Anasayfa / Başarı Yazıları / Dış Görünüş mü? Fikirler mi?

Dış Görünüş mü? Fikirler mi?

‘Büyük Kütüphanede bir kitap okudum. Eklediğiniz notlar karşısında hayranlık duyduğumu belirtmeliyim. 10 gün sonra Kore’ye gidiyorum, sizi tanımak ve sizinle mektuplaşmak istiyorum. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.’
 
Ewan 22 yaşına o sene basmıştı, kendinden emin çok zeki ve çok çekici bir genç adam olmanın asaletini taşıyordu. 10 gün sonra Kore’deki bir savaşa katılmak üzere İngiltere’den ayrılacaktı, hiçbir şeyden korkmuyordu ama duygusallığı nedeniyle, ülkesinden ayrılma fikri zor geliyordu ona. Ağır adımlarla büyük kütüphaneden içeriye girdi, bir kitap alıp oturdu ve okumaya koyuldu. Gerçekten de çok güzel temalara değinmiş etkileyici bir kitaptı elindeki, ama daha da güzel olanı kitabı daha önce başkasının da okumuş ve bazı yerlere notlar almış olmasıydı. Okuyanın notlar aldığı bölümler Ewan’i da derinden etkiliyor, notları okudukça sarsılıyordu. Kim olabilirdi bu? Hemen kütüphane memuresine gitti ve daha önce kitabı okuyan kişinin kim olduğunu öğrendi. Holly adında bir kadındı, adresini aldı ve eve varır varmaz bir mektup yazdı:

‘Büyük Kütüphanede bir kitap okudum. Eklediğiniz notlar karşısında hayranlık duyduğumu belirtmeliyim. 10 gün sonra Kore’ye gidiyorum, sizi tanımak ve sizinle mektuplaşmak istiyorum. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.’

Dis Görünüş

Holly’den olumlu cevap geldi ve mektuplar ardı arkasına yazılmaya başlandı. Her yeni mektupta birbirlerinden biraz daha etkileniyor, yüreklerini birbirlerine biraz daha açıyorlardı. 2 sene bu şekilde geçip gitti. Ewan ve Holly birbirlerine belki binlerce mektup yazmış, her mektuptan ayrı tatlar almışlardı. Ewan’ın ülkeye geri dönme zamanı gelmişti, son mektubunda Holly’i görmek istediğini yazdı.

‘Ancak seni tanıyabilmem için bana bir resmini gönder lütfen’ diye ekledi. Holly buluşmayı kabul etti fakat resmi göndermedi.

‘Resmin ne önemi var ki? Bizi ilgilendiren kalplerimiz değil mi? Yakama kırmızı bir çiçek takacağım.’ dedi.

Günler birbirini kovaladı ve Ewan ülkeye döndü. Trenden indiği ilk anda gözleri Holly’i aradı. Bir müddet bakındı, sonra kalabalığın arasından şimdiye dek gördüğü en güzel kadın belirdi. Uzun boylu, çok güzel, uzun sarı saçlı, masmavi iri gözleri ve mavi elbisesiyle muhteşem bir kadındı. Kadına doğru bir adım attı, ama yakasında hiç bir şey yoktu. Kadın gözlerine baktı ve

‘Merhaba denizci, benimle gelmek ister misin?’ diye sordu.

Tam o sırada güzel kadının omzunun üzerinden, yakasında kırmızı çiçek olan kadını gördü. Kısa boylu, şişman sayılacak kiloda, gri kısa saçlı, tozlu uzun pardösüsü ve kalın bilekleriyle öylece duruyordu. Ewan şaşkındı, az önce hayatında gördüğü en güzel kadından bir teklif almıştı ancak karşısında da yüreğine aşık olduğu kadın duruyordu. Kendini toparladı ve yanından geçen dünyalar güzeli kadına aldırmadan ilerledi. Elinde Holly’le birbirlerini tanımalarını sağlayan kitap vardı. Elini uzattı, ‘Merhaba Holly’ dedi gözlerinin içi gülerek. ‘Pardon’ dedi kadın. ‘Ben Holly değilim. Az önce buradan geçen sarı saçlı mavi elbiseli bayan yakama bu çiçeği taktı ve bunun hayatının sınavı olduğunu söyledi. Sizi garın çıkışındaki cafe’de bekliyormuş.. .’

