Anasayfa / Başarı Yazıları / Başarının Sırrı Kimde?

Başarının Sırrı Kimde?

Hepimiz, bazı öğrencilerin ve genç profesyonellerin çok başarılı olacaklarını, fakat onlar kadar parlak olan diğerlerinin o kadar başarılı olamayacaklarını fark ederiz. Bu neden böyle oluyor? Neleri farklı yapıyorlar? Psikolog Hayes, bir öğrencisinin yüksek lisans programından atılmasının çok başarılı öğrencileri diğerlerinden ayıran şeyin tam olarak ne olduğunu düşünmesine sebep olduğunu söyleyerek ?Öğrencilere Bir Mesaj? isimli makalesinde yukarıdaki sorulara cevap vermeye çalışıyor. Psikolog Hayes?e göre başarı izafi ve çok boyutlu bir kavram.

Sadece sonucu değil, süreci de önemseyin

Başarı çok azımız için aniden ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla küçük parçalar halindeki gayretlerimiz teker teker yerlerine yerleşirler. Küçük gibi görünen şeyler bazen çok önemli olabilirler. Hangi davranışlarımızın, belirli bir zamanda kariyerimize ne gibi katkılar sağlayacağını önceden kestirmek mümkün değildir.

Eğer başarı, bir sonuç olarak çok önemliyse, genellikle bizi o başarıya ulaştıracak olan süreci önemsemeyiz. Mesela bir hocanın, ?ilgisiz? bir entelektüel alanla ilgili ilginç bir konu ortaya attığını düşünelim. Eğer öğrenci, daha çok elde edeceği sonuca odaklanan bir öğrenciyse, entelektüel olarak kendini konuya kapatma eğiliminde olacağı için, bu konuda daha sonra önemli olabilecek bazı şeyleri öğrenme fırsatını kaçırmış olacaktır.

Başarılı öğrencilerde, bu gibi durumlara açık olmalarından ve genel olarak işi önemseme eğilimlerinin bir sonucu olarak, bir zenginlik gözlenir. Başarılı profesyonellerin çoğu, alanla ilgili geniş bir yelpazedeki konuları önemserler ve görevin taşıdığı değeri vurgularlar. Her zaman sonuca doğru ilerlerler ama sürecin değerini unutmazlar.

Konuşun ve yazın

Bilim, sözel bir iştir. Başarılı bilim adamları konuşmalı, yazmalı, ikna etmeli ve tartışmalıdır. Profesyonel sözel davranışta beceri kazanmanın tek yolu onu uygulamaktır. Sınıfta konuşun. Sohbetlerde konuşun. Koridorlarda konuşun. Dinleyin ve cevap verin. Varsayımlarda bulunun ve düşünün. Tartışın. Düşünceleri paylaşın. Eğer söyleyecek bir şeyiniz olduğunu düşünüyorsanız, söyleyin. Söyleyeceğinizin söylemeye değip değmeyeceğinden emin değilseniz bile söyleyin. Aynı şey yazıda da geçerlidir. Kolayca yazabilmek deneyimlerle gerçekleşir.

Kolaylıkla evet deyin ve yapın

Kariyerinizin başındayken kendinizi değişik şeylere zorlayın. Repertuarınızı genişletin. Biri iyi bir projeden bahsedince ?haydi yapalım? deyin. Eğer biri bir proje için sizden yardım isterse evet deyin. Sonra da yardım edin. Sizden beklenenden fazlasını yapın. Eğer sizden bir bilgisayar programı geliştirmeniz bekleniyorsa, bunu sonraki hafta yerine hemen ertesi gün hazırlayın ve programa değişik sesler de ekleyin. Eğer sizden laboratuarı düzenlemeniz istendiyse, bunu ayrıntılı ve itinalı bir şekilde yapın.

Başkalarıyla çalışın ve kolayca paylaşın

Başkalarından çok şey öğrenebilirsiniz. Sizin ilerlemenize yardımcı olurlar ve size yeni şeyler öğretirler. Yani iş birliği yapın. Takımlar oluşturun. Bir ağ kurun. Talep ettiğinizden daha fazlasını verin. İş birliğini engelleyen şey, katacağınız hiç bir şeyin olmadığını düşünmeniz ya da (daha kötüsü) başkasının sizden daha kazançlı olacağını düşünmenizdir. Başkasının daha kazançlı olması mümkündür ama bunun engellenmesinin hedeflenmesi iş birliğini öldürür.

