Anasayfa / Başarı Yazıları / Bu bahaneler sizi engelliyor

Bu bahaneler sizi engelliyor

Hayatınızın umutsuzca rutine bağlandığını düşündünüz mü? Hani sanki hayatınızda yapmak istediğiniz şeyleri değilde size sunulanla, kolaylıkla elde ettiklerinizle yaşadığınızı hissettiğiniz anlar.

Belki de siz alışkanlıkların insanısınız ve hep alıştığınız düzende kalmak istiyorsunuz.

Bu ilk başta rahatlatıcı gelse de, aslında hayatınızdaki pişmanlıkların birçoğu genellikle cesaret isteyen değil, korkunuzun galip gelmesiyle alınmış kararlar nedeniyle yaşanıyor. Ve eğer bir kere konfor alanınıza takılı kalırsanız, düzenli olarak böyle kararlar almak durumunda kalabilirsiniz.

Korkunuzun yapmak istedikleriniz önünde engel oluşturduğunu hiç düşündünüz mü? Üzülmeyin, yalnız değilsiniz.

İşte insanları konfor alanına sürekli olarak bağlı tutan 4 bahane

‘Başka insanlarda olmayan korkulara sahibim’

Bu bahane aslında kısmen de olsa doğrudur. Hakim olmadığınız, yeteneğinizin olmadığını düşündüğünüz bir durumda kalmak insanları korkutur, sinirlendirir. Neden mi? Çünkü bu onlar için yeni bir durumdur, konfor alanının dışına çıkmışlardır.

Her ne kadar konfor alanından çıkmak sizi korkutsa da, kısa süre içerisinde yeni bir şey deneyimlemenin büyüsüne kapılacak ve sınırlarınızı keşfetme şansı yakalayacaksınız.

Birçok insan özgüvenin yalnızca bazı insanların sahip olduğu sihirli bir güç olduğuna inanıyor. İlk bakışta bu doğru gibi görünse de, aslında kendine güveni olan insanlar yalnızca daha çok deneyime ve yaptıkları şey hakkında daha çok içsel ve dışsal pozitif geri bildirimlere sahiptirler. Siz de bu alışılagelmiş sınırlarınızın ötesine geçerek öz güven sahibi olabilirsiniz.

Herkes bunu ilk kez yaptığında korku yaşar, fakat korkunuza karşı her seferinde zafer kazandığınızda, korkunuzun yok olmaya başladığını göreceksiniz.

Konfor alanınızın dışına çıkmanıza engel olan bahaneler

‘Korkularım olmasaydı, hayatta istediğim her şeyi yapardım’

Bu düşünce görünüşte mantıklı gibi gelse de, aslında oldukça absürttür.

Bir düşünün, hayatınızda ilerlemek ve hedeflerinize ulaşmak için neye ihtiyaç duymalısınız? Elbette kendinize güvenmeye ve bir adım atmaya.

Gelin, korkularınızı yenmek için bugün bir adım atın.

Siz o adımı atmadıkça korku sizin hayatınızda baş rolü oynamaya devam edecektir.

Korkularınızı yenmek için bugün bir adım atın. Bu konuda söylenmiş çok güzel bir söz bulunmaktadır: ‘Korkuyu hissetseniz bile yine de yapın.’ Konfor alanınızdan çıkmak için korkusuz olmak zorunda değilsiniz, sadece doğru adımı atın yeter.

‘İstediğim şeyi yapmak için öz saygımın gelişmesine ihtiyacım var’

Kendinize olan saygınızı kazanmanın tek yolu korkunuza karşı gelmek için bir şeyler yapmaktır. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; diyelim ki karaokeye gittiniz ve şarkı söylemekten korkuyorsunuz. En kötü ne olabilir ki?

Tüm bunlar aslında sizin olaylara hangi çerçeveden baktığınızla alakalıdır. Korkularınızı ve tutkularınızı kendiniz belirlersiniz, bunu sakın unutmayın. Yalnızca en iyisi için çabaladığınız zaman ancak kendi öz saygınızı geliştirebilirsiniz.

Öz saygı aslında kişinin kim olursa olsun kendisine, başardıklarından bağımsız olarak ‘Ben değerliyim’ demesidir.

‘Gelecek sefer yapacağım’

İnsanlar genellikle konfor alanından çıkma denemeleri yapmaktadırlar. Bazen konfor alanından çıkmaya çok yaklaşır, hatta tam adımını atacakken hazır olmadıklarını düşünüp geri çekilirler. Belki siz de bu konuda daha çok çalışmanız gerektiğini düşünüyorsunuzdur ya da biraz daha pratik yapmanız gerektiğini.

Konfor alanınızdan çıkmaya karar verdiyseniz, aldığınız kararı ertelemek size hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Öncelikle şuradan başlayalım; eğer konfor alanınızın dışına çıkmanız gereken bir karar aldıysanız bunu ertelemek size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Bahane bulmak yerine harekete geçmek ve konfor alanından çıkmak, risk almanın deneyimini yaşama ve bu sayede olgunlaşma, hem öz saygınızı geliştirmeniz açısından oldukça önemlidir, hem de size gerçek bir hayat görüşü katacaktır.

Kaynak: lifehack.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. çok güzel yorumlamışsınız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.