Anasayfa / Başarı Yazıları / Problemin Çevresinde Dans Etmeyin

Problemin Çevresinde Dans Etmeyin

Ömer okulda bütün teneffüslerde futbol oynuyordu. Fakat teneffüsler çok kısaydı ve akşam eve gittiğinde ise annesi kesinlikle arkadaşlarıyla futbol oynamasına izin vermiyordu. Nadiren bazı hafta sonları ailesi, halı saha maçı yapmasına izin veriyordu. Bir Cumartesi Ömer yine annesinden izin istedi,  fakat annesi ailecek bir yere misafirliğe gideceklerini söyledi. Ömer kendini çaresiz hissetti. Daha çok futbol oynamanın yollarını düşünmeye başladı.

Pazartesi okula gittiğinde, ilk teneffüste okul müdürünün odasına gitti. Okul müdürüne dedi ki, “Öğretmenim, her yerde takım çalışmasının önemi anlatılıyor. Okulumuzda takım çalışmasını ve işbirliğini geliştirecek bir projem var. Eğer okulumuzda bir sınıflar arası bir turnuva düzenleseydik, her sınıf kendi içinde bütünleşir ve bir ekip ruhu kazanırdı. Ayrıca her sınıfa bir antrenörlük yapacak bir öğretmen atanır böylece, o öğretmenle sınıf arasında da daha güçlü bir bağ oluşurdu.” Müdür, “Güzel bir fikir. Ben basketbolu çok severim. Bir basketbol turnuvası düzenleyelim.” dedi. Ömer şok olmuştu.” Ömer “Öğretmenim, basketbol için uzun boylu insanlar gerekiyor. Her sınıfta takım kuracak kadar uzun boylu insan yok. Bir futbol turnuvası düzenlersek herkes rahatlıkla katılır” dedi. Müdür düşüneceğini söyleyerek Ömer’i gönderdi.

Ertesi gün Ömer, okula geldiğinde okulun kapısının girişinde futbol turnuvasının afişi vardı. Ömer sevincinden zıpladı. Tüm sınıflar çalışmalara başladı. Her sınıfın öğretmeni seçme yapıyordu. Herkes kaleye şut çekecek, iki haklarından birinde gol atanlar takıma girecekti. Ömer’in şansı yaver gitmedi ve ikisi başarısız atış yaptı. Ömer takıma girememişti. Mahzun bir şekilde olanları izlerken, öğretmen takım yeter sayısı oluşmadığını söyledi. İlk seferinde gol atamayanlara iki şut şansı daha verildi. Ömer, ikinci denemesinde iki gol attı. Böylece o da sınıfının takımına girdi.

Ömer’lerin sınıf öğretmenleri onlarla çok ilgilendi. Hem okul sonrasına hem de hafta sonlarına antrenman koydu. Böylece Ömer futbol oynamak için fazlasıyla zaman kazanmıştı ve çok mutluydu. Annesi ve babası artık Ömer’i futbol antrenmanına gitmesine izin veriyordu. Zaman ilerledi ve turnuvalar başladı. Bir hafta boyunca okulda maçlar oynandı. En sona kalan iki takım hafta sonu final maçı yapacak ve birisi kupayı alacaktı. Ömer’lerin sınıfı finale kalan takımlardan birisi oldu.

Maç büyük bir heyecanla başladı, oyuncular ve izleyiciler çok heyecanlıydı. Birinci yarıda rakip takım, Ömerlerin sınıfına 3 gol attı. Ömerlerse bir tane bile atamadılar. İkinci yarıya Ömer’lerin takımı çok hızlı bir şekilde karşı sahaya ilerledi. Top kaleye çok yakın bir yerde Ömer’in ayağına geldi ve Ömer ilk golü attı. Maçın son beş dakikasına girdiklerinde Ömer, hem kendisinin, hem de kendi sınıfının ikinci golünü attı. Maçın uzatmalardaki son dakikasında top yine Ömer’in ayağına geldi. Ömer topa öyle bir vurdu ki, ayakkabısı da fırladı. Önce ayakkabısı, sonra top kaleye girdi. Herhalde futbol tarihinde ilk kez böyle bir şey oluyordu. Maçın hakemi, kaleye önce yabancı cisim girdi diyerek golü saymadı. Ne kadar itiraz ettilerse de gol sayılmadı.

Ömer çok üzülerek eve döndü. Evde annesi ve babası salonda uzun uzun Ömer’in futbol sevgisi hakkında konuştular. Sonra salona Ömer’i çağırıp tuttuğu takımın futbol yaz okuluna göndereceklerini açıkladılar.  Bu Ömer’in hayatı boyunca aldığı en güzel haberdi. Ömer salonun ortasında neredeyse tavana zıpladı. Ömer’in küçük kardeşi, ağabeyine sordu: “Ağabey nasıl yaptın da kendini futbol yaz okuluna gönderttin?” Ömer: “Amacım top oynamaktı. Annemler genel olarak izin vermeyince, ya teslim olacaktım ya da problemi çözmek için bir şeyler yapacaktım. Ya annemlerden gizli gizli oynayacaktım ya da bu işi herkesin kabul edeceği bir şekilde yapacaktım. Gizli gizli oynasaydım; problemin çevresinde dans etmiş olacaktım. Ama ben problemi çözmeye karar verdim.”
Yazan : Melih ARAT

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.