Verdiğiniz sözleri tutun

Bu en önemli kuraldır. Bu kural, başarılı öğrenciyi başarısız öğrenciden en iyi ayıran kuraldır; ama kuralı uygulayana kadar değeri anlaşılmaz. Bu nedenle verdiğiniz sözü tutmanın mutlaka bir yolunu bulun.

Kendi gücünüzü tanıyın

Çok farklı bir alana geçebilirsiniz. İyi iş çıkartmış olmak için abartılı miktarlarda paraya ve zekâya sahip olunması gereken alanlardan bahsetmiyoruz. Burada genç ve ulaşılabilir, herkesin değişiklikler oluşturabileceği alanlardan bahsediyoruz. Gerçekten başarısız olan bir öğrenci ya bundan korkarak geri çekilecek ya da ulaşılmaz hayaller peşinde koşacaktır. Başarılı öğrenci ise kendi gücünü tanır ve onu ortaya koymak için kararlı ve büyük bir çaba harcar.

Sınırlarınızı bilin

Kaç yılınız olursa olsun, zaman, kesinlikle kısıtlı. Bu durumu hem eğlenceli hem de önemli çalışmalara dönüştürebilirsiniz. Mesela, ölene kadar sadece iki ya da üç araştırma yapma şansınız var. Bunlardan birini bu araştırmayla harcamak ister misiniz? Başarılı öğrenciler, zamanlarını bir değişiklik oluşturmak için kullanırlar.

Sizden iyi olanlarla iletişim ağı oluşturun

Öğrencilerde, kendilerinden daha tecrübeli ve çok başarılı profesyonelleri, iki hatalı şekilde düşünme eğilimi vardır: Onları ya kusursuz ve ulaşılmaz ya da bir kenara atılması gereken dinozorlar olarak düşünürler. Genellikle başarısız öğrenciler ilk hataya, başarılı öğrencilerse ikinci hataya düşerler. Ama en çok işe yarayan bakış açısı, onları çabalayarak ve ter dökerek saygınlık kazanmış, bir şeyler öğrenilebilecek insanlar olarak görmektir. Alanın önde gelen isimlerini tanıyın. Konuşmalarını dinleyin. Onlara yazın. Eğer uygun olursa, kendi çalışmalarınızı onlara yollayın. Hoş, zeki ve çalışkan insanlar, kendilerinden bir şeyler öğrenmek için en iyi insanlardır. Bu ağ, düşünceleriniz için bir arena oluşturmanıza yardım edecektir. Başarılı öğrenciler, entelektüel bağlantılarını oyun oynamak için bir fırsat oluşturma yönünde kullanma eğilimindedirler. Mesela henüz eğitimlerinin başında olan öğrenciler bile bir bilgi şöleni düzenleyip buna katılabilirler.

Mutluluğunuzu ve huzurunuzu koruyun

Başarılı öğrenciler kendilerine güvenirler. İlle de güvenli hissederler demek istemiyorum. Mutluluklarını takip ederler demek istiyorum. Kendilerine karşı dürüsttürler. Bu, kendine güvendir. Eğer tuhaf bir ilgiler karışımına sahipseniz, birisi ilginizi daha güvenli bir noktada odaklamanız gerektiğini söylese de vazgeçmeyin, bu sizi yeni ve heyecan verici bir şeye götürebilir. Riske girin. Eğer bu durum sizi endişelendiriyorsa, kendinize küçük bir güvenlik ağı oluşturun; fakat size önemli gelen şeyi çiğneyip geçmeyin.

Kolayca hayır deyin

Kariyeriniz ilerledikçe, doğal olarak odaklanacaksınız. Kaliteyi elde tutmanın tek yolu budur. Odaklandıkça, hayır demeyi öğrenin. Öncelikler belirleyin. Onlara uyun.
 
Kaynak : www.turkiyegazetesi.com
Yazan: Betül Altınbaşak 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

31 yorum

 1. odaklanmak ve hayır diyebilmek..işte benim de sırım budur.söylemesi kolay icrası çok zordur.süreç..bu sihirli kelime kişisel olarak çözümlenmeli ki kişinin emrinde uysal olabilsin.aksine hüsran ve pişmanlıklar hayatı karatacaktır..çözüldü gibi göründükçe çözülmeyen olayların aktörü olarak kendine güvenini kaybeden kişinin artık bekleyeceği sadece birbaşkalarının sürprizleridir.

 2. Bence başarı KARARLILIKTIR!
  Ne olursa olsun yılmamak, arkasından kovalamaktır.

  Teşekkürler.

 3. vokan küçükali

  bence başarının sırrı hiç bir şeye bağlı kalmamak istediği her şeyi elde etmek etmek için sonuna kadar mücadele etmek ! bir şeye ulaşmak için önceden plan yapmak o iş için gerekli araştırmayı yapmak hedefi 12 vurmak insan aklından gecenleri gercekleştirdikce hep mutlu olacaktır ama hayat insana bir şey daha öğretir isteklerin yerine getirirken başkalarının değerlerini haklarını ezmeden yasalar içerisinde hareket etmek insana aşırı güven ve güç verir bu sayade sizinle birlikte hareket eden kurum ve kuruluşlar olur herkes sizin destekciniz olur mutluluk varılacak bir istasyon değil bir yolculuk şeklidir sadece bineceğiniz aracı iyi secin herkese hayat boyu mutluluklar

 4. Odaklanmak ve kararlı olmak akabinde inanılmaz başarı getireceğine inanıyorum….ama üzgünüm her ikisindende mahrumum:(

 5. Bunlar hepsi uygulamasi zor soylemesi basit formuller.
  Basarinin tarifi yok bence. Kisiden kisiye degisir.

 6. başarının sırrını hep insanlara ödün vererek iyi ilişkiler kurarak geleceğini düşünenlerdendim. Ama başarının gelişimi sadece bireyde bitiyormuş. Herkese iyi olmak ya da görünmeye çalışmak benim başarımı engelleyecekmiş. Herşey bende bitiyor. Önce kendimi değiştirmekle başlayacağım daha az ödün daha cok çalışma…

 7. Mücadelemden asla bıkmayacağım…

 8. Basarini sirri insanin kendisinde sakli. Is sadece onu bulmak ve kullanabilmek.

 9. başarmanın yolu baştan(kafadan)ve arı gibi çalışmaktan geçer ayrıca kaprisleri bırakıp verilen ve verilecek olan hertürlü görevi koalyca üstlenip çaba göstermek gerekir

 10. Basarinin sirri insanin kedine inanmasidir. Bizler sifirdan baslayip kendimize inanmakla bugun uzman doktor olduk. Bir seye iniyorsan imkansizi bile imkan edebilirsin yeterki sen iste yeterki kendine inan.

 11. ..kim olduğunu hatırla.sen bir ustasın..bugün biraz karıncalarıseyrettim içlerinden birtanesi kendinden büyük bir işi omuzlamış kendisinden katça büyük ama yılmadan hedefe ulaştı çok kararlı ve emindi.not arkadaşlarının yardımını bile kabul etmedi inanarak görevinin farkındaydı ben bile çok etkisi altında kaldım doğada her şeye cevap var inanın yeterki bakış açınızı değiştirin sevgilerle

 12. Bence başarının sırrı tam bir odaklanma tam bir motivasyonla olur.herşeyden önce kişi başaracağına inanmalı.ve kendini tam olarak o işe verebilmeli.iş hayatımızdada kendimizi işimize adamalıyız.işimizi herşeyin üstünde tutarak aranan kişi olabiliriz.iyi günler

 13. Ben kendime hic güvenmiyodum ben bisey basaramam diyodum hep arkadaslarima bakip neden onlar basarili ben niye sevilmiyorum neden basarili deyilim diye kendimden nefret ediyodum. ama sonra beni bir kelime hayatimi okadar deyistirdiki bilemezziniz simdi bende sirri cözdüm calisisyorum inaniyorum ve hayalimde ki yeri gerceklestirecegime inaniyorum. arkadslar ders celisirken kafaniz agriyor biraz ar veriim sonra devam edrim sakin demyin o andan itibaren kendinizi basarizizliga itiyorsunuz herkeze allah ziyiyn acikligigi akil fikir versin herkeze haytinda mutluluklar dilerim insanlarimizi yakinlarimizi sevelim kötülükten uzak duralimm….

 14. Bence bu harika bir yazı en azından insan başarının ne olduğunu neye yaradığını anlayabiliyor.bence gayet güzel olmuş…en azından değişim ve gelişimde yolculuk başlığı altında toplayabileceğimiz bir yazı
  saygılar..

