Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Başarı Yazıları
 3. Sorunlarınızın %90’ını Çözebilecek 22 Alışkanlık

Sorunlarınızın %90’ını Çözebilecek 22 Alışkanlık

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 9 dk okuma süresi
108 0
problem çözmek

Sürekli olarak küçük ve büyük sorunları çözme sürecindeyiz. Siz gelişmeye devam ettiğiniz sürece, verilecek kararlarınız ve inşa edilecek bir hayatınız olacak. Stephen Covey haklı, “Hayatta üç sabit vardır… değişim, seçim ve ilkeler.” Bunu akılda tutarak, sürekli hayatımızı iyileştirmeye odaklanırken açık fikirli olmakta fayda var.

Sorunlarınıza çözüm bulmada daha iyi olmak savaşın ilk yarısıdır. Hayatın engellerini yıkmakta usta olan insanlar daha iyisini yapar ve daha ödüllendirici bir hayat yaşarlar.

Hayattaki sorunlar hayatın farklı aşamalarında ortaya çıkar, ancak çoğu birkaç kategoriye girer: finans, sağlık, ilişki, kariyer, iş ve amaç…

[box type=”info” ]Hayat lineer (doğrusal) değildir. Engeller ve engebelerle doludur.[/box]

Hayat zorlukları, kendimizin daha iyi versiyonları olmamızı engellememelidir. Çevremizdeki her şey dağılıyor gibi görünse bile uyum sağlayabilir ve hareket etmeye devam edebiliriz.

