Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. An’da Anlam

An’da Anlam

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
124 0
anda anlam

Google’a Maslow yazdığınız anda ihtiyaçlar hiyerarşisi diyerek tamamlıyor aramanızı; hani en altta fizyolojik ihtiyaçlar en üstte ise kendini gerçekleştirme olan.. İşveren markasının babası (The Godfather) diye anons edilerek sahneye davet edilen Richard Mosley de sunumunda bu piramide yer vermişti.

Universum’un yılda bir kez ve Stockholm’de ilk kez düzenlediği “Future Talent Summit” etkinliğine katılmak üzere iki gündür buradaydık ve tam da assolist gibi en sonda ve tüm bu unvanların boş yere alınmadığı bir tonda sunumunu yapıyordu. Piramidin en altına daha sonra iki katman daha ekledi; WiFi ve pil şeklinde..

Mobil dünya ile birlikte sanal dünyaya bağlı kalabilmenin bizim için artan önemini anlatan bir çok sayfadan biriydi belki de.. İki gündür telefonumda sorun yaşadığım için olsa gerek, bana daha da anlamlı geldi. Şehirdeki en önemli bazı anların fotoğrafını çekememiş ve paylaşamayacak olmanın yarattığı stresin o anı yaşamış olmanın önüne geçebildiğini düşündüm.

Son dönemde bankada en çok üzerinde çalıştığımız kavramlardan birisi de mindfulness, bilinçli farkındalık.. Burada da aslında andan kopup geçmiş ve gelecek arasında bir sarkaç gibi gidip gelişlerimiz üzerinde çalışıyoruz Deniz Akademi’de.. Bu konuda bir çok yayın ve içerik var şüphesiz; bize rehberliği “Bir Yol Var” kitabının da yazarı ve tıp doktoru Prof. Dr. Taner Damcı yaptı. Kitabında odaklanma tekniklerinden sağlıklı beslenmeye ve hayatımızı daha hareketli sürdürerek daha mutlu bir yaşama dair pek çok araç sunuyor.

İçinde bulunduğumuz çağda, bir taraftan içerik ve uyaran bombardımanı içinde hiç bir konuya, mekana, ana konsantre olamazken, diğer taraftan da Richard Mosley Baba’nın da gençlik araştırmalarına dayanarak söylediği gibi hayatta ve işte anlam arıyoruz. Universum’un ülkemizde yaptığı son araştırmalar da bu savı fazlasıyla destekliyor. Öğrenciler iş yeri tercihlerinde, anlamlı buldukları iş alanlarını arıyorlar.

anda anlam

Mosley bununla da kalmıyor ve yapılan araştırmalarda anlam peşinde koşanların, statü peşinde koşanlardan daha fazla değer yarattığını da ekliyor. Buradan hareketle salondaki tüm insan kaynakları profesyonellerine şirketlerinde gençler için sundukları vaadi en iyi şekilde anlatmalarını ve işe alım süreçlerinde de gerçekten bu ortak anlama inananları aramalarını öneriyor.

Deniz’de bizim sunduğumuz anlam 19 yıldır hiç değişmedi: Tutkulu biçimde hayatına değdiğimiz kişi ve kurumların hayallerinin gerçekleşmesi ve böylelikle bu güzel ülkenin gelişmesi.. Deniz’de İK olarak misyonumuzu İnsanın Kendini Gerçekleştireceği İKlimi yaratmak olarak tanımlıyor ve anlam peşinde koşan, Tutkulu Denizciler arıyoruz.

En başa, Maslow’un piramidine döndüğümüzde de, kendini gerçekleştirme yolculuğumuzda işe ve hayata bağlı kalabilmek için, değerlerimizle uyumlu, anlamlı bir çabaya ihtiyaç duyuyoruz ve biliyoruz ki anlam, anlarda gizli.. Eğer odaklanamıyorsak, eğer Akış’a geçemiyorsak, 2 günlük bu harika zirvenin açılış konuşmasındaki soruları kendimize sorarak başlayabiliriz belki de:

Sanayi 4.0 çağında işimizi robotlarla paylaşmaya hazırlanırken, anlamlı bir işte değilsek, geçmiş ve gelecek arasında sıkışmış ve andan kopmuşsak, “neden korkuyoruz ve eğer korkmasaydık, ne yapardık?”

Bu kadar an ve şimdi üzerine vaktinizi almışken, son bir soruyu da ben sorayım:“eğer şimdi değilse, ne zaman?”

Buraya kadar devam edebilenler için SON NOT: Bu yazı 28 Haziran’da Stockholm’den İstanbul’a uçarken yazıldı. Atatürk Havalimanı’na inip de onlarca yanıtsız telefon ve “indiniz mi?”, “iyi misiniz?” mesajları ile karşılaştığımız an ve 4,5 saat uçakta kaldıktan sonra o elim terör saldırısının izlerinin arasından yürürken hayatın anlamını sorguladık.. Onların amaçları yıldırmak, korkutmak..

Hayatın anlamı, rağmen’lere rağmen yaşadığımız An’larda gizli..

Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin, Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin, Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin.Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin

Nietzsche’nin sevgilisi Lou Salome’ye gönderdiği bir mektuptan alıntı bu dizeler, Şebnem Ferah şarkısında bir kez daha hayat bulmuş…

https://www.youtube.com/watch?v=fSqhdof5ubk

Yazan : Yavuz Elkin – Executive Vice President – HR & Deniz Academy at DenizBank

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar