Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Hz. Ali’nin ağabeyi

Hz. Ali’nin ağabeyi

Hz. Ali’nin ağabeyi Cafer B. Ebu Talib’in oğlu Abdullah, sıcak bir günde, bir kabilenin hurmalığına inmişti.  Abdullah burada dinlenirken, hurmalıkta çalışan köleye, yemek vakti üç parça ekmek geldiğini gördü.

Adam ekmeklerden birini ağzına götürmek üzereydi ki, birden önünde açlığı her halinden belli bir köpek belirdi. Köle elindeki ekmeği köpeğin önüne attı. Köpek ekmeği derhal yedi. Köle ekmeğin ikinci parçasını da attı. Köpek bunu da bir kerede sildi üpürdü.

Köle bunun üzerine üçüncü parçayı da köpeğe verdi. Kalkıp, yeniden işine dönmek üzereydi ki, olup biteni uzaktan seyreden Abdullah, yaklaşıp sordu:

“Ey köle, bugünkü yiyeceğin ne kadardı?”

Köle sıkılarak cevap verdi:

“İşte bu üç parça ekmek.”

“O halde neden kendine hiç ayırmadın?”

“Baktım ki, hayvan çok aç. O halde bırakmak istemedim.”

“Peki sen ne yiyeceksin şimdi?”

“Oruç tutacağım.”

Bunun üzerine, Abdullah b. Cafer, köleden sahibini, evinin nerede  olduğunu sordu. Sonra da gidip adamdan bu hurmalığı içindeki köleyle birlikte satın aldı.

Sonra döndü, köleye bu tarlayı ve onu sahibinden satın aldığını söyledi ve ekledi:

“Seni azad ediyorum. Bu hurmalığı da sana hediye ediyorum.”

Cömertliğiyle meşhur Abdullah b. Cafer, kendisinden daha cömert birini tanıyıp tanımadığı sorulduğunda, bu olayı anlatır ve

“Ama o köpeğe topu topu üç parça ekmek vermiş; sense ona koskoca bir hurmalığı ve hürriyetini vermişsin” dediklerinde, şu karşılığı verirdi:

“Ama o elindeki herşeyi verdi; ben ise elimdekinin bir kısmını.”

Yazan : Tulay BİLİN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

8 yorum

 1. gecenin sessizliği

  Mükemmel..kendimize dönüp sormalıyız bunların hangilerini gerçekten yapıyoruz.yazılarınızı çok begenerek okuyorum we bu paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim..sanki bizlerin kalbimizdeki sayfaları okuyarak yazıyorsunuz..

 2. Haritaaa tek kelimeyleee

 3. Gerçekten cevabı çok güzelmiş…evet hiç kimse elindekini bu kadar cömertçe paylaşamıyor “çocukluğumdaki günler çok geride kaldı” deriz ya artık böyle kötü günler yaşıyoruz. paylaşımlar bu kadar azalmışken içimizde ki duyguları öldürmemiz ne kadar da acı verici.teşekkür ederiz paylaşımınız için…

 4. Emegi gecen arkdaslara tesekkürler …. allah razı olsun

 5. POET PRINCESS ÜLKÜ

  Maddi manevi paylaşımların azaldığı bir devirdeyiz.özelliklede manevi paylaşımların değerinin bilinmediği bir yaşam sürüyoruz.mükemmel bir paylaşımdı.teşekkürler;-)

 6. Hakikaten çok güzel hikayeler ekleniyor buraya.keşke böyle olabilsek.

 7. Gerçekten çok güzel bir hikaye.keşke hayatımızı böyle şekillendirebilsek.

 8. recep tülübaş

  Keşke bu günde bunlar yaşansa ,sevgisizlikler sevgi olsa,yokluklar varlık olsa,zenginlikler yaşamda olsa,insanlar insanları anlamış olsa,dünya kendiliğinden yaşanacak yer olur.bizde bunu aramıyormuyuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.