 15. Başarının sırrı ısrarla istemektir

 16. Chris gardner demiş ki ”başarının sırrı,bir sırrı olmamasıdır.sadece istediğin şeyin önüne geç ve yolunu kes!”

 17. safak büyükkal

  Basarının tek sırrı beyler onu gerceklestirmek için bir zorunluluğunuzun olmasıdır.yani benim bunu basarmam lazım baska bir sansım yok basaramazsam bazı seylerden de vazgecmeliyim diyebilmeniz dir bütün mesele….buda azim, irade ve öz güvenden gecer….

 18. Söylenenlere kulak tıkayabilmektir azimli olmak bir hatayı ikinci defa yapmamaktır

 19. Tıpkı kendimde şimdi cesaret bulup bu sitede bir şeyler yazma geregi duyuyorsam bunı bılelim ki… başarı sadakat ve inançtan geşer…her duruma hazır ve bir başarı yolu aramaktır…başarmak.

 20. Başarı inanmaktır. Sizin çizdiğiniz bu yolda size kim engel çıkarsa çıksın kimseyi dinlemeyin, devam!
  Edin inandığınız yol,doğru oldukça.

 21. Ben bu işi hastalara yardım etmek içiçn yapıyorum ama bazı insanlar bunlar canlı hayvanlarda canlı ama birbirlerine nasıl kıyıyorlar hiç anlamıyorum.

 22. Başarı sevmektir. önce kendini sevmektir.fedakarlıktır sonu görünmese de riske atmaktır yapılanlardan sonra karşılaştığın sonucun süreçten saçma olduğunu gördüğünde ise yılmamaktır. çünkü popüler olmak başarılı olmak değildir. umarım herkes doğru bildiğine ulaşır kendisi için, sevdikleri için, vatanı için ve insanlar için bu arada iyi bayramlar…..

 23. 1-elestirmeyin,kinamayin ve sikayet etmeyin
  2-durust ve icten ovguyu esirgemeyin
  3-karsinizdakinde istek uyandirin
  4-baskalariyla ictenlikle ilgilenin
  5-karsinizdaki kisiye onemli biri oldugunu hissettirin ve bunu ictenlikle yapin
  6-baskalarinin goruslerine saygi duyun.yaniliyorsun!demeyin
  7-daima dosttca kalin
  8-karsinizdaki insana evet evet dedirtin
  9-birakin karsinizdaki kisi fikirlerin kendisinden ciktigini sansin
  10-daima kisilerin hassas olduklari konulara deginin
  11-insanlarin yanlislarini onlara,bunlari dolayli yoldan anlatarak gosterin
  12-karsinizdaki insani elestirmeden once kendi hatalarinizdan soz edin
  13-emir vermek yerine sorular sorun
  14-insanin ayibini yuzune vurmayin
  bunlari yapan tum dunyanin destegini alir,yapamayan hayatini yalniz gecirmek zorunda kalir

 24. HER ZAMAN KAFANIZ DİK DURSUN.KİMSE SENDEN ÖZEL DEĞİL ÖZEL OLAN SENSİN ÖNEMLİ OLAN BUNU KARŞIYA ANLATMAK.KÖTÜ OLMAMAK ADINA KİMSEYE EVET DEME.KİMSEYE GÜVENME AMA HERKESEDE ŞÜPHELİ GÖZLE BAKMA.ÇALIŞIYORSAN OLDUGUN YERDE DURMA HERGÜN İLERİ ADIM AT .TİCARETTE KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMA.COK SÖZ VERENE İNANMA O ARTIK ONUN AGZINDA SAKIZ OLMUŞTUR.

 25. kesinlikle önemli bir konuya el koymuusnz .bu konuyu paylaşıp bizi bilgilendirdiğiniz iiçn teşekkür ederim.

 26. çok sağolun bu beni daha çok etkiledi.

 27. bence basari sorumluluktan gecer unutmayalim ki somsuz insan sorunlu insandir.

 28. bence basari fedakarlik sorumluluk azim ve en onemlisi mucadele isteyen bir turnuvadir turnuvalari ge¢£n finale kalir.herkese basrilar kolay gelsin…

 29. Başarının sırrı mı;
  (insanlar geçmişi sorgulamakdan,geleceği düşünmekten’hayal kurmaktan’bulundukları Anı değerlendirmezler)…

 30. BAŞARININ SIRRI (ATILGAN OLMAK CESUR OLMAK RİSK ALMAK VE EN ÖNEMLİSİ AKIL VE SERMAYEDİR:)

  BAŞARININ SIRRI (ATILGAN OLMAK CESUR OLMAK RİSK ALMAK VE EN ÖNEMLİSİ AKIL VE SERMAYEDİR:)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.