Sorunlarınızı Çözmek için sahip olmanız gereken alışkanlıklar

 1. Her şeyden önce, hayatınızdaki birçok sorunu en azından her ay yazmayı alışkanlık haline getirin. Hayatta karşılaştığımız zorlukların izini sürmenin en iyi yolu budur bence. Ve onlara çözüm bulmanın en basit yolu da. Yazdığınız şeylerle uğraşma olasılığınız daha yüksektir zira.
 2. Sorunlarınıza öncelik vermeyi öğrenin. Her dezavantaj önemli değildir. Bazıları acil diye gelebilir, ancak daha sonra da ele alınabilir. Yaşam engellerinizi önem sırasına göre yazın. Sorunlarınızı çözmek için bir çözülecekler listesi oluşturun.
 3. Problem çözmek bir zihniyet oyunudur. Her soruna nasıl yanıt verdiğiniz, sizi bir sonrakine hazırlayabilir. Esnek bir beyin inşa etmek bedel ister. Irving Berlin, “Hayat yüzde 10 onu ne yaptığınız ve yüzde 90 onu nasıl aldığınızdır.” diyor.
 4. Gelecek her zaman belirsiz olacaktır. Buna hazırlanmanın daha iyi bir yolu, mevcut kazancınızın küçük bir yüzdesini buna yatırmaktır. Otomatik hale getirin bu yatırımı ve böylelikle her ay düşünmek zorunda kalmazsınız.
 5. Mevcut gelir kaynağınızı kaybetmekten endişe ediyorsanız, gelecekte sizi vazgeçilmez kılacak becerilere yatırım yapın. Yaşam boyu öğrenmeyi bir alışkanlık haline getirin ve bu sayede neredeyse her ay çeşitli beceriler kazanabilirsiniz. Eric Butterworth, “Hayattan geçmeyin, hayat boyunca büyüyün.” diyor.
 6. Kariyerinizin veya becerinizin birkaç yıl içinde modası geçeceğini mi düşünüyorsunuz? Harika. Nereye gittiğinizi biliyorsunuz. Şimdi sizi hayatta öne çıkaracak kalıcı beceriler keşfedin ve bunları elde etmek için kendinize zaman ayırın.
 7. Gelir kaynaklarınızı iyileştirmek için portföy kariyerinizi benimseyin. Uzmanlığınızı birden fazla şekilde uygulayarak daha fazla kazanabilirsiniz: Yan projeler, danışmanlık, yazarlık ve girişimcilik ürünleri…
 8. Kendinizi yaratıcı bir şekilde ifade etmenize olanak tanıyan anlamlı projelere yatırım yaparak finansal geleceğinizi tahmin edin. Bu size gelecekte daha fazla kazanmak için fırsatlar sunacaktır.
 9. Kariyer mücadeleleri gerçektir. En iyi kariyer benliğinize dönüşmenin bir yoludur, geliştirebileceğiniz en az iki alan belirlemek ve işleri er ya da geç tersine çevirecek en iyi kitapları ve kaynakları bulmaktır.
 10. İşten bunaldığınızı hissediyorsanız, daha fazla ara vermeyi öğrenin, taahhütlerinizi azaltın, programınızı düzenleyin, her seferinde bir şey üzerinde çalışın, küçük hedefler belirleyin, kısa yapılacaklar listeleri oluşturun, en iyi işinizi zamanında yaparak vücudunuzla çalışın.
 11. Vücudumuz günün her saatinde çalışır. Sıfırlamak, yeniden şarj etmek ve zihninizi ve bedeninizi her zaman forma sokmak için kendinize zaman ayırmanız çok önemlidir. Bir sağlık krizinden kaçınmanın en iyi yollarından biri de budur.
 12. Hayat, optimal sağlık hedeflerinin önüne geçebilir. Hareketsizlik, sağlığınız için tehlikeli ve zararlıdır. Stresi azaltmak ve zihinsel netliği artırmak için programınıza birkaç dakikalık günlük yürüyüşler eklemelisiniz.
 13. Enerjiyi geri kazanmak, ruh halinizi iyileştirmek ve odağınızı artırmak için doğayı veya yeşil terapiyi kullanın. Japonya’da shinrin-yoku olarak da adlandırılan doğada geçirilen zaman, dikkatinizi artırabilir ve hatta bağışıklığınızı artırabilir.
 14. Yaptığınız her şeyde daha fazla etkin olun. Endişenin hayatınızı ele geçirmesini engellemenin en iyi yolu budur. Akışta olduğunuzda, o anda diğer her şeyin önemi yoktur. Evde ve işte daha fazla hazır bulunabilirsiniz. Cesare Pavese bir keresinde şöyle demişti: “Günleri hatırlamayız anları hatırlarız.”
 15. Yaptığınız hemen hemen her şey için sistemler oluşturun. Günlük yazmak ister misin? Bunu yapmak için en iyi zamanı bulun ve ortamınızı yazma alışkanlığınızı destekleyecek şekilde tasarlayın. Herhangi bir süreci tutarlı ve otomatikleştirilmiş bir alışkanlık haline getirin.
 16. Egzersiz yapmak ister misiniz? Sürdürülebilir hale getirmek için küçük adımlarla başlayın. Ve bunu alışkanlık haline getirmek için haftanın aynı gününde, aynı saatte yapın. Ve dinleyebileceğiniz bir egzersiz listesi oluşturun. Bunu dört gözle bekleyeceğiniz şekilde, yani keyifli hale getirin.
 17. Kaliteli dinlenmeyi, hayatınızı değiştirecek bir sonraki göreviniz kadar önemli hale getirin. İyi molalar, kaliteli aralar ve daha iyi uyku olmadan odaklanmanız, konsantrasyonunuz ve zihinsel netliğiniz zarar görecektir.
 18. Hayatının bir anlamı olmadığını mı düşünüyorsun? Bir anlam egzersizi deneyin: İşte ve evde sizi hayata döndüren her şeyi listeleyin. Şimdi, onlardan daha fazlasını yapmak için kendinize zaman ayırın. Onlar amaçlı bir yaşamın ipuçlarıdır.
 19. Her yaşam sorunu çözülemez. Bazı konular kontrolümüz dışındadır: bir pandemi, ekonomi, diğer insanların ne yaptığı, ne düşündüğü ve söylediği. Onlar hakkında stres yapmayın.
 20. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, başkalarının nasıl davrandığını kontrol edemezsiniz. Zihniyetinize, kişisel alışkanlıklarınıza ve pratikte düzeltebileceklerinize odaklanın.
 21. Sorunları nasıl çözeceğiniz konusunda açık fikirli olun. Benzer problemleri çözme konusunda varsayımlarda bulunmayın. En son işe yarayan şey şimdi çalışmayabilir. Hayat problemlerini daha iyi çözmek için zihniyetinizi ve algılarınızı yükseltin.
 22. Geçmiş, değerli bilgiler sağlayabilir, ancak mevcut sorunları çözmek için geçmişte kalmayın. Ne yaparsanız yapın, hayatınızdaki birçok soruna alternatif çözümler arayın. Bunu bir alışkanlık haline getirin ve böylelikle mevcut engellerinize her zaman fütüristtik cevaplar bulabilirsiniz.

[box type=”success” ]“Hayat devam eden bir çalışmadır. Her başarı, dönüm noktası veya engel, bir sonraki eylemimizi bildirir. Yanıtınızı dikkatli seçin.”[/box]

Hayatınıza sahip çıkın. Sorunlar, engeller veya aksilikler nihai değildir. Onları nasıl atlattığımız, hayatımızda ne sıklıkta ortaya çıktıklarından daha önemlidir.

Her engelin bir büyüme fırsatı vardır. Onları bulun ve hayatın en büyük zorluklarını aşmak için onları kullanın.

Kaynak : Thomas Oppong

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar