNDAN ON SENE ÖNCE OLSAYDIK ŞU ANDAKİ TEKNOLAJİYE KİM SAHİP OLABİLİCEĞİMİZE İNANIRDI INANANLAR ZATEN BAŞARDILAR ASLINDA BAKMASINI BİLSEK ÖNÜMÜZDE O KADAR ÖRNEK VARKİ MESALA Albert Einstein YADA YAŞAMASI DOKTORLAR TARAFINDAN %40 LIK BİR RAKAMLA İFADE EDİLEN İNSAN lens armstrong KADEŞLERİM İNANIN VE BAŞARIN ŞUNU SAKIN AKLINIZ GEÇENLERDE İZLEDİĞİM BİR FİLİMİN REPLİĞİYDİ YA BAŞARIRSAK BENCE İNSANLARIN HAYELLERİNE UŞALİLMESİ İÇİN DENEMESİ GEREK

 27. arkadaşlar aranızda en fazala yüksek düşünen benimdir.en fazla kişisel gelişim kitabı okuyan yine benimdir.2009 öss girdim beklediğim gibi olmadı ama hayırlısı Allahın bizim için yazdığı dışına çıklmaz.Şu an Orhan babayı dinliyorum.Elinden geleni yaptıysan gerisi Allah a kalmış.Taktir İlahi hepinize hayatta başarılar.

 28. Eyw… çok güzel bilgiler hocam

 29. Ben inanıyorum insan ben bunu yapıcam deyipte yapamıcağı sey yoktur sadece olmayan sey hırs .hırs olmayınca istesende olmuyor denedkadaslarim tecrübe konuyo çok istediğim bişey vardı istiodum ama gercekten ama olmadı neden çünkü istediğmi elde etmek için çabalamadım azmetmedim yaaa çalıstın mı dikkatlice kesin olur okadar çalısırsın iyi yapmassan işini çalıstdım dersin sözde .ama birde çalıstım dersin çok çalıstına dair kendinde inanırsın yasadığım için bilore ar

 30. Cihan KARACAN

  Ilköğretim yıllarında her zaman en iyi sınıfta oldum ve sınıfta çok iyi olmasamda matematiğim sayesinde dikkat çekiyordum.ortaokulun son yıllarında ergenliğinde verdiği bazı durumlardan dolayı psikolojik olarak kötüye gidiyordum ve bu hayatıma direk etki ediyordu.derken lgs sınavı gelip çatmıştı.o en iyi yaptığım matematik sınavda benim hayal kırıklığına uğramama neden olmuştu çünkü sadece 9 net yapmıştım.oysa ben 20 net gözüm kapalı yapabilen biriydim.ama olmadı…düz liseye başlıyordum…ilk sene durumum gerçekten çok iyidi.fakat lise 2 ve lise 3 derslerden ve lisenin öğretmenlerinin kalitesizliğinden acayip derecede düşmüştü lise 3’te hayatımda ilk defa karnemde 1 görmüştüm.dersler açısından herşey kötüye gitsede mutluydum çünkü sevdiğim insanlar ve beni seven insanlar vardı.lisede bitti…öss’de barajı zor geçmiştim bu sıralar aşk hayatım bir hayli güzeldi :) derken tekrar dersaneye yazıldım fakat ders aklımda yoktu artık.kızlar her zaman 1. planda oluyordu :) bu senede aşk trafiği ile geçti.ben bu senede dersaneye gidiyorum ve artık bambaşka bir insan oldum.tek bir hedefim var oda çukurova bilgisayar mühendisliği.bunu başarabileceğimi biliyorum ve kendime çok güveniyorum çoğu arkadaşım kazanabileceğime inanmasada ben artik çokk değiştim diyebiliyorum… 1 sene sonra tekrar görüşmek üzere bilgisayar mühendisi olduğumda bu siteye çok anlamlı ve uzun bir yazı ile döneceğim. tarih : 4 ekim 2009

 31. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş bende böyle düşünüyordum zaten başarmak için inanmak gerektiğine inanıyorum ve çalısmaya tabikide.

