Anasayfa / İnsan İlişkileri / Olumlu konuşmak

Olumlu konuşmak

Zihin tuzaklarına karşı kendinizle olumlu konuşmayı tercih etmek kolay değildir. Ancak yine de, olumlu bir bakış açısı elde etmek işyerindeki stresi önlemek açısından önemli. Kendinizle yaptığınız konuşmaları yeniden düzenlemek için, sakin bir şekilde harekete geçin. Olayları algılama şeklinizi nasıl yeniden çerçevelendirebileceğinizi gözden geçirin.  
 
Yeniden çerçevelendirmek, kendinizle olumsuz konuşmayı olumlu kabule dönüştürmenin bir yoludur.

Olaya farklı bir bakış açısıyla bakabilmeniz için, resmi ya da deneyimi farklı bir çerçeveye yerleştirir. Belirli bir senaryonun olabilecek en kötü şeklini kafanızda canlandırın. Örneğin, şirketin bir başka şirketle birleşmesinin ardından işten atılacak olursanız ne yaparsınız? Böyle bir durumda size ne olabilir? Böyle bir olayın ardından ne tür yeni fırsatlar oluşabilir? Başka bir deyişle, bir olaya mümkün olduğu kadar çok farklı bir açıdan bakın. Bu konuda neler öğrenebilirsiniz? Felaket gibi görünen bir olay, şaşırtıcı derecede yeni fırsatlar içerebilir. Korkunç bir hata gibi görünen bir şey, öğrenmek için büyük bir imkan olabilir.

Ayrıca kendinizi nasıl haklı çıkarabileceğinizi düşünün. Kendinize güven ve destek verin. Kendinizle olumlu ve yapıcı konuşma pratik yapmayı gerektirir; bu, başlarda biraz zor görünebilir. Ama yapmaya devam edin. Kendi kendinize iyi olduğunuzu, bunu başaracağınızı ve bu yükselmeyi hak ettiğinizi telkin edin. Gerektiğinde kendinize güvenin. Olumlu alternatifler giderek güç kazanacaktır, çünkü gerçekte onlar çok daha fazla etki uyandırır.

 

Yararlanılan kaynak: Stres Yönetimi, 2007, Optimist Yayınevi. 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

7 yorum

 1. Aslında bunu bir başlık altında toplamak gerekirse, oluşan görüntünün yaşama karşı olumlu bakabilme gerçeği olduğunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum.

 2. Biraz derviş ruhlu olacaksın bu hayatta.
  Yaradılana yaradandan ötürü sonsuz bir değer veriyorsan eğer kendine değer vermeyi hiç unutmayacaksın.

  İncitmemeye çalışırken karşındakini, incinmemeyi de öğreneceksin.

  Aldatacaklar belki seni.
  Hatta belki de paramparça edecekler ruhunu.

  Her bir parçanın bir tarafa savrulduğunu hisseder gibi olacaksın belki ama kendini küllerinden yeniden yaratma gücünün sana doğduğun anda verilen bir hediye olduğunu da hatırlayacaksın hep.

  Görünenin altından simyanı bozacak gariplikler dahi çıksa, en derindeki mutlak gerçeğe ulaşmaya çalışacaksın.
  Gerçekle yüzleşmekten asla korkmayacaksın.

  Asla kaybetmeyeceksin dengeni.

  Kendi merkezinde kalacaksın hep…
  O yıllar boyu, hayatın ve acıların imbiğinden çekerek oluşturduğun merkezinde.

  Saklayacak bazıları kendini sahte gülüşlerin, sahte sevgi ve dostluk sözcüklerinin ardına.

  Bunun farkına vardığın an, kapanacaksın içindeki o kutsal mabede.
  Kutsayacaksın orada hayatı.
  Yeniden ve kendi kendine.
  Yaraların şifa bulduğu zaman, eskisinden de güçlü olarak çıkacaksın meydana…

  Bazıları da oyunlar kuracaklar sana.

  Dervişçe güleceksin oyuncuna.

  Yaramaz bir çocuksa eğer o, başını okşayacak ve abartmamasını söyleyeceksin.
  Hayatın ve gerçeğin kendisinin yeterince heyecanlı olduğunu, dozu kaçmış oyunların, hayatın büyüleyici ritmini bozmaktan başka bir işe yaramadığını anlatacaksın.

  Anlarsa ne âlâ.
  Anlamazsa zaten senden değildir o.

  Her yanlış işin, her yanlış durumun hayatından en kısa zamanda çıkarak doğru olanlara yer açması için dua edeceksin.

  Biraz derviş ruhlu olacaksın bu hayatta…..

 3. Bunlar cok dogru… Ama yaşadığım olumsuz durumlarda “olumlu cümleler” kurmakta çok zorlanıyorum.

 4. Biz büyük bir sahnede büyük oyunlar oynayan oyuncularız.hayat her anda yaşamaya değer bunun farkında olmalıyız.herne olursa sevgi adına esirgememek gerek bence sevgiyle insan herşeyi aşar.Ama önce kendimizi sevmeli ve sevdiğimiz için fedakarlık yapmalıyız…ruhumuzu iki ayrı beden olarak düşünmeli edalarımızı bunlara yakıştırarak davranmalıyız.HERZAMAN ZEKİ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNMELİYİZ,AKSİNİ İDDEA EDEN OLURSA KISKANIYODUR SENİ.çünkü nasıl bakarsak öyle görür ve yaşarız…HAYAT’DA HERKESE BAŞARILAR DİLERİM.İYİ OYUNLAR VE OYNAYACAK GÜZEL SAHNELERE İMZA ATMAMIZ DİLEĞİYLE…!!!

 5. Ebru hanıma istinaden ;

  büyük bir sahne,oyun,sevgi vb…güzel bir hayatın var demek ki o hayyat’da heycanların ve zevklerin var demek ki,güzellll :)

  dvd’ye taktım cd yi başladım izlemeye,hiç bitmyecek gibi..sonra bitti…sonra üzüldüm..sonra madolyonun diğer tarafına bakmak aklıma geldi gördüklerim dehşet vericiydi…
  beynimi tutuklamış bir çok düşünceyi gönderen,beynime enjekte eden kötü niyetli yaklaşımlar gördüm..sonra uyandım..figüranmışım …
  sonra yönetmen oldum…
  yönetmen olmak daha iyidir…sevmek için uğraşmazsın kendini sevilmeye terk edersin..genelde severler :)

 6. Arkdaşlar bana herkez pikolijin bozuk diyolar. biraz denge sorunm war .bana yardimci olcak yazilar yazarmsinz bunlarin üstüne cikmak istyorum kendimi aşmak

 7. ysmn arkadsım öncelikle olumlu düşüneceksın makalede yazdıgı gıbı tum olumsuz davranıs söz ve düşüncelerini olumlularıyla değiştirip sürekli hale getireceksin. olumsuz ortamlardan, düşüncelerden uzak duracaksın pozitif muzık dinleyeceksın pozitif seylerle ugrasırsan hepsının ustesınden gelebilirsin allah yardımcın olsun duanı eksi etme dua mumının sılahıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.