(Alıntıdır)

Dış görünüşün çok önemli olduğu bir çağda yaşıyoruz. Gerçekten çok önemli. Benim için de şıklık, temizlik ve zarafet önemli. Ancak eğer fikirler ile dış görünüş arasında bir tercih yapmak zorunda kalsam ben fikirleri tercih ederim. Dış görünüşü 30 dakika içinde değiştirme şansımız var. Ama fikirlerin yaşama geçmesi yıllarla oluyor. Onların beyinde harmanlanması ve yaşam biçimine yansıması kolay değil. Edindiğimiz bilgilere kendi yorumumuzu katıyoruz. O yorumlar sayesinde hayatın içinde bir duruş biçimi elde ediyoruz. Yoksa sadece çok şık ve içi boş bir insan oluruz. Hikayede olduğu gibi Ewan kalbinin sesini dinledi ve doğruyu buldu.

Sevgiler

Yazan : Tülay Bilin

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

16 yorum

 1. Hikaye çok hoş.acaba günümüzde bu testi uygulamaya koyabilecek kadar cesur insan var mıdır?cesur dedim çünkü sonucu bellidir şimdiden.sevdiği çirkin kadını,çok hoş bir bayana tercih edebilecek kadar büyük bir sevgiye sahip erkek çok az olmalı.sevdiğiniz insanı ellerinizle kumar masasına oturtup ilişkinizin ömrünü ölçmek oldukça cesaret isteyen bir davranış.

 2. çoooook güzel…

 3. Gerçekten de çok güzel bir paylaşım. teşekkürler…

 4. Bu hikayeyi ilk ingilizce sinavinda okumustum..

 5. Insanların çoğu geçici olan beden güzelliğine önem vermekte ve kalıcı olan iç düşüncelerin güzelliğini düşünmemektedir.

 6. Valla ne yalan soyleyeyim, ben olsam guzel hatunu tercih ederdim…

 7. Gercektende muhtesemdi, cok etkilendim…

 8. Gerçekten güsel bir yazı.böle bir durumda olsam ben napardım diye düşünmek isterdim ama kendimi sınamaya bile cesaret edemedim.

 9. Bence herkes ewan gibi şanslı olmayabilir.

 10. Kadın güzel olmasaydı hikaye olmazdı.kesinlikle güzel kadını seçer erkekler:)))iç güzellik yalan bu devirde.

 11. Içi güzel olanın dışı da güzel olur.herşey içten dışa.:)

 12. Mrb tesaduf eserı okudugum bu hıkayeden oncelıkleetkıllendıgımı belırtmek ısterım paylasımınıza sonsuz tesekkurler ..ardından yorumlara baktım herkes kendınce haklı ama ben olaya su tarafından bakmaktan yanayım hangı kadın hhıc tanımadıgım bır erkekle 2 yıl boyu mektuplasmayı kabul edebılırkı sonucta bız mıllet olarak guvenımızı kaybetmısız hıc kımseye guvenemez kımselerı sevemez olmusuz yasamak en guzel ve kolay olan bız sevgısızce kendımızı mutsuzluga ıtıyoruz.kadının cesaretıne sapka cıkartıyorum ama erkek sankı daha akıl almaz bır sey yapmıs ben bı kadına benı tanımayan bır kadına mektuplasmayı teklıf edemezdım dıe dusunuyorum..tesekkurler

 13. Süper emegi geçen herkese teşekkürler

 14. Öncelikle herkese merhabalar. Yaşım 19dur. Bunun benzer bir örneğini yaşamış bulunmaktayım. Yaklaşık 3 sene kadar önce internetden tanıştığım bir kızdan ciddi derecede etkilendim. Bugünde etkileri halen devam etmektedir. Ettiğimiz sohbetler olsun, online bir oyunda beraber geçirdiğimiz vakitler olsun hepsi iyi ki yaşamışım dediğim şeylerdir. 3 4 tane resmini gördüm fakat kamera açmasını rica ettiğimde her seferinde birer bahane bularak dolaylı yoldan açmak istemediğini dile getirdi. O her reddettiğinde içimde biraz kırgınlık oldu ama sadece kırgınlık olarak kaldı. Bir yandan da aklımdan ya resimdeki kişi o değilse diye geçirmeye başladım. Bir süre sonra onuda kabullendim resimlerde gördüğüm kişi o değilse bile ben onun iç güzelliğinden hoşlanmıştım. 3 sene boyunca onunla sohbet ettik. Sohbetlerimiz sürekli olmadı ancak onun hakkındaki edindiğim bilgiler benim yazdığım herhangi bir konu hakkında ne yorum yazıcağını bilebilmeye kadar uzandı. Şu an ona karşı halen büyük sevgi duymaktayım. Ola ki bir gün kendisiyle karşı karşıya gelirsem resminde gördüğüm kişi olmasa bile onunla özel birkaç gün geçireceğim, belki de bir ömür.

  Ve ben bu kadarını düşünüyorsam eminim ki o hikayede ki kişinin benzerleri halen bugünde vardır.

 15. Dış görünüş önemli şey fakat son zamanlarda ortalama zeka daha bi önemli sanki.

 16. değişim sadece dış görünüş değil . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.