 32. Arkadaşlar eğer bir insan ben yapacağım hiçdeğilse yapmaya çalışacağım diyorsa yaparr o hedefine inanması onun için yeterli olacaktır ve ayrıcada hiç kimsede sizden üstünmüş yok o çalışkanmış ben onu nasıl geçim die düşüncelerinizde olmasın allah u teala hepimizi eşit yarattı ve herkeze bir akıl verdi iyi şeylere kullanması içn hepimiz aynı seviyedeyizz bunu unutmayın önünüze engellerde çıksa bazen aşamasanızda o engelleri bi gün düşüp yuvarlansanızda umudunuzu yitirmeyinn önünüze engeller çıksa bile……malesef hayat ta zmn denen kawram çok önemli zaman nerdeyse bizi yönetiyor bazısına hızlı bazısına yavaş gibigeçiyor gibi geliyor hayat akıp gidiyor ben önceden 5-6 yaşlarında filan iken çok okula gtmek istiyodum bilmiyorum şimdi liseye neredeyse gidicem ve o zmn nasıl geçti bu kdr çabuk hiç bir fikrim yokk bazen 1 sn 1 dk bile bizden okdr çok şeyi alıp gtrbilir kki anlatması uzun ve güç olsa gerek…zamanınızı boşa harcamayın boş kaldığınız zmn başka bir işe koyulun bu sizde alışkanlık olunca bırakması ya olanaksız ya da çok güç olur zmnımızı iyi değerlendirmeliyiz kendimize gvnmeliyiz aynı atadan anadan babadan geldik aynı yere gidiyoruz hepimizin sonu ölüm …. farkına waralım bir şeylerin = )(ilerde geç olmadan ) okkkk :p benden bu kdr

 33. Hedefi olmayan insan yasayan ölü gibidir

 34. Hayatta hedefi olmayan insanlar bir nehir üzerinde akip giden saman çöplerine benzerler onlar gitmezler ancak suyun akisina kapilirlar senelerce

 35. Ben imkansızı başarmak isteyenlerdenim ayrıca bence imkansız diye bir şay yoktur ç ün bündan 50 yıl öncesine gitiğinizde kim kablosuz bir telefonu hayal edebilidiki bu bir imkansızdı ama bunu başarableceğini düşünen başardı öneli olan hayal etmek ve bunu için çabalamak

 36. Ben başarılı olmuş insanların hayatlarını okumayı seven birisiyim.okuduğum tüm başarılı hayatlarda
  gerçek bir hedef var. en basitinden düşünürsek sabit bir noktaya baktığımız zaman gözümüz ne o cismin önündeki nesneleri nede o cismin arkasındaki nesneleri algılıyor.sadece baktığımız yere yoğunlaşıyor işte bizde hedeflerimize bu şekilde bakmayı öğrenebilirsek başarı kaçınılmaz olur.ben bu şekilde hedef koyamıyorum ortaya o nedenle hala annemin koyduğu isimle yaşıyorum :d
  ama biz dar düşündüğümüz için başka insanların geniş düşünceleri karşısında vay beee diyoruz hemen.

 37. İmkansız Bir Oyuncak

  Görüyorum ki burada hepiniz iyi bir eş araba sınav vb…
  düşünüyorsunuz oysaki daha uhlevi daha önemli şeyler var hayatta herşeyi düşünüyorsunuz ama hiç kendinizi düşünmüyorsunuz…bu lafımı burda kesiyorum anlamak için bu kadarı bile fazla…

 38. Aslında her insan içindeki kendisine güvenirse çok iyi işler başarabilir.ama insanın kendine olan özgüveni çok az olduğu için imkansız gibi görünen şeyler gözümüzde daha da büyüyor…

 39. Her insan imkansızı başarabilir. gerçekten istemek önemlidir.

 40. Imkanızı başarmak öyle bişeydir ki.. karşılaşacağınız hiçbir engelin sizi durduramayacağına ve kendiniz için engellenemez yargısına ulaşmak bence. bu duyguyu bende yaşadım. özellikle universitede yaşadıgım için cok mutluyum. bu durdurulamayacak yargısıyla bolumumde 2. oldm arkamdan yapamaz dıyen insanların suratları ve halleri hala aklımda superdi o an..

 41. Yaşamak hayattan istediğin şeyi aramaktır,aramamak yaşamamaktır.her başarılı insanda ergin yaşa geldiğinde çocukluk hayallerini gerçekleştirendir…benim hayat felsefem bu..her yeni günün sabahı bu sözleri söylerim kendime..her sabah farklı duygularla uyanırız bazen üzgün bazen sevnçli önemli olanda üzgün olduğumuz günüde hayata + gün olarak eklemektir.mutsuz bi çocukluk geçirmedim,mutsuz bir ergenlik geçirdim.annmle babamın kavgaları hiç eksik olmadı ortaokul ve lise hayatımda.sihirli bi değneğin bana dokunup mutlu edeceğine hayatımı değiştireceğine inandım.buna çocukkende liseye giderkende hep inandım.odamda her gece ağlardım atışmalarına,kavgalarına.ayrıldıklarındada annem onunla kalmamı istedi.onunla kaldım ama hergece babamı çok özleyerek resmini öperek uyudum.dünyada bu durumu yaşan tek ben değilim diye avuttum kendimi.annemse mutsuzluklarıyla yaşadı hep…halada öyledir..annemn hayattan bezgin halini gördükçe içimden bişiyler beni dürttü.ben onun gibi olamazdım amaçlarım ve ideallerim olmalıydı.boş bir kağıda hayattan beklentilerimi hedeflerimi yazdım ve istedim bunların olmasını.lise son sınıftaydım ve kazanmalıydım istediğim üniversiteyi…çok çalıştım,eve geldiğimde annemn beni mutsuz etmesini engelledim.çünlü sözleri acıtırdı içimi hep..babama olan nefretini bana yansıtrdı öyle rahatlardı…boğaziçi endüstri mühendisliğini kazandm.burs aldım ve amerikada 5.5 sene yaşadm.amerika-türkiye arası gidip gelyrm.ve hayatta hep tek başımaydım bunları başarırken..burs başvurusunu yaparkende,başarımıgördüklerinde bana birlikte çalışmayı teklif ederken de…hiç birşey hayatta pes edilerek önümüze sunulmaz biz çekip çıkartırız payımıza düşeni…ben çok istedim şu anki dilay olmayı ve oldum seneler snra.ofisimde o beyaz kağıt çerçeveli ve duvarmda asılı.annemin ailemize veremediği mutluluktan pes etmedm.babama başarılarımla,ona sunduğum hayatla yılların özlemini gidermeye çalışıyorum.babamın gözlerinin içinn gülmesi şu an bnm için herşeyden önemli…ve o sihirli değneğe hala inanıyorum..kalbimiz ve hayallerimiz bizim sihir değneğimz…

 42. şu an öyle bir durumdayimki tam ortasındayım tam ortasında
  beni geri plana attıkları o günlerdeyim yanımda kimse yok kendimi harekete geçirmem lazım adeta ruh gibiyim içimdeki o durgunluğa bir dur diyeceğim ve mahvedeceğim çehremi yakıp kavurucam bitiricem bu sürgün hayatı
  başaracağımmm….

 43. Allah isteyipte calışana veriyor herseyin hayirlısı

 44. Rabbim kimsenin emeğini boşa çıkarmasın… istediği mucizeylede onu karşılaştırrsın inş.

 45. Gerçekten yüzde yüz inanmak işe yarıyor mu ben tam özgüvenim yerimde diyorum aksilik çıkıo

 46. Güzel yorumlarınız için çok tşk.arkadşlar …bende başarmam gerektiği için çok çok çalışıp başaracam ..inancım var ve çok hırslıyım ..gözümü hedefimden ayırmayacam..

 47. Hayatta herşeyin bi sahibi var o’na inan dua et ve bilinçaltından başaramamak kelimesini tamamen çıkar kendine ve o’na inan ve sürekli çalış eğer sonunda başarmazsan bu mucizedir…

 48. Arkaşlar ben sekizinci sınıftayım sbs ye giricem puanım 412 ve 386 bu sene 498 yapıp fen lisesine gitmek istiyorum herke imkansız dio ne yapcam feni çok istiom akıl verin bana nolur

 49. 500 tam puan yapanlar nasıl yapmış o zmn…tesadüf mü..alakası bile yok ..sen çalış tıktan sonra ve kendine güvndktn snra başkalrının dedikleri umrunda bile olmaz…imkansız da değil ayrıca tatlım….

 50. Hayatımızda ki her geçen 1 saniye bile insanı farklı yollara atayabilir.liseyi bitirdikten sonra sınavları boşladım hayatı takmıyodum ama şimdi şu andan itibaren hiçbir şey için geç değil düşüncesine vardım bu yolda descartes gibi kendi kendime felsefe yaptım.artık bir hedefim var polis olmak ve inanıyorum…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

Ödüllendirme konusuna bakış, insan karakterleri kadar çeşitli.

Ödüllendirmek Kolay mı?

Bulunduğunuz organizasyona sıra dışı bir değer kattığınızda ne beklersiniz? Ödül mü? Yoksa ...